در نیمه نخست ۱۴۰۱؛

بیش از ۸۳۳ هزار نفر در کشور آموزش مهارتی دیدند

بیش از ۸۳۳ هزار نفر در کشور آموزش مهارتی دیدند کاروخدمت: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای به بالای 833 هزار نفر از متقاضیان مهارت آموزی در شش ماه نخست سال جاری آگاهی داد.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، غلامحسین حسینی نیا، داشتن مهارت را بخش مهمی از روند رسیدن به موفقیت در زندگی بیان کرد و اضافه کرد: در شش ماهه نخست سال ۴۳۰ هزار و ۸۵۴ نفر در بخش خصوصی (مؤسسات کارآموزی آزاد) و ۴۰۲ هزار و ۴۴۵ نفر در بخش دولتی موفق به کسب مهارت های فنی و حرفه ای شده اند.
وی رسیدن به بهترین نتایج را منوط به بهترین عملکرد و داشتن بهترین عملکرد را در گرو بهترین مهارت برشمرد و اشاره کرد: سازمان، متولی ارائه آموزش های غیررسمی مهارتی در دو بخش دولتی و خصوصی با ۱۹ گروه مخاطب و هدف است و آموزش های مهارتی در ۶۴۶ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی (ثابت و شعب شهری)، ۴۸۰۳ کارگاه آموزشی و ۱۲ هزار و ۱۹۴ آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد فعال در ثبت نام کارآموز با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر و گسترش چتر مهارتی ارائه می شود.
معاون وزیر کار اشاره کرد: سطح مهارت شهروندان دغدغه کلیدی است اما اطمینان از داشتن مهارت های مناسب که بتواند قابلیت اشتغال افراد را افزایش دهد و به ایجاد شغل در زمان حال و آینده کمک نماید نیز بسیار اهمیت دارد.
وی با اشاره به ۱۰ هزار و ۹۶ عنوان استاندارد در قالب شغل و شایستگی، سند حرفه و ایران مهارت در سازمان، اظهار داشت: تعداد ۱۲۹ هزار و ۱۵۸ نفر زن و ۲۷۳ هزار و ۲۸۷ نفر مرد در بخش دولتی و ۲۸۸ هزار و ۴۱۴ نفر زن و ۱۴۲ هزار و ۴۴۰ نفر مرد در بخش خصوصی، در این آموزش ها ثبت نام کرده و بعد از گذراندن مراحل آموزشی جهت سنجش مهارت معرفی شده اند.
حسینی نیا با تکیه بر ارتقا منزلت و صلاحیت حرفه ای مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، اظهار داشت: مربیان بازیگران اصلی عرصه مهارت آموزی و زمینه ساز دستیابی به سطح دانش و مهارت نیروی کار کشور هستند و ارائه آموزش های مهارتی در این سازمان توسط ۲۷ هزار و ۹۹۷ مربی ماهر به انجام می رسد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: مؤلفه های شکل گرفته در بازار کسب وکار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در حقیقت تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب وکار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت های جدید در امتداد فرصت برای اشتغال، مهارت های موردنیاز شغل های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خودرا در آینده بالا برند پس استانداردهای شغل و شایستگی در این سازمان، بر طبق این مولفه ها تدوین می شود.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسعه مراکز آموزش در محیط واقعی کار را از دیگر کلان برنامه های مؤثر سازمان در اشتغال پذیری و پایداری اشتغال با همکاری اصناف شریف کشور خواند و اظهار داشت: تجربه و تحقیقات نشان می دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و ۳۰ درصد از آموزش های مهارتی ارائه شده بوسیله این سازمان بصورت نظریه و ۷۰ درصد آموزش ها بصورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گیرد. طبق آمار بیش از ۸۰ درصد این افراد جذب بازار کار می شوند و این طرح موجب افزایش راندمان ملی می شود.
وی با اشاره به نقش مهم اصناف در آموزش مستقیم محیط واقعی کار، اظهار داشت: ما آموزش و ارتقا مهارت نیروی کار را در مراکز جوار و بین کارگاهی دنبال می نماییم و ۸۷ هزار و ۸۵۷ نفر دوره در شش ماه نخست سال جاری موفق به کسب و ارتقا مهارت های مورد نیاز در زمینه صنایع، اتحادیه ها، اصناف و … شده اند.
حسینی نیا، اضافه کرد: مؤلفه های شکل گرفته در بازار کسب وکار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در حقیقت تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب وکار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت های جدید در امتداد فرصت برای اشتغال، مهارت های مورد نیاز شغل های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خودرا در آینده بالا برند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در آخر اظهار داشت: درست است که در آینده مشاغلی از بین می رود اما ۷۸ میلیون شغل جایگزین می گردد و شغل های جدید نیازمند کسب مهارت و مهارت افزایی هستند و ما باید شغل های نوظهور در آینده و تکنولوژی برافکن را بررسی و متناسب با آن آموزش های مورد نیاز را ارائه نماییم.


منبع:

1401/08/05
12:54:09
5.0 / 5
63
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید