مشاور رئیس جمهور:

افزایش تعداد مناطق آزاد کشور از 8 به 15 منطقه اشتباه بود

افزایش تعداد مناطق آزاد کشور از 8 به 15 منطقه اشتباه بود به گزارش کاروخدمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: ما با افزایش 7 منطقه آزاد جدید در کنار 8 منطقه آزاد قبلی مخالف بودیم.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، سعید محمد در نشست تخصصی با اعضای مجمع کارآفرینان ایران، با اشاره به این که از شروع امسال نزدیک به پنج جلسه با کارآفرینان و تولیدکنندگان کشور برگزار شده، اظهار نمود: مناطق آزاد، خودگردان هستند و هیچ ردیف بودجه ای ندارند. این مدل الگوی بسیار خوبی برای کل کشور است.
وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی و تغییر نگاه به مناطق آزاد اظهار داشت: در مجموعه حکمرانی کشور نگاه مثبتی به مناطق آزاد وجود ندارد و احکام مثبتی که از دولت خارج می شود نیز نتیجه همین فرهنگ سازی های اخیر است. ما ثبات قوانین در مناطق آزاد را به جدیت پیگیری می نماییم برای اینکه با بروکراسی های پیچیده خیلی از موارد ساده سخت می شود.
به گفته وی در سه ماه اول سال ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مناطق انجام شد. توسعه مناطق آزاد مبتنی بر بخش خصوصی است و هم اکنون ۲۵۰۰ واحد صنعتی درحال فعالیت و ۵۰۰ هزار اشتغال در این مناطق به وجود آمده است.
۷۵ درصد تجارت چین از مناطق آزاد این کشور انجام می شود
محمد با اشاره به فعالیت ۵۴۰۰ منطقه آزاد و ویژه در دنیا که ۷۵ درصد آنها موفق بودند اظهار داشت: چین ۲۵۰۰ منطقه آزاد و ویژه دارد و ۷۵ درصد تجارت چین از این مناطق انجام می شود. در کشورهای اطراف هم رقابت سنگینی برای جذب سرمایه گذاران در مناطق آزاد در جریان است و معافیت های مالیاتی و مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه عده ای معتقد بودند مناطق آزاد محل رانت و قاچاق است اشاره کرد: در این شرایط هر مشوقی باید اول رفع بهتان می کردیم. البته الان فضای ذهنی تا حدودی بهبود پیدا کرده است. خطاهایی در گذشته اتفاق افتاده همچون این که به ایجاد مناطق آزاد به چشم محرومیت زدایی نگاه شده بود. به ۸ منطقه هم بسنده نکردند، بلکه ۷ منطقه دیگر هم اضافه کردند که ما مخالف بودیم، چون ابتدا باید این ۸ منطقه به ظرفیت می رسید.
محمد افزود: وسیع شدن بیش از اندازه در منطقه آزاد مثل منطقه آزاد ماکو هم یکی دیگر از اشتباهات است، چونکه موجب می شود داخل آن سکونتگاه ایجاد شود. بطورمثال خرمشهر و آبادان محرومیت پس از جنگ دارند و باید به آنها رسیدگی شود. عده ای می گویند آنها را به داخل مناطق آزاد بیاوریم که اشتباه است؛ چون برای در نظر گرفتن معافیت ها و مشوق ها محدودیت به وجود می آورد. این موارد در ۷ منطقه آزاد جدید لحاظ شده است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره گمانه زنی ها در خصوص واردات بی رویه به مناطق آزاد نیز اظهار داشت: این برچسبی که مناطق آزاد فقط محل واردات است تا حدودی برطرف شده است. سال قبل تراز تجاری در این مناطق بالانس و صادرات و واردات برابر شده است. همین طور ۳۱ درصد صادرات از مبدا مناطق آزاد بوده است.
تعیین تکلیف بورس بین الملل به زودی
وی همین طور از سرمایه گذاری ۳۶ هزار میلیارد تومان در سال قبل در مناطق آزاد آگاهی داد و اظهار داشت: سه ماهه اول امسال هم ۶، ۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در مناطق آزاد انجام شده است. بحث های مربوط به بانک آف شور و بورس بین الملل نیز در جریان است و طبق اعلام کمیسیون اقتصادی تا یک ماه آتی تکلیف بورس بین الملل مشخص و در شورای عالی بورس تصویب خواهد شد. همین طور مسائل طولانی مدت که بانک مرکزی برای فعالان اقتصادی دارد می تواند در بانک آف شور حل و فصل شود.
دبیر مجمع کارآفرینان: SME ها نمی توانند در زمان تحریم پیشران اقتصاد باشند
در ادامه این جلسه حمیدرضا غزنوی، دبیر مجمع کارآفرینان ایران نیز اظهار داشت: ما در مجمع کارآفرینان درباب پیشران های اقتصادی، نشست های مختلفی با مسئولان برگزار می نماییم که این اتفاق، اثرات مثبت خودش را می گذارد.
وی اضافه کرد: هدف ما این است که سهم پیشران ها در اقتصاد کشور افزایش پیدا کند؛ البته شرکت های کوچک و متوسط هم برای ما باارزش هستند اما در زمان تحریم نمی توانند توسعه را شکل دهند. ما معتقدیم باید الگوی ایرانی اسلامی را پیاده نماییم تا انحصار شکل نگیرد.


منبع:

1401/05/14
13:41:14
5.0 / 5
197
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید