نماینده معاون اول رئیس جمهور در نهضت احیاء:

اولویت سرمایه گذاری دولت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیلست

اولویت سرمایه گذاری دولت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیلست نماینده معاون اول رییس جمهور در نهضت احیاء اظهار داشت: 4.5 درصد از رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی شده دولت از محل سرمایه گذاری محقق می شود که اولویت در احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل می باشد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، امیر حسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در نشست هم اندیشی با وزارتخانه ها و سازمان های دولتی در محل سازمان توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: دولت سیزدهم دغدغه رشد اقتصادی دارد و برنامه ریزی برای رشد ۸ درصدی اقتصادی در نظر گرفته که ۴.۵ درصد آن از محل سرمایه گذاری محقق می شود. وی ادامه داد: این حجم از سرمایه گذاری نیازمند نقدینگی بالایی است که برای تحقق آن به سراغ واحدهای فعال و نیمه فعال و پروژه های نیمه تمام رفته ایم که می تواند در زمانی کوتاه تر و با مبالغی کمتر جهش تولید و اشتغالزایی بوجود آورد. درحال فعالیت برای احیا در واحدهای اقتصادی مختلفی نظیر صنعتی، کشاورزی و معدنی هستیم. نماینده معاون اول رئیس جمهور در راه اندازی و عملیاتی کردن نهضت احیای واحدهای اقتصادی اظهار داشت: فعالیت ما موازی کاری با سایر دستگاهها نیست بلکه به دنبال ایجاد زیرساخت لازم برای احیاء واحدهای اقتصادی و ارتباط میان دستگاه های مختلف هستیم. وی اشاره کرد: بخش خصوصی نیز در بحث احیاء وارد عمل شده است که می توانند نقدینگی های موجود در جامعه را در این بخش تزریق کند. مدنی گفت: میز تخصصی بورس، میز تخصصی در بانک مرکزی برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل شکل گرفته است و از تمام ظرفیت های کشور برای این کار استفاده می شود. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: بوسیله صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) نیز برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استفاده می شود. این روش در خیلی از کشورها استفاده می شود که ما آنرا به شکل مدل بومی آنرا اجرا می نماییم. وی اظهار داشت: سازمان های مختلف با مدلهای مختلفی نظیر بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان امام، بسیج و صندوق کارآفرینی امید برای احیای واحدهای اقتصادی کمک گرفته شده اند. مدنی اشاره کرد: برای مشارکت بخش خصوصی در احیاء واحدهای تولیدی باید سود و نفع اقتصادی آنها در نظر گرفته شود تا منابع مالی زیادی که در جامعه وجود دارد به این بخش ورود پیدا کند. وی اظهار داشت: ۱۶ شهریور اولین رویداد ملی احیاگران واحدهای اقتصادی و تولیدی برگزار با حضور دستگاه های مختلف انجام می شود. دخالت ها در تولید کاهش یابد سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه نیز در این مراسم گفت: در بعضی موارد گفتاردرمانی بر عمل گرایی پیشی گرفته است و هنوز موانع زیادی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی وجود دارد و تا این مشکلات رفع نشود نمی توانند به کار خود ادامه دهند. وی ادامه داد: واحدهای تولیدی برای ادامه کار باید به دستگاه های مختلفی پاسخگو باشند که این امر روند فعالیت آنها را کند می کند. عمرانی اضافه کرد: نهادهای نظارتی باید پشت و پشتیبان تولید باشند و از مداخله در امور واحدهای تولیدی کاسته شود.
معاون قضایی دادستان کل کشور اظهار داشت: وجود امضاهای طلایی در بعضی دستگاه های دولتی موجب می شود که خیلی از اقداماتی که برای واحدهای تولیدی باید صورت گیرد، صورت نگیرد. وی اشاره کرد: این سوال مطرح است که به واقع چرا تیم های استقلال و پرسپولیس که قرار بود سهام آنها واگذار شود این کار به درستی اجرائی نشده است. به جای ایجاد واحدهای اقتصادی جدید واحدهای اقتصادی تعطیل احیا می شود علی رسولیان معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی نیز در این مراسم گفت: طرح احیاء واحدهای راکد توسط این سازمان هر ساله انجام می شود و واحدهای راکد دارای متقاضی احیا و تسهیلات لازم برای آنها فراهم می شود. وی ادامه داد: از سال قبل با حضور آیت الله رئیسی رییس جمهور کشورمان و معاون اول ایشان، تاکید بر احیاء تمام واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، عارضه یابی متفاوتی انجام شد و ۱۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی شناسایی شد. مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اضافه کرد: چندین سال است که نرخ سرمایه گذاری افزایشی نبوده اما با شرایط با احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل می توان سرمایه گذاری را افزایش داد. وی گفت: واحدهایی که احیا می شوند به طور متوسط برای ۱۸ نفر در حوزه های مختلف شغل به وجود می آورد که این اشتغال در بخش هایی مانند کشاورزی، گردشگری و معدنی بالاتر است. رسولیان اضافه کرد: برای ایجاد اشتغال یک نفر در واحدهای صنعتی نیازمند ۱.۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که با احیاء واحدهای اقتصادی این میزان سرمایه گذاری کاهش معناداری پیدا می کند. وی اظهار داشت: برای انجام سرمایه گذاری و رفع مشکلات این واحدهای تولیدی می توان از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بهره برد که ابزارهای قانونی و توانمندی های مناسبی دارد. بدین سبب گزارش، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی نیز در این جلسه اظهار داشت: برای توسعه احیاء واحدهای صنعتی در همایشی که پیش رو داریم کتاب و دوره های آموزشی در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می دهیم و همین طور در این مراسم احیاگران برتر معرفی می شوند؛ ۱۰ صاحب نظر در زمینه احیاء واحدهای اقتصادی نیز مشخص شده اند که نقش کمیته علمی را ایفا می کنند. وی ادامه داد: سازمان مدیریت صنعتی طرح عارضه یابی عمیق بنگاه های اقتصادی را به عنوان تجربه ای که از گذشته داشته است در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می دهد. توجه به بازار واحدهای اقتصادی احیا شده است معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز در این مراسم اظهار نمود: از کمک شرکت های دانش بنیان نیز برای احیای واحدهای اقتصادی استفاده می شود؛ این آمادگی را داریم که برای استقرار این شرکتها محلی را نیز اختصاص دهیم. فرشاد مقیمی اضافه کرد: برخی واحدهایی که نیازمند احیا هستند باید به بازار آنها نگاه متفاوت تری داشت برای اینکه آنها از گذشته با مشکل بازار مواجه بودند. معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اشاره کرد: ایجاد زمینه صادرات برای واحدهایی که احیا می شوند باید مورد توجه قرار گیرد که دراین زمینه می توان از کمک سازمان توسعه تجارت استفاده نمود. وی اشاره کرد: تعدادی از واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل که نیازمند احیا هستند مالکان آنها نیز باید تشویق شوند و در حقیقت برای آنها ایجاد انگیزه صورت گیرد که دراین زمینه نیازمند مطالعه بیشتری هستیم.

1401/05/17
21:00:19
5.0 / 5
199
تگهای خبر: ابزار , اشتغال , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید