در گزارش كاروخدمت مطرح شد؛

۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند

۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه ندارند به گزارش کاروخدمت یک فعال کارگری اظهار داشت: حدود یک میلیون و 400 هزار نفر کارگر ساختمانی داریم که حدود 830 هزار نفر بیمه هستند و حدودا بین 400 تا 500 هزار نفر بیمه نیستند و پشت خط مانده اند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، خرداد ماه سال قبل کلیات طرح بیمه کارگران ساختمانی در مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت به تصویب رسید. طرح بیمه کارگران ساختمانی طرحی بود که درباب تغییرات ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی در خصوص تغییر وضعیت منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی به مجلس ارائه شد. البته کلیات طرح آن زمان به سبب برخی ایرادات و نقصها به کمیسیون اجتماعی برگشت و به سبب در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری فرصت رسیدگی بیشتر نیافت.
در ادامه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته، گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را بررسی کردند اما در جریان بررسی این طرح در اخطاری ایراداتی به بند الف ماده واحده طرح گرفته شد که رییس مجلس این اخطار را وارد دانست و اعلام نمود که به سبب برخی ابهامات نیازمند اصلاح است و بر این اساس به کمیسیون اجتماعی برگشت.
در این رابطه اسعد صالحی رییس هیات مدیره تعاونی تامین نیاز کارگران و استادکاران ساختمانی کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: اصلاحات ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی که منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی را تعریف می کند، از آذرماه سال ۹۹ در دستور کار است. روال فعلی اینطور است که منبع درآمد بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه های ساخت تامین می شود به این شکل که در ازای صدور هر پروانه، ۱۵ درصد هزینه به حساب سازمان واریز و بابت بیمه کارگران، صرف می شود. سازمان تامین اجتماعی با اسناد و مدارک ادعا می کند این ۱۵ درصد کفایت ۸۳۰ هزار نفر بیمه شده بخش ساختمان را نمی دهد پس درخواست دارد منابع درآمدی در ماده ۵ اصلاح گردد.
وی اظهار داشت: بدین سبب بیش از یک سال است که این طرح در مجلس قرار دارد و اخیراً که مجدد عنوان شد دو نماینده مجلس به آن ایراد وارد کرده اند و می گویند یک تا ۱۵ درصدی که بعنوان حق کارفرما باید پرداخت گردد، از طرف انبوه ساز و برج ساز بصورت دقیق مشخص نشده است. اما ما می گوئیم این مسائل باید بصورت منطقه ای اعلام گردد که حق کسی ضایع نشود. انبوه سازی در تهران با یک شهر دیگر متفاوت است؛ پس باید این مسائل روشن شود. اما اگر مجلس به دنبال پشتیبانی از انبوه ساز است تا پول پرداخت نشود ما می گوئیم انبوه ساز بیمه ما را پرداخت کند و بیمه ما الزامی می شود و مسائل حل می شود.
مشاور کانون عالی انجمن های کارگری اضافه کرد: از سویی دیگر رییس فراکسیون کارگری بیمه کارگران ساختمانی را ۳۰ درصد اعلام نموده است در صورتیکه ۷ درصد از بیمه کارگران ساختمانی متعلق به کارگر و ۱۵ تا ۱۸ درصد هم برای برج ساز و ساختمان ساز است. در حقیقت رییس فراکسیون کارگری اطلاعات اشتباهی دارد و به همین دلیل هم می بینیم که طرح بیمه کارگران ساختمانی به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شده است.
صالحی با اعلان اینکه کارگر پشتوانه ندارد و در معرض حوادث کار است، اظهار داشت: توقع داریم نمایندگان مجلس با نمایندگان کارگران ساختمانی جلسات گوناگون داشته باشد تا طرح بصورت دقیق بررسی شود.
وی اشاره کرد: در سالهای قبل یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمه گذار داشتیم که از این تعداد ۴۰۰ هزار نفر ریزش پیدا کرد جایگزینی برای این تعداد هم نگذاشتیم؛ باردیگر کارگرانی به این تعداد اضافه شدند و هم اکنون می توان اظهار داشت که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کارگر ساختمانی داریم که حدود ۸۳۰ هزار نفر بیمه هستند و تقریباً بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر بیمه نیستند و پشت خط مانده اند.
صالحی با اشاره به حوادث کار، اظهار داشت: میانگین دنیا در مورد حوادث ناشی از اشتغال در صنعت ساختمان بین ۵ تا ۱۵ درصد است در صورتیکه این عدد در ایران ۴۰ درصد است؛ یعنی ۴۰ درصد از حوادث کار در ایران مربوط به بخش ساختمان می شود.
رئیس هیات مدیره تعاونی تامین نیاز کارگران و استادکاران ساختمانی کشور اشاره کرد: دلیل اصلی این مساله هم این است که در بخش آموزش و ایمنی بهداشت به درستی وارد عمل نشده ایم؛ در همین رابطه با سازمان فنی و حرفه ای کل کشور منعقد کردیم تا به با اولویت آموزش کارگران ساختمانی را دنبال نماییم.

1401/02/01
16:09:24
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید