در گفت وگو با كاروخدمت اعلام شد

کاهش مشکلات پرداخت حقوق پرستاران

کاهش مشکلات پرداخت حقوق پرستاران به گزارش کاروخدمت، معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اقداماتی که در راستای رفع اشکال بازتوزیع منابع پرداختی حقوق و دستمزد پرستاران انجام شده است، اظهار داشت: سامانه بازتوزیع خدمات پرستاری که به سامانه ˮکارآمدˮ معروف است، آماده شده و این سامانه کمک می نماید پرستاران برمبنای امتیاز عملکرد واقعی خود دریافت منصفانه ای داشته باشند.


دکتر عباس عبادی در گفت و گو با ایسنا، با تأکید بر این که برای اجرائی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری چند موضوع مهم مورد نیاز بود، اظهار داشت: یکی از آنها تصویب ارزش نسبی خدمات پرستاری بود که انجام شد؛ بخش دوم آماده شدن زیرساخت های بیمارستانی و بخش سوم تدوین سند باز توزیع بود تا بعد از آن که ثبت خدمات پرستاری در سامانه ها انجام شد هر پرستار به تناسب خدمتی که انجام داده، سختی بخشی که در آن مشغول به کار است و امتیازاتی که کسب کرده است، دریافتی داشته باشد. در واقع بر این اساس دریافتی هر پرستار برمبنای عملکردش خواهد بود.
او با اشاره به این که ابلاغ دستورالعمل بازتوزیع نیروی پرستاری مربوط به آبان ماه سال قبل بوده است، اشاره کرد: نخستین پرداختی دانشگاه ها بر این اساس به شکل علی الحساب بود و عملا آن دستورالعمل اجرائی نشده بود، اما پرداخت دوم که از اواخر اسفند تا حالا ادامه دارد مبتنی بر سند بازتوزیع به انجام می رسد.
وی ادامه داد: برمبنای بازخوردی که از دانشگاه های علوم پزشکی گرفتیم تعدادی از همکاران پرستار گلایه مندی هایی داشتند که طی هفته جاری درصدد رفع مشکلات و نقاط ضعف احتمالی این دستورالعمل هستیم. از طرفی همزمان سامانه بازتوزیع خدمات پرستاری که به سامانه "کارآمد" معروف است، آماده شده و فکر می کنم مشکلاتی که در نوبت دوم توزیع داشتیم بر این اساس به حداقلِ ممکن برسد.
او اشاره کرد: با اینحال ممکنست در بعضی نقاط و گلوگاه ها هنوز ریزه کاری هایی وجود داشته باشد که خودشان را نشان نداده باشند؛ بدین جهت همچنان امکان اصلاح و ارتقای دستورالعمل وجود دارد و چنانچه میزان دریافتی گروهی از همکاران پرستار در امسال، با وجود عملکرد مشابه سال قبل کمتر از سال ۱۴۰۱ باشد، این فضا در وزارت بهداشت وجود دارد که از سایر منابع و ظرفیت ها استفاده گردد تا در این عرصه هیچ پرستاری متضرر نشود. ضمن این که هدف این کار علاوه بر حفظ استقلال پرستاران، ارتقای وضعیت معیشت آنان است.
عبادی با اشاره به این که یکی از نقاط ضعف برنامه های اجرائی در زمینه پرستاری ضعف در زیرساخت ها بود، بیان کرد: در هشت ماه گذشته این فرصت فراهم گشته است و با هماهنگی که با شرکت های مختلف HIS بیمارستانی داشتیم، آمادگی تقریبی شکل گرفته است و اگر ثبت خدمات در سامانه های بیمارستانی به درستی صورت گیرد، احصاء درآمد صورت خواهد گرفت. سامانه "کارآمد" کمک می نماید پرستاران برمبنای امتیاز عملکرد واقعی خود دریافت منصفانه ای داشته باشند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره ی آخرین وضعیت پرداخت حقوق پرستاران برمبنای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ مجموعه اعتباری که از بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سازمان برنامه و بودجه به بیمه های پایه پرداخت شده است ۳.۴ همت (هزار میلیارد تومان) بوده است که بخش اعظم مقادیر مربوط به سازمان بیمه سلامت طی دو نوبت به دانشگاه های علوم پزشکی بازتوزیع شده است، البته شاید موارد محدود و موردی وجود داشته باشد که هنوز بازتوزیع انجام نشده باشد، اما بیش از ۹۵ درصد دانشگاه های علوم پزشکی از این محل دریافتی داشته اند.
منبع:

1402/02/19
09:14:59
5.0 / 5
272
تگهای خبر: بیمه , پرستاری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید