در گفت وگو با كاروخدمت تشریح شد

معضل اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک

معضل اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک به گزارش کاروخدمت، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از پرداخت مطالبات داروخانه ها از جانب سازمان های بیمه گر اطلاع داد و در عین حال در رابطه با بروز برخی اشتباهات در نسخه نویسی پزشکان (در نسخه نویسی الکترونیک)، اظهار داشت: نسخه نویسی باید متناسب با تخصص پزشک صورت گیرد و در عین حال داروخانه ها هم باید روی نسخ نظارت داشته باشند.دکتر سید علی فاطمی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه ها، اظهار داشت: هم اکنون بخش عمده ای از مطالبات از جانب سازمان های بیمه گر پرداخت شده است. باید توجه کرد سازمان تأمین اجتماعی بدهی بالایی را به داروخانه ها داشت و از مهر ماه سال قبل مطالبات داروخانه ها را نپرداخته بود، اما هم اکنون مطالبات را از مهر سال قبل تا اردیبهشت ماه سال جاری که حدود هشت ماه می شود را به صورت یکجا پرداخت کرد. بدهی بیمه سلامت کمتر و حدود سه ماه بود که این سازمان هم تا آخر تیر ماه طلب داروخانه ها را پرداخت کرد.

وی با اعلان اینکه امیدواریم پرداخت مطالبات داروخانه ها دیگر بیشتر از دو ماه طول نکشد، اضافه کرد: در چارچوب طرح دارویاری هم سازمان بیمه سلامت بخشی از مطالبات را در تیر ماه پرداخت کرده است، اما سازمان تأمین اجتمای دراین زمینه پرداختی نداشته است.
وضعیت دارورسانی به مردم با اجرای دارویاری
فاطمی با اعلان اینکه در چارچوب طرح دارویاری چالش جدی وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون دارورسانی به مردم مبتلا به اختلال نشده است. در یک هفته آغاز طرح مشکلاتی در ارتباط با سامانه ای که برای داروخانه ها در نظر گرفته شده بود، وجود داشت، اما حالا نسبتا فرایند بهتر است و داروخانه ها مشکل خاصی ندارند. در عین حال سامانه بیمه ها هم متفاوت می باشد. البته یکسری شرکتهای خدمات کامپیوتر که سیستم انبارداری و خروج را هم برای داروخانه ها فراهم می کنند، هماهنگی هایی را با سازمان های بیمه گر انجام دادند و در نتیجه نیاز نیست داروخانه ها الزاما سراغ همه سامانه ها روند. این کار را بخش خصوصی انجام داده است. در حالیکه ما انتظار داشتیم این یکپارچه سازی در چارچوب پرونده الکترونیک سلامت اتفاق می افتاد که انجام نشد. حالا خیلی از شرکتهای نرم افزاری واسط های نرم افزاری فراهم کردند که مجبور نباشیم سراغ چندین سامانه بیمه رویم. البته در ابتدای طرح دارویاری مجبور بودیم که از سایت خود سازمان های بیمه گر تایید لازم را دریافت نماییم.
اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک
وی در ادامه در رابطه با نسخه نویسی اشتباه در چارچوب نسخه نویسی الکترونیک، اظهار داشت: گاهی امکان دارد پزشک نسخه ای را اشتباه نوشته باشد، اما خود داروساز در داروخانه باردیگر نسخه را چک می کند. بعنوان مثال همکار دندان پزشکی بودند که به اشتباه دارویی را که انتخاب نموده بودند، داروی آریتمی قلبی بوده و اگر بیمار آنرا مصرف می کرد، گرفتار مشکل می شد. در اینجا خود داروساز زمانی که داشت نسخه را چک می کرد، متوجه شد که این دارو اصلا به نسخه دندان پزشکی نمی خورد یا مثلاً به جای این که کورتون پنج را انتخاب کنند، برای کودک ۵۰ را انتخاب نموده بودند که دز بالایی است. وظیفه داروساز و داروخانه همین است که نسخه ای که از جانب پزشک می آید، متناسب با وضعیت بیمار و تخصص پزشک بسنجند و بررسی نمایند که امکان دارد اشتباهی در نسخه نویسی رخ داده باشد یا خیر.
منشی های نسخه نویس!
فاطمی افزود: با این وجود این ریسک همچنان وجود دارد و بعضی از پزشکان امکان دارد دارویی را به اشتباه وارد کنند یا این که برخی پزشکان هنوز نسخه را به دست منشی می دهند تا برای بیمار نسخه بنویسد. به جهت اینکه این ریسک به حداقل برسد، باید چند اقدام صورت گیرد، اولا نسخه نویسی باید متناسب با تخصص پزشک انجام شود؛ به صورتی که شرکتهای نرم افزاری در نرم افزار متناسب با تخصص پزشک داروها را فیلتر کنند. باید تعریف شود که پزشکان بر مبنای تخصص شان چه داروهایی را می توانند تجویز کنند. البته قرار بود که مبحث از جانب بیمه ها برطرف شود تا هر تخصصی نتواند برخی داروها را انتخاب نماید و سیستم هوشمند باشد و آلارم دهد تا پزشک متوجه شود که فلان دارو با تخصصش ارتباطی ندارد. هم اکنون این فیلترگذاری برای برخی اقلام دارویی انجام شده است.
اهمیت نظارت داروخانه ها روی نسخ تجویزی
وی اضافه کرد: در عین حال داروخانه ها هم باید روی نسخ نظارت داشته باشند. نسخه الکترونیک مزایای بسیار زیادی دارد، اما یکسری معایب مانند اشتباه در انتخاب دارو هم دارد. این اشتباه هم می تواند در یک بیمار کودک، بیمار بدحال و... منجر به مرگش شود. ازاین رو هم پزشکان و هم داروخانه ها باید دقت کنند و شرکتهای نرم افزاری هم فیلترهای لازم را متناسب با تخصص پزشک یا حتی سن بیمار در نظر بگیرد تا در صورت اشتباه پزشک، اخطار دهد. در عین حال پزشکان نباید نسخه نویسی را به منشی واگذار کنند و داروخانه ها هم باید با دقت نسخ را بررسی نمایند و پزشک داروخانه هم بر روی نسخ نظارت کافی داشته باشد.
کمبودهای دارویی کماکان وجود دارد
فاطمی در رابطه با وضعیت کمبودهای دارویی هم اظهار داشت: کمبودهای دارویی کماکان وجود دارد و گشایش محسوسی هم برای داروخانه یا بیماران به وجود نیامده است، اما وضعیت باثباتی شده و آنطور نیست که بگوییم وضعیت رو به وخامت است، اما کمبودها همچنان وجود دارد. بعنوان مثال به سبب موج جدید اُمیکرون برخی آنتی بیوتیک ها، شربت هایی که برای کودکان استفاده می شود، برخی سرم ها و... گرفتار کمبودهایی است. امیدواریم این وضعیت در دو ماه آینده رو به بهبود رود.

وی با اعلان اینکه این کمبودها هم در داروهای داخلی و هم در داروهای وارداتی دیده می شود، اظهار داشت: داروهای بیماران خاص عموما خارجی هستند که وارد طرح دارویاری نشدند و افزایش قیمتی هم نداشتند. در حوزه کمبودهای دارویی هم وضعیت سابق وجود دارد. برای سایر بیماران که داروهای ایرانی مصرف می کنند، مقرر است که از شهریور و مهر کمبودها برطرف شود.

فاطمی در رابطه با وضعیت پرداخت از جیب مردم برای دریافت داروی ایرانی در چارچوب طرح دارویاری، اظهار داشت: هم اکنون مردم در حوزه داروهای ایرانی و در چارچوب طرح دارویاری با داشتن نسخه پزشک نه تنها پرداختی شان افزایش ندارد، بلکه برای برخی داروها مانند داروهای OTC یا ۳۶۶ قلم دارویی که قبلا زیر پوشش بیمه نبودند و الان زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند، کاهش قیمت هم اتفاق افتاده است.

منبع:

1401/05/22
08:38:04
5.0 / 5
408
تگهای خبر: بیمه , پزشك , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید