معاون وزیر تعاون مطرح كرد؛

معوقات تعاونی های سهام عدالت استان ها پرداخت گردید

معوقات تعاونی های سهام عدالت استان ها پرداخت گردید به گزارش کاروخدمت، معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از واریز معوقات تعاونی های سهام عدالت استان ها بابت سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ اطلاع داد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با اشاره به اینکه در هفته دولت ۴۵۷ پروژه تعاونی با اشتغالزایی بیشتر از ۳۰ هزار شغل و سرمایه گذاری ۴ هزار میلیارد تومانی به بهره برداری می رسد که تأثیر مهمی در رشد بخش تعاون خواهد داشت.
وی بهره برداری از این تعداد پروژه تعاونی را افزایش ۳۰ درصدی نسبت به پروژه های تعاونی هفته دولت سال قبل دانست و اضافه کرد: در بهمن ماه سال قبل ۱۱۰ پروژه تعاونی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید که مجموعاً ۵۸۰ پروژه تعاونی در ۱۰ ماهه فعالیت دولت سیزدهم افتتاح شده است.
معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اختصاص خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی بانک عامل بخش تعاون اشاره و اظهار نمود: تابحال ۷۰۰ تعاونی توانسته اند از این خط اعتباری تسهیلات دریافت نمایند. معادل هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان طرح اقتصادی تعاونی جمع آوری شده و تابحال ۵۷۰ میلیارد تومان از این پروژه ها با خط اعتباری مذکور تجهیز شده است.
مسکنی با تکیه بر این که ۱۵ درصد ثبت تعاونی ها در صندوق ضمانت تعاون امسال افزایش داشته اظهار داشت: ثبت شرکت تعاونی ۲.۵ درصد و افزایش شاغلان تعاونی ها ۳.۵ درصد بنا بر اعلام مرکز آمار افزایش داشت که نشان داده است صرفا ثبت شرکت نداشته ایم بلکه این شرکت ها فعال شده اند.
وی با اشاره به اینکه ۵۳ مورد در دولت سیزدهم پشتیبانی از رساله دانشجویی در حوزه تعاون و ۳۱ امضای تفاهم با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی انجام شد به رتبه بندی شرکتهای تعاونی اشاره و اظهار نمود: ایجاد رشته کارشناسی ارشد تعاون برای نخستین بار انجام شد و سال جاری اولین ورودی دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد تعاونی در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران را خواهیم داشت.
معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با تعاونی های زنان اظهار داشت: ۷۵۳ تعاونی در این ۱۰ ماهه مشکلاتشان احصا و ۲۵۸ تعاونی مشکلاتشان حل شد که به طور عمده شرکتهای تولیدی بودند که پرونده های اعتبار و دریافت تسهیلات در بانک ها داشتند. بخشی از شرکت ها هم توانستند از خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی حوزه تعاون استفاده نمایند. مشکلات دیگری هم شامل مجوزهای محیط زیست یا تضامین بانکی وجود داشت که بررسی و برطرف شد.
مسکنی در رابطه با حضور ۳۱۰ تعاونی در نمایشگاههای داخلی و خارجی و معرفی محصولات خود اظهار داشت: سال جاری برای نخستین بار ۱۲ شرکت تعاونی در نمایشگاه ایران پاک در پاکستان حضور داشتند که ۱۱ شرکت آب دانش بنیان بودند. این مورد نشان داده است ما برای بازار تعاونی های تولیدی و صادرات محصولات آنها برنامه ریزی کرده ایم.
وی در رابطه با تعاونی های سهام عدالت خاطرنشان کرد: ۳۵۲ تعاونی سهام عدالت داشتیم که با پیگیری هایی که انجام دادیم توانستیم ۷۵ درصد معوقات تعاونی های سهام عدالت استانها را بابت سال های ۹۷ و ۹۸ دریافت و به حساب آنها واریز نماییم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با سود سهام عدالت اظهار داشت: معاونت تعاون وزارت تعاون عضو کارگروه سهام عدالت شورایعالی بورس شد و هم اکنون در مورد واریز سود سهام عدالت جاماندگان و همینطور کسانی که روش غیر مستقیم را برگزیده بودند بحث و بررسی صورت می گیرد.
مسکنی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد حمل و نقل مسافر و ۴۰ درصد حمل بار کشور توسط تعاونی ها جابجا می شود بیان نمود: قرار شد تا در جهت نوسازی ناوگان تعاونی های حمل و نقل بین شهری ۳ هزار تاکسی سورن تا آخر سال جاری به تعاونی های حمل و نقل داده شود.
وی تصریح کرد: ۱۰ هزار تعاونی مسکن داریم که ۵۳۸ تعاونی آنها مشکل دار هستند؛ تعاونی های مسکن از الگوهای موفق مسکن سازی دردنیا است و باید حمایت شود. بنابراین در هفته دولت از سامانه BOC رونمایی می شود که سامانه شناسایی مشکلات تعاونی های مسکن می باشد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۷۰ شرکت تعاونی زنان بخصوص سرپرست خانوار به صورت بلاعوض پرداخت کردیم. همینطور از صندوق ضمانت ریسک تعاونی های زنان سرپرست خانوار به ارزش ۲۰ میلیارد تومان با حضور معاون زنان ریاست جمهوری ذیل صندوق ضمانت تعاون رونمایی گردید.
مسکنی خاطرنشان کرد: خط اعتباری ۳ هزار میلیارد تومانی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ تأمین اعتباری خواهیم کرد که هزار میلیارد تومان آن در دست اجرا است.


منبع:

1401/06/11
09:31:01
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید