در گفت وگو با كاروخدمت اعلام شد

بسته ویژه حمایتی بیمه سلامت برای ۲۹ بیماری

بسته ویژه حمایتی بیمه سلامت برای ۲۹ بیماری کاروخدمت: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، اختصاص بودجه 5000 میلیارد تومانی جهت حمایت مالی از هزینه های درمانی بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را گامی مهم و باارزش بمنظور کاهش هزینه های سنگین و کمرشکن سلامت دانست و اعلام نمود که بسته های خدمتی در این بخش تدوین شده و بعد از تصویب طرح در دولت، 29 بیماری در 3 گروه بیماری تحت پوشش بیمه صد درصدی یا حداکثری قرار خواهند گرفت.


دکتر محمدمهدی ناصحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری هشتاد و هشتمین جلسه شورای عالی بیمه سلامت، درباره جزییات و مصوبات این جلسه، اظهار داشت: مصوبات خوبی در شورای عالی بیمه سلامت داشتیم. در بحث بیماران اوتیسم و معلولین قرار شد تا تعرفه بخش خصوصی هم برای این بیماران پذیرفته شود و بر این اساس بیمه ها ۷۰ درصد تعرفه ارائه خدمات بخش خصوصی را پرداخت کنند.


پوشش ۷۰ درصدی هزینه های توانبخشیِ اوتیسم در بخش خصوصیوی در توضیح مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت برای ارائه خدمات به مبتلایان اوتیسم اظهار نمود: خدمات اوتیسم شامل اقدامات تشخیصی، درمانی، دارویی، توانبخشی و بستری است. مهم ترین بخش حوزه توانبخشی، کاردرمانی و مشاوره های روانشناسی است که تا حالا در بسته های خدمتی وجود نداشت؛ البته از سال قبل تعرفه دولتی آنرا برقرار کردیم ولی خوشبختانه از امسال تعرفه بخش خصوصی این امر هم (تا ۷۰ درصد پوشش بیمه ای) محقق شده است. امیدواریم این امر در سلامت بیماران نقش مثبتی داشته باشد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در این زمینه افزود: سن ارائه خدمات بیمه ای به مبتلایان اوتیسم نیز از ۶ سال به ۱۲ سال افزوده شد تا همه کودکان زیر ۱۲ سال بتوانند از خدمات بهره برند؛ البته دوره طلایی خدمت رسانی ۶ سال اول است اما باز هم پوشش خودرا گسترش دادیم.
ناصحی اشاره کرد: با اطلاعاتی که از معاونت درمان وزارت بهداشت و انجمن اوتیسم می گیریم، مبتلایان اوتیسم در سامانه های ما نشان دار می شوند و به دنبال این امر می توانند در مراکز طرف قرارداد بیمه سلامت با تعرفه های مصوب اعلام شده در بخش خصوصی خدمات دریافت نمایند.
حمایت ویژه از ۲۹ بیماری در انتظار تصویب دولتوی با اشاره به مصوبه شورای عالی بیمه سلامت در خصوص پوشش دو داروی مهم بیماران خاص همچون یک داروی بیماران تالاسمی، بیان کرد: برای داروی بیماران تالاسمی اختلاف قیمتی وجود داشت؛ بطوریکه در یک داروی آهن زدا تولید داخل، این بیماران باید ۲۸۰۰ تومان برای هر قرص بیشتر پرداخت می کردند که این مساله برداشته و مصوب شد ما قسمتی از داروی گران تر را پرداخت نماییم تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد. بدین سبب برخلاف قوانین قبلی که قیمت پایین تر برای پوشش انتخاب می شد، حالا شرایط خوبی برای این بیماران فراهم گشته است. بر این اساس حالا هم داروی ایرانی و هم داروی خارجی برای بیماران تالاسمی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. قبل از این طوری بود که داروی ایرانی گران تر از نوع خارجی تمام می شد، اما به سبب استقبال از داروی ایرانی و عوارض کمتر آن، تولید داخلی این دارو نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفت تا پرداخت از جیب بیماران کمتر شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران همین طور درباره بسته حمایتی از بیماران خاص و صعب العلاج و اختصاص رقمی معادل ۵۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه امسال برای این بیماران، اظهار نمود: طبق قانون این بیماریها باید توسط بیمه سلامت و وزارت بهداشت شناسایی شود و دستورالعمل های مربوطه و بسته های خدمتی برای هر بیماری تدوین شود. این اقدامات طی دو ماه گذشته که قانون در سیکل هیئت دولت و بررسی های مربوطه است، انجام شده است و اصلاحات لازم انجام شده است. امیدواریم این مساله طی این هفته یا هفته آتی در هیئت دولت تصویب شده و آماده اجرا شود.
او اشاره کرد: بعد از تصویب این امر می بایست بسته های خدمتی در سامانه های ما بارگذاری شود که بتوان هزینه های آنرا پرداخت کرد. در مجموع ۲۹ بیماری در ۳ گروه بیماری در این طرح مشخص شده است که بتوانیم پوشش بیمه حداکثری برای این بیماران برقرار نماییم که شامل بیماران خاص و صعب العلاج است. به عنوان مثال EB جزو این گروه است که همه خدمات را در قالب این بسته های خدمتی پوشش می دهیم، یا در مورد بیماری SMA بخش عمده ای از خدمات دارویی و توانبخشی در قالب این بسته های خدمتی پوشش داده خواهد شد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر به عنوان مثال ۱۰۰۰ بیمار نیازمند کاشت حلزون در کشور داریم که قول دادیم ۱۰۰ درصد هزینه های آنها را تحت پوشش بیمه ببریم. همین طور برای بیماران مبتلا به پارکینسون که دستگاه Deep brain Stimulation استفاده می نمایند نیز قول دادیم بیمه تا حداکثر توان، پرداخت هایی برای این بیماران داشته باشد. این ها مواردی از مجموع ۲۹ بیماری مشخص شده برای پوشش حداکثری بیمه است. در مجموع نگاه ما این است که هزینه های کمرشکن حوزه سلامت برای مردم را کاهش دهیم.
وی در این زمینه اظهار داشت: هزینه های درمانی برای مردم زیاد است و به همین دلیل نیز نگاه دولت و مجلس دراین زمینه ویژه است؛ بطوریکه تصویب این پنج هزار میلیارد جهت پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج گام مهمی بوده و تا کنون نیز در کشور سابقه نداشته که این صندوق "های ریسک" تشکیل گردد و این بیماران بصورت ویژه دیده شوند. البته قبل از این پنج بیماری خاص را پوشش می دادیم اما این اقدام اخیر را تا کنون نداشتیم که اقدام مهمی در راستای کاهش هزینه های مردم است و این گام دولت بی شک درصدی از هزینه ها را کم می کند. در مجموع در جاهایی که مردم در حوزه هزینه های درمانی گرفتار بودند، هدفگذاری شده که بتوانیم این هزینه های سنگین و کمرشکن را کاهش دهیم.


او با تاکید بر این که توجه به مناطق کمتر برخوردار در بیمه سلامت جزو اولویت ها است، بیان کرد: در بخش پوشش جمعیت وضعیت مناسبی داریم که آمار سال ۲۰۱۸ به ما می گوید رتبه ۴۲ را در میان ۱۱۱ کشور دارای شاخص لازم، به دست آوردیم. در بحث پوشش خدمات نیز رتبه کمتر از ۵۰ داریم. اما در بعد حفاظت مالی بیمه شدگان مقداری ضعف وجود دارد. به همین دلیل کاری که امسال در کنار پوشش همگانی بیمه اتفاق افتاد، پوشش بیمه بیماران مزمن و صعب العلاج است؛ بدین سان به عنوان مثال کسی که به سرطان مبتلا می شود دیگر دغدغه زیادی نداشته باشد. قرار است پوشش بیمه ای ۲۹ بیماری به شکل ۱۰۰ درصدی یا حداکثری باشد. حتی درصد پرداختی مردم بابت داروی بیماریهای مزمن دیابتی و قلبی و عروقی هم در این طرح کاهش می یابند.
وی در ادامه صحبت هایش از طرح آزمایشی سازمان بیمه سلامت برای ارائه خدمات در بخش خصوصی در منطقه محروم استان سیستان و بلوچستان (سراوان) خبر داد و اصرار کرد که بعد از حصول نتایج، این طرح به سایر مناطق محروم کشور تعمیم داده می شود.
ناصحی با اشاره به اهمیت هدایت افراد دارای بیمه همگانی به سمت مراکز طرف قراردادی که این نوع خدمات را ارائه می دهند، بیان کرد: بُرد بیمه ما بیشتر در بخش دولتی است ولی اگر در شهری امکانات دولتی برقرار نباشد، می توان اظهار داشت که مردم می توانند به بخش خصوصی مراجعه کنند تا دسترسی افراد به خدمات بهبود یابد. بر این اساس قرار شد طرح آزمایشی بیمه سلامت برای ارائه خدمات در بخش خصوصی در منطقه محروم شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان برقرار شود تا هنگام مراجعه افراد به مراکز خصوصی بتوانیم تا ۷۰ درصد پوشش بیمه را برقرار نماییم. این طرح آزمایشی کم کم در سایر مناطق محروم نیز گسترش خواهد یافت.
نحوه برقراری پوشش بیمه درمان ناباروری در بخش خصوصیناصحی همین طور به مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت در زمینه درمان ناباروری اشاره نمود و اظهار داشت: در مورد ناباروری نیز تصمیمات خوبی گرفته شد تا تعرفه ناباروری در بخش خصوصی هم تا حد زیادی جبران شود و دسترسی مردم برای دریافت خدمات درمان ناباروری افزایش یابد. در مورد ناباروری ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی تا ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه است. در بخش خصوصی هم تعرفه دولتی پرداخت می شد که نوع پرداختی ما تبدیل به «عمومی غیردولتی» شد. در مورد دانشگاه های علوم پزشکی که در بخش دولتی ارائه خدمت ندارند هم تا ۷۰ درصد تعرفه بخش خصوصی فرآیند درمان ناباروری را پرداخت می نماییم.

تصویب دستورالعمل اجرائی تعرفه گذاری خدمات پرستاریمدیرعامل سازمان بیمه سلامت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب دستورالعمل اجرائی تعرفه گذاری خدمات پرستاری در جلسه اخیر شورای عالی بیمه سلامت، اشاره کرد: تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سال قبل تصویب گردید و امسال دستورالعمل آن به تصویب رسید. اعتباری حدود ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ میلیارد تومان در این بخش دیده شده است که البته تنها مربوط به بیمه سلامت نیست و امیدواریم به درستی اجرا شود و رضایت جامعه پرستاری را به همراه داشته باشد.


منبع:

1401/04/07
10:05:35
5.0 / 5
380
تگهای خبر: آمار , بیمه , پرستاری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید