یك مقام مسئول:

ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی

ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی کاروخدمت: رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت کار بر لزوم تحقق 300 هزار فرصت شغلی در رسته مشاغل خانگی تاکید و اعتبار دریافتیِ امسال دراین زمینه را 3 هزار میلیارد تومان عنوان نمود.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، آزیتا همتیان در ارتباط تلفنی با رادیو یکی از مؤلفه های اصلی گسترش کسب و کارهای کوچک را مشاغل خانگی دانست و اظهار داشت: در ایران قانونی جامع، پیشرو و توسعه یافته وجود دارد و ضمانتِ اجرائی آن در امتداد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی از سال ۸۹ به متقاضیان ارائه خدمت می دهد؛ دراین زمینه دیگر کشورها تکلیفی را برای فعالان این نوع کسب وکار در نظر نگرفته اند؛ حال آن که سهم ۱۵ تا ۲۰ درصدی از تولید ناخالص ملی آنها به این مشاغل مرتبط می باشد.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رویکرد این قانون در ایران این است که تولید و اشتغال را منطبق با زندگی افراد پیوند زند و نگاهی اجتماعی به اقتصادی پدید آورد.
صدور آنی مجوزها
همتیان با اشاره به جهش مشاغل خانگی امسال اظهار داشت: در اولین گام مجوزها بصورت آنی صادر می شوند و تسهیل گری و مانع زدایی دراین زمینه رخ داده است. از طرفی دولت اعتباراتی در نظر گرفته که سبب رشد قابل توجه امسال شده است، به شکلی که ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی دریافت و بین استانها اختصاص یافت که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشدی ۵۰ درصدی یافته است.
وی در ادامه به نوع نگاه دولت به کسب و کارهای خانگی و سهم اعظم زنان -۸۵ درصد شاغل- اشاره نمود و اظهار داشت: نگاهی حمایتی و منطبق با سیاست های اشتغال داریم و در این جهت باید به تکلیف مورد نظر –تحقق ۳۰۰ هزار شغل خانگی از یک میلیون شغل- دست یابیم که در این جهت اعتبار دریافتیِ امسال ۳ هزار میلیارد تومان تعیین شد.
همتیان بر لزوم بازبینی در قانون مشاغل خانگی نیز اصرار کرد و افزود: قسمتی از ظرفیت های این قانون مغفول مانده؛ ۲۵ دستگاه اجرائی عضو ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی هستند که اگر هر یک بنا بر وظایف دستگاهی و مسئولیت اجتماعی کمک کنند، بطور قطع اتفاقات بهتری نسبت به گذشته رقم خواهد خورد.
وی همین طور از تلاش ها برای معافیت مالیاتی، موضوعات بیمه ای و برخورداری از حمایت های اجتماعی و دستمزدی سخن گفت و اضافه کرد: امسال بیش از ۱۰۰ رشته به مشاغل خانگی افزوده شد و به ۶۳۰ رشته رسیدیم؛ بسیاری رشته های تولید محتوا، بازاریابی و فروش، رشته های تجارت الکترونیک و… نیز اضافه شده و نگاه سنتی به مشاغل خانگی تغییر کرده است و تا آخر سال رشته های دیگری هم اضافه خواهد شد.
سهم ۴ درصدی مشاغل خانگی در اقتصاد
همتیان درباب سهم مشاغل خانگی از اقتصاد کشور اظهار داشت: در ادوار گذشته این رشد کاهشی بوده و سهم حدود ۴ درصد را نشان میدهد و به نظر ما بسیار ناچیز است.
وی اضافه کرد: تلاش داریم تا پایان ۴ سال دولت سیزدهم این سهم به ۱۵ تا ۲۰ درصد برسد و باتوجه به مانع زدایی از صدور مجوزها، قدمهای بسیاری برداشته خواهد شد و دراین زمینه بیش از ۱۱۸ هزار مجوز در ۹ ماهه امسال صادر گردیده است. بنای اصلی ما ایجاد امکانی برای فعالیت هر کس با هر گروه سنی و وضعیتی بمنظور ورود به مشاغل خانگی با کمک اعضای خانواده است.


منبع:

1401/10/07
08:47:37
5.0 / 5
333
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید