گزارش كاروخدمت؛

ایجاد ۵۲۰ هزار شغل در یک سال ۵۰ درصد وعده دولت عملیاتی شد

ایجاد ۵۲۰ هزار شغل در یک سال ۵۰ درصد وعده دولت عملیاتی شد دولت سیزدهم در طول یک سال قبل با راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب وکار کشور و چند اقدام مهم دیگر به دنبال ایجاد اشتغال پایدار می باشد که بر این اساس توانسته است به 50 درصد وعده خود عمل کند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری از وعده های ثابت نامزدهای ریاست جمهوری در سالهای قبل و همچون در دوره سیزدهم بود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی نیز قبل از انتخابات، وعده ایجاد سالیانه یک میلیون شغل را داده بود. باتوجه به نزدیک شدن به یکسالگی شروع فعالیت رییس دولت سیزدهم، میزان تحقق این وعده مورد بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی هفتم خرداد ماه سال قبل و در جریان کارهای انتخاباتی اظهار داشته بود: نزدیک به ۷۰ درصد از ظرفیت هایی که امروز در کشور وجود دارد، اگر فعال بشود به خوبی می توانیم شاهد رشد اقتصادی و اشتغال سالانه یک میلیون نفری در کشور باشیم.
وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشور اظهار داشته بود: ما اقتصاد دریا را داریم، سه هزار کیلومتر ارتباط با دریا داریم، اما بهره برداری سه تا چهار درصدی از این اقتصاد قابل قبول نیست.
رئیسی با اعلان اینکه اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت نشود، سیل بنیان کن می شود اظهار داشته بود: نقدینگی حتما باید به سمت تولید برود تا به اشتغالزایی کمک نماید.
وی همین طور مساله مهم جوانان را اول ازدواج، دوم اشتغال و سوم مسکن عنوان کرده بود و گفته بود اگر مشکل اشتغال و مسکن حل شود، مشکل ازدواج جوانان نیز برطرف می شود.
نرخ بیکاری در بهار امسال
به اعتقاد خیلی از کارشناسان نرخ بیکاری، اساسی ترین معضل اقتصادی و بزرگترین مانع رونق و ایجاد نشاط در کشور به شمار می آید. نکته قابل توجه ورود سالانه بیش از یک میلیون نفر به بازار کار از پاییز ۹۳ به این سو است. هر چند در اسناد بالادستی کشور همچون برنامه ششم توسعه، قرار بود نرخ بیکاری به ۸.۶ درصد برسد، اما آمارهای رسمی نشان میدهد که نرخ بیکاری در بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه در سال قبل ۴/ ۰ درصد بالا رفته و به ۹.۲ درصد رسیده است. همین طور اشتغال در بازه زمانی مذکور ۶/ ۰ درصد کم شده است.
هر چند گزارش وزارت تعاون از ایجاد ۵۲۰ هزار فرصت شغلی جدید در سامانه ملی رصد اشتغال حکایت دارد اما شاخص نرخ بیکاری همچنان به نقطه هدف گذرای شده به هدف خوردن نکرده است.
بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار هستند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۰)، ۰.۴ درصد بالا رفته است.
در بهار ۱۴۰۱، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۰) ۰.۵ درصد کم شده است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۵۷۸ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹۸ هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۱.۲ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲.۷ درصد و کشاورزی با ۱۶.۰ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۴ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۱ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۰) ۱.۹ درصد بالا رفته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۱، ۱۶.۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به بهار ۱۴۰۰، به میزان ۱ درصد بالا رفته است.
الزامات اشتغال پایدار
این آمارها در شرایطی است که برای ایجاد اشتغال در سالهای قبل هزینه های زیادی صرف شده است. یکی از دلیلهای اصلی این امر آنست که افزایش اشتغال نیازمند رشد اقتصادیست و رشد اقتصادی نیز در گرو رشد سرمایه گذاری است.
محمد خوش چهره، اقتصاددان درباب الزامات ایجاد اشتغال پایدار به خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از با اهمیت ترین راهکارهای اشتغالزایی در کشور، توجه به پیشبرد پروژه های عمرانی و همین طور رونق بخشی به بازار مسکن می باشد.
وی اضافه کرد: بخش مسکن، پیشران اقتصاد کشور است و هر گونه تحرک بخشی در آن می تواند بخش های زیادی از اقتصاد کشور را پویا و فعال کند.
این اقتصاددان درآمدهای نفتی را عامل کم تأثیر در رشد اقتصادی عنوان نمود و اظهار داشت: در عوض رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال بوسیله رونق بخشی به کارهای مسکن می تواند به افزایش سطح رفاه عموم مردم منجر شود.
کارشناسان براین باورند تمامی سیاست های بازار کار و اشتغالزایی در کشور در بستری امکان تحقق دارند که در آن زمینه برای فعالیت بخش خصوصی با همکاری و تسهیل گری دولت در حوزه های مختلف حمایتی برقرار شود.
حمایت های دولت از بخش خصوصی در زمینه اشتغال و تولید می تواند در قالب حمایت های بیمه ای و مالیاتی و همین طور برقراری تعامل ایجاد اشتغال بین نهادهای نقش آفرین در بازار کار و اشتغال کشور به بخش خصوصی ارائه شود.
اهم اقدامات دولت سیزدهم در حوزه اشتغال
راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب وکار کشور، تدوین و تصویب برنامه ملی تقویت کسب وکار، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی، کاهش زمان صدور مجوز تأسیس آموزشگاه از ۸ ماه به ۳ روز، کاهش زمان صدور سه روزه مجوز رشته های تأیید مجوز مشاغل خانگی، تصویب و شروع اجرای سند مهارت آموزی و اشتغال سربازان و پرداخت ۹۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بیش از ۳ هزار طرح از برخی اقدامات دولت در حوزه اشتغالزایی است.
همچنین ایجاد بیش از ۹ هزار فرصت شغلی از محل تسهیلات قرض الحسنه و کم بهره نیز در یکسال گذشته در دستور کار قرار گرفت.
از سویی دیگر جذب و بکارگیری ۲۶ هزار نفر جوان شغل اولی در ۴ هزار و ۸۰۰ واحد اقتصادی بوسیله اجرای طرح یارانه دستمزد شغل اولی ها، برقراری معافیت و مشوق بیمه کارفرمایی برای اشتغال ۲۲ هزار جوان فارغ التحصیل یا دانشگاهی در تعداد ۱۵۰۰ واحد اقتصادی، تسهیلگری در پذیرش مهارت های تجربی و استاد شاگردی در مشاغل خانگی و صدور ۷۵ هزار مجوز در زمینه مشاغل خانگی کشور هم از دیگر اقداماتی است که بنا بر اعلام دولت منجر به ایجاد ۴۲ هزار شغل شده است.

1401/04/30
11:16:38
5.0 / 5
165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید