تشکیل تیم 5000 نفره واکنش سریع در هلال احمر

تشکیل تیم 5000 نفره واکنش سریع در هلال احمر به گزارش کاروخدمت، رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان از برنامه ریزی برای تشکیل تیم پنج هزار نفره واکنش سریع در این جمعیت خبرداد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، پیرحسین کولیوند در نشست خبری که بعدازظهر امروز در محل ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهار داشت: در ماه های اخیر در بحث امداد و نجات شاهد چند عملیات امدادی شامل زلزله، سیلاب، ریزش ساختمان متروپل و عملیات زمستان و ایام نوروز، پوشش امدادی و عزاداری دهه اول ماه محرم و... بودیم. مأموریت هایی که سنگین و پرحجم بود.
وی با اشاره به اینکه در سیل و زلزله گرچه برخی از هموطنان را از دست دادیم اظهار داشت: حادثه پیش آمده ناگوار بود اما جمعیت هلال احمر در بحث امداد و نجات خوب کار کرد و وقتی که با سایر عملیات ها مقایسه می نماییم می بینیم که در بحث تجربیات ارزش افزوده بوجود آمده است. انصافا اطلاع رسانی خبرنگاران و قلم آنها هم خوب بود.
رییس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: زلزله خیلی سخت نبود اما سیل پنج استان جنوبی و همچنین سیل در چند نقطه از تهران سیل بدی بود و علاوه بر خسارات جانی، خسارت خسارت مالی زیادی را هم به افراد وارد کرد. در این عملیات بزرگترین محموله امدادی را که شامل ۱۲۰ تن بود به سمت مناطق سیل زده در جنوب بارگیری کردیم و با همکاری و همدلی بین ما و عزیزان ارتش، سپاه و … امدادرسانی صورت گرفت که رضایت مندی مردم را هم درپی داشت.
کولیوند ضمن اشاره به حادثه متروپل که منجر به مرگ برخی از هموطنان شد اظهار داشت: در حادثه متروپل یک ساختمان ریزش کرده بود اما از نظر ابعاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی عجیب و قابل بحث بود. آن جا از سویی شبکه های معاند هم برای تخریب سنگ تمام گذاشتند اما قلم خبرنگاران قلم آنها را شکست. شبکه های معاند بی انصافی کردند و اگر تلاش خبرنگاران نبود شاید آنها می توانستند پیشتاز باشند.
کولیوند اظهار داشت: مردم آبادان ما در شرایط ویژه ای بودند اما با این وجود برای امداد و نجات و پشتیبانی فعالیت قابل ملاحظه ای می کردند. اغذیه، لباس و... به محل وقوع حادثه می آوردند و هر کسی قصد داشت نقشی در کمک به امدادرسانی دا حادثه داشته باشد. در آن گرما کسی تشنه نمی ماند و آب خنک به امدادگران می دادند و به شکلی موکب و دسته های عزاداری راه انداخته بودند. به خانه مردم که می رفتیم همه همان را می خواستند که خواسته حضرت آقا بود و خواسته مردم همان برخورد با مسببان این حادثه بود.
کولیوند اظهار نمود: در سیل اخیر ۲۶ استان گرفتار شد. وقتی به این وقایع و حوادث نگاه می نماییم، میبینیم که شبکه های معاند یک یا دو بار به سیل سایر کشور ها توجه می کنند اما تا جایی که امکان دارد در رابطه با حوادث ما قلم می زنند و سیاه نمایی می کنند. همین وظیفه خبرنگاران را برای مقابله با آنها سنگین تر می کند.
وی با اشاره به اینکه در چند شهر که متاثر از سیل بود برخی خانه و باغ های خویش را از دست داده بودند اظهار داشت: با وجود خسارات، غالب مردم از امدادرسانی راضی بودند البته اینطور نیست که بگویم اقدامات ما گل و بلبل بود. در حوادث اخیر اقدامات خوبی انجام شد و حالا هم برای اربعین آماده خواهیم شد.
وی در مورد به کار گیری نیروی انسانی ماهر اظهار داشت: تلاش کردیم نیروی انسانی ماهر و باتجربه را ارتقا دهیم که بتوانیم خدمات خوبی عرضه نماییم. در حادثه سیل امام زاده داوود تا کیلومتر ها جست و جو کردیم که این خیلی سخت است و واقعا احتیاج به نیروهای دلسوز دارد که بحمدالله در هلال احمر شمار آن زیاد است. اولا این افراد از نظر تخصصی باید آماده باشد و در رودخانه خروشان یا گل و لای بتواند جست و جو کرده و فردی را پیدا کنند.

وی افزود: در سیل امامزاده داوود که حوالی دو بامداد اتفاق افتاده بود حوالی عصر همان روز آقای ۴۰ ساله ای را زنده پیدا کردیم که در گل و لای درختی مانده بود. او به بیمارستان رسانده شد. یا زمانی که ساعت دو پس از ظهر گفته شد در فیروزکوه سیل آمده است، دسترسی جاده و نیروی انسانی قطع بود و حتی در دو محل اصلا دسترسی امکان پذیر نبود. به ما گفته شد دو مجروح از زیر آوار درآورده شده که امکان انتقال نیست. با بالگرد رفتیم و عملیات بسیار سختی بود که امکان فرود وجود نداشت، امدادگران راپل کردند و دو مصدوم را به داخل بالگرد انتقال دادند. این افراد خون ریزی شدید، شکستگی لگن و... داشتند که به مراکز درمانی منتقل شدند.

رییس جمعیت هلال احمر اظهار نمود: برخی افراد هم به علت انباشت گل و لای نمی توانستند از خانه بیرون بیایند که بعدا کمک شد و آنها رهاسازی شدند. در ادامه هم با کمک راه آهن نیرو و لوازم امدادی به محل آمد و مسیر هم بازگشایی شد و حجم زیادی از وسیله، بیل کامیون و لودر به سمت منطقه ارسال شد. در ۲۶ استان همین برنامه و مشکلات را داشتیم که حادثه دیدگان ها را به محل امن منتقل کردیم، بین این افراد مادران باردار، جانبازان و... هم بودند و برخی هم بیماری های مزمن داشتند. در پیک کرونا هم بودیم و باید نکات بهداشتی خاصی را در نظر می گرفتیم. امیر نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران هم خیلی خوب حادثه را مدیریت می کرد. در یک یا دو مرحله هم از فرماندهی استاندار تهران بسیار خوشم آمد که آدمی شجاع و برنامه ریز بود.

تشکیل تیم واکنش سریع پنج هزار نفره در هلال احمروی در ادامه از طرحی برای تشکیل تیم واکنش سریع هلال احمر اطلاع داد و اظهار داشت: در دستور کار داریم که پنج هزار نفر را در نیرو های واکنش سریع داشته باشیم. از طرفی هم از سال ۹۲ به بعد تجهیزات را به روز نکردیم که مناقصه گذاشتیم ۹۰۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان اضافه نماییم. از همه مهم تر تجهیزات امدادی و حفاظت فردی است که درحال تقویت این ها هستیم.
کولیوند اضافه کرد: شب عید با کمک رئیس جمهور توانستیم انبارها را شارژ نماییم که بسیار موثر بود و اگر این کمک نبود احتمال داشت این روز ها با مشکل مواجه شویم. همین ها سبب شد که نمایندگان مجلس که حدود ۲۶۰ نفر بودند هم از خدمات جمعیت هلال احمر تقدیر و تشکر کردند. امیدواریم از این ظرفیت استفاده نماییم و نسبت به پیشرفت و تقویت از آن بهره بگیریم. درحال افزایش پایگاه ها هم هستیم و خانه های هلال که از محور های برنامه ما هست هم در دستور کار داریم.
وی ضمن اشاره به تدوین سند تحول دیجیتال در هلال احمر هم اظهار داشت: تهیه سند تحول دیجیتال هم از برنامه های ما است و امیدواریم بتوانیم از تکنولوژی های جدید هم استفاده نماییم.
وی با اشاره به اینکه نسبت به برنامه خود جلوتر هستیم اظهار نمود: فعالیتهای خوبی داشتیم و برنامه های خوبی هم ارائه دادیم. حضور پررنگی داشتیم که با برنامه بود و مصداق آن اجلاس مصر بود که رئیس صلیب سرخ جهانی و دبیر کل هم در آن حضور پیدا کردند. گفته شد که ما از پنج کشور برتر دنیا هستیم و آخرین اجلاس هم ماه پیش در ژنو بود که عالی ترین نشان صلیب سرخ به ما تعلق گرفت که ای کاش بیشتر برای مردم تشریح می شد. این اتفاق بزرگی بود که بین ۱۹۲ کشور ما کشور برتر شناخته شویم.
کولیوند با اشاره به اینکه این برتر شدن متعلق به همه ملت بود اظهار داشت: شش کمیته را پیشنهاد دادیم که قرار شد سه کمیته مسئولیتش با ما باشد. برای نخستین بار دو پوزیشن مدیریتی در ژنو گرفتیم و دوازده تفاهمنامه با کشور ها امضا کردیم و تعدادی دیگر هم در مرحله بررسی است.
وی با تکیه بر این که بحث پزشکی حج هم در اختیار جمعیت هلال احمر است اظهار داشت: در این حوزه عاشق ترین نیرو ها را اعزام کردیم. کیفیت خدمت رسانی پزشکی حج نسبت به سالهای گذشته بی نظیر بود. اگر یادتان باشد پس از حج یک آمارزیادی از سرما خوردگی اتفاق می افتاد، اما سال جاری اینطور نشد. حتی حجاج در برگشت فرم های خود اظهاری پر کردند و مجموعا در عملیات ۶۰ روزه حج سه نفر فوتی داشتیم. علاوه بر این حجاج هم مراعات کردند.
وی افزود: در این مأموریت برای نخستین بار بود که رئیس جمعیت هلال احمر ایران با رئیس جمعیت هلال احمر عربستان دیدار داشت. ما هیچ وقت دیدار نداشتیم و امکانات خوبی در اختیار ما گذاشته شد. این سبب شد که زائرین ما بتوانند از خدمات رفاهی عربستان هم بهره گیرند و سلامتشان حفظ شوند. تدابیر خوبی هم برای پیشگیری از کرونا انجام شد.
رییس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به اقدامات این سازمان در مورد مراسم راهپیمایی اربعین هم اظهار داشت: در داخل کشور مبحث امداد و نجات را در دستور کار داریم و در محور های مواصلاتی که به مرز های غربی متصل می شود پایگاه به پایگاه و مقر به مقر امدادرسانی می نماییم. همینطور بهداشت و درمان در کشور عراق هم به عهده جمعیت هلال احمر است که هیات ها، موکب ها و نیرو های مسلح هم همه زیر چتر امام حسین (ع) و در کنار هلال احمر خدمت رسانی می کنند. ما تجارب گذشته را احصا و صدمه شناسی کردیم. در بعضی نقاط در نقطه صفر مرزی هیچ امکاناتی وجود نداشت که پس از شلمچه پایگاه بهداشت و درمان گذاشتیم و از موکب های بزرگ خواستیم در آن جا حضور داشته باشند تا سال جاری از بحث گرما زدگی، بیماری های واگیردار و حتی وبا هم جلوگیری نماییم.
وی افزود: تلاش کردیم پایگاه هم داشته باشیم و در نجف هم درمانگاه خویش را در سه سطح یک، دو و سه تعریف کردیم. بیمارستان های سیار و ثابت هم داریم و درمانگاه های ساده تر هم ارائه ی خدمت می کنند. در راه نجف تا کربلا تلاش کردیم یک مقر سلامت و پزشکی داشته باشیم و یک بیمارستان را برای قرنطینه، گرمازدگی و مباحث دندان پزشکی داریم که از آن استفاده نماییم. در کاظمین، سامرا و … را هم پوشش خواهیم داد. چهار بالگرد را در مرز ها مستقر می نماییم و دو هواپیما هم با عنوان بیمارستان هوایی آماده کردیم که در صورت نیاز از آن استفاده نماییم.
کولیوند با اشاره به اینکه مباحث آموزشی را هم در سه سطح محتوا آماده کردیم اظهار داشت: یک بحث عمومی برای مردم در مورد جلوگیری از بیماری ها و نکات بهداشتی است و آموزش های مهارتی برای تیم های تخصص خود در نظر گرفته ایم که در غالب، فیلم، کتاب و بروشور است.
رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اظهار نمود: با گروههای مردمی عراق هماهنگی انجام دادیم که بعنوان مثال اگر آنها در ناحیه ای پایگاهی دارند ما دیگر پایگاهی در آن ناحیه نداشته باشیم. بر همین مبنا این هماهنگی ها را انجام دادیم. یک تمرین و مانور هماهنگ هم در خاک عراق خواهیم داشت.
وی ضمن اشاره به استفاده از چند نرم افزار برای خدمات رسانی به عزاداران اظهار داشت: یکسری نرم افزار های عملیاتی هم تهیه شده و نرم افزار دیگری هم مقرر است تهیه شود تا خدمات سلامت ارائه دهیم. کنگره سلامت در اربعین هم داریم که به صورت بین المللی در پنجم شهریور ماه برگزار می گردد و آیین بدرقه زائرین را در پیش داریم که روز ششم برگزار می گردد. اهدافی برای تشکیل کنگره سلامت در نظر گرفتیم که هماهنگی بین بخشی را تقویت می نماییم. دیپلماسی سلامت همه کشورهایی که در این پیاده روی شرکت می کنند را تقویت می نماییم. خدمات مورد نیاز سلامت را بررسی می نماییم و این که چطور با صدمه ها برخورد نماییم را احصا می نماییم، تاکید بر نقش آموزش در کاهش بیماری ها و کاهش حوادث ترافیکی هم از مواردی است که بررسی می شود.
وی با تکیه بر این که سال جاری دیگر هیچ پولی را برای هلال احمر از زائرین نگرفتیم اظهار داشت: ما آن رقم را مجانی کردیم البته عدد آن هم زیاد نبود. با این وجود می توانیم از مشارکت های مردمی کمک بگیریم که هر کسی می خواهد در این راه کمک نماید می تواند از راه هلال احمر کمک نماید. محور های اصلی این کنگره یکی بیماری های شایع در روزهای اربعین است. سوانح و حوادث و راهکار های پیشگیری، مدیریت خدمات سلامت و مدیریت بحران و از همه مهم تر مدیریت تجمعات انبوه است.
به گفته وی هلال احمر دوازده کشور خارجی مرکز سلامت دارد که در آنها نقش آفرینی می کنند و نقش دیپلماسی سلامت از خیلی از دیپلماسی ها موثرتر است.

وی ضمن اشاره به ورود جمعیت هلال احمر به بحث تغییرات اقلیمی اظهار داشت: کاری در جمعیت هلال احمر شروع شده که بحث تغییرات اقلیمی است. خیلی از حوادث که با آن دست و پنجه نرم می نماییم ناشی از تغییرات اقلیمی است که آنرا آغاز کردیم و درحال پیگیری هستیم.
وی در ادامه اضافه کرد: در بیانیه گام دوم به خوبی فعال شدیم و تیم های سحر را تقویت کردیم که واقعا نقش آفرینی کردند. طرح هایی را برای کاهش صدمه های اجتماعی آغاز کردیم. طرح یاس، دادرس و... همچون این طرح ها است. با کمک خیرین بانک امانات ایجاد کردیم. جشنواره ای بین المللی را هم در مورد نقش شهید سلیمانی برگزار شد که در آن می گوییم شهید سلیمانی در کاهش آلام، کمک به مردم چقدر نقش آفرینی کرد.

کولیوند اضافه کرد: همینطور خیرین را برای سازماندهی و جذب حداکثری فعال کردیم در دو هزار و بیست محله هم با کمیته امداد و... نقش آفرینی کردیم. با عنایت به شعار سال بحث شرکتهای دانش بنیان را داریم که خوب فعال شدند. خط تولید دارو را فعال کردیم و مرکز نوآوری را هم در جمعیت هلال احمر ایجاد کردیم. درحال راه اندازی داروخانه آنلاین هم هستیم.
وی اظهار نمود: در داخل جمعیت هلال احمر هم دو دغدغه جدی داریم که نخستین مبحث در بحث معیشت کارکنان جمعیت و امدادگران و نجاتگران گرامی است که در پایگاه های ما کار می کنند. می خواهیم همه این ها را از شهریور بیمه می نماییم و علاوه بر این از حداقل دستمزد قانون کار بهره مند شوند. برای استخدام آنها احتیاج به مجوز دولت داریم که از جانب سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی و نمایندگان مجلس درحال پیگیری هستیم.
کولیوند در باره جذب امریه در جمعیت هلال احمر اظهار نمود: هم اکنون هم به ما امریه می دهند و هماهنگی خوبی با ستادکل نیروهای مسلح داریم.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با تعدد حضور مسؤلان در محل های وقوع حادثه هم اظهار نمود: حضور مسؤلان عملیاتی در محل حادثه خیلی خوب است. مثلاً حضور رئیس سازمان مدیریت بجران، استاندار، شهردار و.. واقعا کمک کننده است. بعضی ها می گویند چرا فردی گلی شد، برای وارد محل شدن نمی گردد شلوار شما دست نخورده و گلی نشود، این بی انصافی است که گفته می شود چرا فردی خاکی یا گلی شد. مثلاً حضور وزیر محترم کشور در حادثه متروپل در همه ابعاد ضروری بود، اما افراد غیرمرتبط نباید حاضر شوند.

منبع:

1401/05/23
23:01:54
5.0 / 5
172
تگهای خبر: آمار , استخدام , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید