یك مقام مسئول:

300 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود

300 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود به گزارش کاروخدمت، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت کار بر ضرورت تحقق ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در رسته مشاغل خانگی تاکید و اعتبار دریافتیِ سال جاری در این حوزه را ۳ هزار میلیارد تومان عنوان نمود.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، آزیتا همتیان در ارتباط تلفنی با رادیو یکی از مؤلفه های اصلی گسترش کسب و کارهای کوچک را مشاغل خانگی دانست و اظهار نمود: در ایران قانونی جامع، پیشرو و توسعه یافته وجود دارد و ضمانتِ اجرایی آن در جهت ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی از سال ۸۹ به متقاضیان ارائه ی خدمت می دهد؛ در این حوزه دیگر کشورها تکلیفی را برای فعالان این نوع کسب و کار در نظر نگرفته اند؛ حال آن که سهم ۱۵ تا ۲۰ درصدی از تولید ناخالص ملی آنها به این مشاغل مرتبط می باشد.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رویکرد این قانون در ایران اینست که تولید و اشتغال را منطبق با زندگی افراد پیوند زند و نگاهی اجتماعی به اقتصادی پدید آورد.
صدور آنی مجوزها
همتیان ضمن اشاره به جهش مشاغل خانگی امسال اظهار داشت: در اولین گام مجوزها به صورت آنی صادر می شوند و تسهیل گری و مانع زدایی در این حوزه رخ داده است. از طرفی دولت اعتباراتی در نظر گرفته که باعث رشد قابل توجه امسال شده است، بگونه ای که ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی دریافت و بین استان ها تخصیص یافت که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشدی ۵۰ درصدی یافته است.
وی در ادامه به نوع نگاه دولت به کسب و کارهای خانگی و سهم اعظم زنان -۸۵ درصد شاغل- اشاره نمود و اظهار داشت: نگاهی حمایتی و منطبق با سیاست های اشتغال داریم و در این خصوص باید به تکلیف مورد نظر –تحقق ۳۰۰ هزار شغل خانگی از یک میلیون شغل- دست یابیم که در این خصوص اعتبار دریافتیِ سال جاری ۳ هزار میلیارد تومان تعیین شد.
همتیان بر ضرورت بازبینی در قانون مشاغل خانگی هم تصریح کرد و افزود: بخشی از ظرفیت های این قانون مغفول مانده؛ ۲۵ دستگاه اجرایی عضو ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی هستند که اگر هر یک بنا بر وظایف دستگاهی و مسئولیت اجتماعی کمک کنند، اساسا اتفاقات بهتری نسبت به گذشته رقم خواهد خورد.
وی همینطور از تلاش ها برای معافیت مالیاتی، موضوعات بیمه ای و برخورداری از حمایت های اجتماعی و دستمزدی سخن گفت و اضافه کرد: سال جاری بیشتر از ۱۰۰ رشته به مشاغل خانگی افزوده شد و به ۶۳۰ رشته رسیدیم؛ بسیاری رشته های تولید محتوا، بازاریابی و فروش، رشته های تجارت الکترونیک و… هم اضافه شده و نگاه سنتی به مشاغل خانگی تغییر کرده است و تا آخر سال رشته های دیگری هم اضافه خواهد شد.
سهم ۴ درصدی مشاغل خانگی در اقتصاد
همتیان در مورد سهم مشاغل خانگی از اقتصاد کشور اظهار داشت: در ادوار گذشته این رشد کاهشی بوده و سهم حدود ۴ درصد را نشان داده است و به نظر ما بسیار ناچیز است.
وی اضافه کرد: تلاش داریم تا پایان ۴ سال دولت سیزدهم این سهم به ۱۵ تا ۲۰ درصد برسد و با عنایت به مانع زدایی از صدور مجوزها، گامهای بسیاری برداشته خواهد شد و در این حوزه بیشتر از ۱۱۸ هزار مجوز در ۹ ماهه سال جاری صادر گردیده است. بنای اصلی ما ایجاد امکانی برای فعالیت هر کس با هر گروه سنی و وضعیتی به منظور ورود به مشاغل خانگی با کمک اعضای خانواده است.


منبع:

1401/10/19
15:21:41
5.0 / 5
414
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید