گزارش كاروخدمت؛

کارنامه اشتغال صنعتی کشور

کارنامه اشتغال صنعتی کشور کاروخدمت: بررسی ها از آخرین وضعیت اشتغال در بخش صنعت کشور حکایت از آن دارد که در تابستان امسال 8 میلیون و 29 هزار و 313 شاغل صنعتی داشته ایم که یعنی بیان کننده سهم 33.8 درصدی صنعت از کل اشتغال کشور است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، اقتصاد ایران در سالهای اخیر با پدیده رشد بدون اشتغال در بخش صنعت مواجه بوده و این نگرانی را ایجاد کرده است که ادامه این پدیده به تشدید معضل بیکاری، خصوصاً برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، منجر شود.
۸ میلیون شاغل صنعتی
بررسی ها از آخرین وضعیت اشتغال در بخش صنعت کشور حکایت از آن دارد که در تابستان سال جاری ۸ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۱۳ نفر در این بخش مشغول به کار بوده اند که یعنی ۳۳.۸ درصد از کل اشتغال کشور مختص بخش صنعت بوده است.
تعداد شاغلان صنعتی در نقاط شهری ۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۸۴۳ نفر و در نقاط روستایی یک میلیون و ۷۰۵ هزار و ۴۷۱ نفر بوده است. نکته قابل توجه آنکه بااینکه تعداد شاغلان صنعتی نقاط شهری نسبت به تابستان سال قبل با رشد ۱۴۳ هزار و ۵۳۹ نفری روبه رو شده است اما تعداد شاغلان صنعتی نقاط روستایی افت ۲۱ هزار و ۶۲۴ نفری را تجربه کرده است.
همچنین بررسی ها نشان میدهد که تعداد شاغلان صنعتی مرد ۷ میلیون و ۹۶ هزار و ۵۱۵ نفر و تعداد شاغلان صنعتی زن ۹۳۲ هزار و ۷۹۸ نفر بوده است که البته از نظر رشد، تعداد شاغلان صنعتی زن بیش از مرد بوده است؛ بدین سان در تابستان سال جاری برای ۲۴ هزار و ۸۴۱ مرد و برای ۹۷ هزار و ۷۲ زن شغل صنعتی به وجود آمده است. وضعیت اشتغال صنعتی در تابستان ۱۴۰۱ تعداد کل شاغلان صنعتی ۸ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۱۳ نفر شاغلان نقاط شهری ۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۸۴۳ نفر شاغلان نقاط روستایی یک میلیون و ۷۰۵ هزار و ۴۷۱ نفر

با توجه به این که در تابستان سال قبل شاغلان در بخش صنعت ۷ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۴۰۰ نفر بودند و امسال ۱۲۱ هزار و ۹۱۳ نفر به آنها افزوده شده بنظر می رسد احیای واحدهای صنعتی راکد کارگشا بوده و توانسته تعداد شاغلان در بخش صنعت را بااینکه کم اما افزایش دهد.
نکته ای که باید به آن توجه گردد این است که صنایع خرد نقش قابل توجهی در اشتغال مستقیم صنعتی دارند و کاهش اشتغال این صنایع به کاهش کل اشتغال صنعت دامن می زند؛ بدین سبب دولت بصورت جدی باید برای این بخش برنامه ریزی کند.
وضعیت اشتغال صنعتی طی ۶ سال گذشته
بر اساس این گزارش، بررسی وضعیت سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل کشور طی بازه زمانی ۱۳۹۵-۱۴۰۱ نشان میدهد که کمترین رقم مربوط به سال ۹۵ با ۳۱.۹ درصد و بیشترین رقم نیز مربوط به پاییز سال ۱۴۰ با ۳۴.۷ درصد بوده است.
بر این مبنا سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل در سال ۹۵ حدود ۳۱.۹ درصد بوده که در سال ۹۶ با اندکی رشد به ۳۲ درصد رسید و در سالهای ۹۷ و ۹۸ نیز در همین نرخ باقی ماند. سهم صنعت از کل اشتغال کشور سال ۹۵ ۳۱.۹ درصد سال ۹۶ ۳۲ درصد سال ۹۷ ۳۲ درصد سال ۹۸ ۳۲ درصد سال ۹۹ ۳۳.۳ درصد سال ۱۴۰۰ ۳۴.۷ درصد تابستان سال ۱۴۰۱ ۳۳.۸ درصد

از ابتدای سال ۹۹ نیز که همزمان با شیوع ویروس کرونا شد و به تبعیت از آن بخش خدمات گرفتار صدمات زیادی شد، نقش این بخش از بازار کار کشور کاهش و در نتیجه سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل کشور افزوده شد و به ۳۳.۳ درصد رسید و جای بخش خدمات را پر کرد.
این روند تا پاییز سال ۱۴۰۰ نیز ادامه یافت و این سهم به ۳۴.۷ درصد هم رسید، این عدد بالاترین سهم بخش صنعت از تعداد شاغلین کل در چند سال قبل شمرده می شود.
پس از پاییز این سهم رو به کاهش بود و در بهار امسال به ۳۲.۷ درصد رسید، اما همانگونه که گفته شد در تابستان سال جاری مجدد روند صعودی گرفت و به ۳۳.۸ درصد رسید.


منبع:

1401/10/09
11:11:55
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید