مشکلات والدین با فرزندان، عمده علت مراجعه خانواده ها به روانشناسان در دوران قرنطینه

مشکلات والدین با فرزندان، عمده علت مراجعه خانواده ها به روانشناسان در دوران قرنطینه به گزارش کاروخدمت رییس سازمان روان شناسی و مشاوره کشور اظهار داشت:  تجربه بحران کرونا که به دنبال آن بحران دانش، زندگی دیجیتالی و معیشت بوجود آمد، شاهد ظهور دنیای ناشناخته ای هستیم که بزرگ ترین نگرانی بشریت، «سلامت روان» است.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، محمد حاتمی با حضور در برنامه ای تلویزیونی با موضوع آثار روان شناختی کرونا اظهار نمود: ما روان شناسان کووید_۱۹ را نه فقط یک بیماری بلکه آنرا یک بحران می دانیم که حدود ۲ سال است زندگی مردم را در همه ابعاد (سیاست، فرهنگ، خلقیات، روابط اجتماعی و..)تحت تاثیر قرار داده است. برای کودکان و نوجوانان که در مرحله رشد و تحول بوده اند، مشکلات زیادی را به وجود آورده است همچون روی رشد اجتماعی، شناختی و هویت آنها تاثیر گذاشته است.
وی ادامه داد: در زمان فعلی مردم غیر از بحران کرونا با بحران دانش، زندگی دیجیتالی و معیشت ناشی از کرونا روبرو هستند. کرونا به علت ماهیتش همگرایی و همدلی را کاهش داده جامعه را اینطور می توانیم تبیین نماییم که یک رأس آن مردم، راس دیگر حاکمیت و رأس دیگر متخصصان هستند. کرونا بین آنها فاصله بوجود آورده است. در قدم اول باید این سه رأس نزدیک شده و به نحو احسن از سرمایه های اجتماعی استفاده گردد.
حاتمی اظهار نمود: ما به زودی به مرحله پساکرونا وارد می شویم ؛ اما تاریخ مشخصی برای آن وجود ندارد. کرونا تغییرات زیادی در زندگی مردم بوجود آورده است و عوارضی را به دنبال داشته است ؛یکی از عوارض مهم روانی آن، تنهایی و به دنبال آن افسردگی است. این تنهایی نیاز مردم به گفت و گو و مشاوره را افزایش داده است. در زمان فعلی باید نخبگان وارد میدان شوند، خصوصا فرصت را برای روان شناسان و مشاوران که در کنار مردم قرار گیرند، فراهم آوریم.
وی افزود: ۴۰ هزار عضو ما آماده ایفای این نقش تاریخی هستند اما در این راه مشکلاتی هست همچون مسأله خدمات روانشناسی و مشاوره بعنوان یک ضرورت ملی در ستاد تعریف شود ضمن فرهنگ سازی حتی هوشمند سازی مشکلات استفاده مردم از خدمات روانشناسی و مشاوره در وضعیت بحران رفع گردد، بیمه های پایه و تکمیلی که در قانون برنامه ششم مصوب شده و باید دولت آنرا اجرائی کند و تا این لحظه این اتفاق به وقوع نپیوسته است ما به دنبال آن هستیم همانطور که مردم به پزشک مراجعه می کنند به روان شناس و مشاور هم مراجعه کنند و از خدمات روان شناسی و مشاوره بوسیله بیمه های پایه و تکمیلی استفاده کنند، این یکی از راهکارهایی است که باید ما این را در سیاستگذاری هایمان، برنامه ریزی ها و ساختار سازی هایمان اجرائی نماییم که مردم بتوانند از خدمات روان شناسی و مشاوره استفاده کنند.
وی افزود: در قرارگاه کرونا درحال تهیه گزارشی برای رییس جمهور هستیم و اطمینان دارم ریاست جمهوری این مساله را حل
خواهند کرد.
وی افزود: اسفند ۹۸ که مدارس تعطیل شد، کودکان و نوجوانان در سن تحول و رشد بودند و این رشد و تحول باید در فضایی مانند نقش پذیری اجتماعی، مدرسه، دوستان و خانواده شکل گیرد. قرنطینه و محدودیت به وجود آمده رشدی که باید در بستر خانواده، اجتماع، دوستان و سایر مولفه های دیگر شکل گیرد را حذف نمود و فقط خانواده باقی ماند و خانواده ای که خودش تحت تاثیر مشکلات ناشی از کرونا قرار داشته و دارد.
او اضافه کرد: ۱۲ سالگی برای دختران و ۱۳ سالگی برای پسران که تفکر شناختی شکل می گیرد هویت هم شکل می گیرد. هویت یعنی پرسشگری درباب خود، دنیای بیرون و دنیایی که برایشان ناشناخته است، دارند.
چون تفکر انتزاعی در آنها شکل می گیرد، هویت شان هم درحال شکل گیری است و پاسخ این سوالات باید در بستر اجتماع و در اثر فراز و فرودهایی که در روابط اجتماعی تجربه می کنند شکل گیرد و پاسخ داده شود که در زمان فعلی امکان محقق شدن آن وجود نداشته است.
حاتمی اظهار داشت: طی بررسی ها ۶۰ درصد علت مراجعه خانواده ها به روانشناسان درباره فرزندانشان بوده است که در زمان قرنطینه مشکل داشته اند. پیش آگهی ما این است چون نوجوانان در قرنطینه بودند و به سوالات آنها پاسخ داده نشده است، تاخیر هویت دارند که باید جبران شود.

وی در مورد سفارش به والدین و آموزش و پرورش اظهار داشت: برخی از کشور ها ماننده کره جنوبی و اسکاندیناوی، آلمان مدارس شان را کامل تعطیل نکردند، آنها فرصت هایی را برای خانواده ها ایجاد کردند که همان نقش پذیری اجتماعی صورت گیرد و از همه مهم تر آموزش استفاده از فضای مجازی به دانش آموزان را اجرا کردند؛ که در کشور ما این آموزش به والدین و به دانش آموزان صورت نگرفته است.

دانشیار دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: دانش آموزان از فضای اجتماعی دور شدند و نیازهایشان هم رفع نشده است.

حاتمی اظهار داشت: وقتی نیاز های نوجوانان به علت محدودیت ها امکان رفع شدنش وجود ندارد، کودکان و نوجوانان روابط شان با والدین آشفته می شود. ما تصور می نماییم می توانیم بوسیله قانع سازی رفتار فرزندان خودرا تغییر دهیم اما آنها با عمل خود با ما سخن می گویند، زمانی که بطورمثال کودک یا نوجوان تلویزیون را خاموش می کند با این رفتارش می گوید مادر به من توجه کن. در قرارگاه کرونا سخنانی را مطرح کردیم که کلاس های مدارس حتما حضوری برگزار گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، وی در آخر اضافه کرد: طرح استفاده از ظرفیت روان شناسان و مشاوران سازمان در مدارس را به وزیر و آموزش پرورش قبلی بیان کرده بودیم و انشالله به محضر وزیر آموزش پرورش فعلی نیز خواهیم رساند.
منبع:

1400/11/23
22:34:19
5.0 / 5
462
تگهای خبر: بیمه , پزشك , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید