وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی عنوان كرد؛

راه اندازی مراکز بهداشت برای بنگاه های بالاتر از ۵۰۰ نفر

راه اندازی مراکز بهداشت برای بنگاه های بالاتر از ۵۰۰ نفر به گزارش کاروخدمت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بهداشت و ایمنی کار مسئله مهمی است ازاین رو برای کارگاه های دارای نیروی انسانی بالاتر از ۵۰۰ نفر مرکز بهداشت به راه افتاده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سیزدهمین جشنواره ملی تجلیل از کارفرمایان سلامت محور، خانه های بهداشت کارگر برتر و اعضای شورای هماهنگی خدمات بهداشتی به بیمه شدگان اظهار داشت: انتظار مردم هر جامعه ای از متولیان امر و دولت مردان حول چند محور تعریف می شود. بخشی به زندگی دنیوی و بخشی هم به زندگی اخروی بر می گردد.
وی اضافه کرد: هر موجودی همچون انسان دارای دو بعد جسمانی و روحانی بوده ازاین رو توقع تأمین سلامت در ابعاد جسمانی و روحانی هر دو است. بر مبنای احکام دینی بشر خلق شده تا سیر تکاملی را طی کند؛ ازاین رو انسان سکون و ایستایی را نمی پذیرد. در زندگی بشر تعبیر به رشد اقتصادی به معنای توسعه و این مهم با رشد تولید محقق می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به آموزش در دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه های صنعتی و دانشکده هایی که محور کاری آنها حول دانش بنیان ها است نیروی انسانی نخبه تربیت کرده که می توانند کمک بزرگی در جهت توسعه اقتصادی داشته باشند.
او اظهار داشت: توسعه ابعاد مختلفی دارد. رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای دولت در شهریور سال قبل علاوه بر تاکید بر توسعه صنعتی و کشاورزی تاکید نمودند در دو حوزه همچنان عقب هستیم نخست «اقتصاد معدنی» و دیگری «اقتصاد دریا» است.
مرتضوی با اشاره به اینکه ایران به لحاظ جغرافیایی در نقطه ای مطلوب قرار دارد و کمترین فاصله با بیشترین بازارهای هدف را دارد، اظهار داشت: ایران بهشت معادن در جهان است ضمن این که به لحاظ نوآوری، خلاقیت نیروی انسانی و دانش ظرفیتهای مناسبی در کشور فراهم است. حلقه مفقود شده «مدیریت» این شاخصهای مهم توسعه است.
وی تصریح کرد: ما بعنوان کارگزاران دولت مکلف هستیم بستر تولید حداکثری را فراهم نماییم تا توسعه اقتصادی مورد انتظار محقق شود.
توجه به نیروی انسانی در جهت بهره وری تولید
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود به صنعت خودرو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تحولات خوبی در شرکتهای خودروساز به وجود آمده است اما آن چه در صنایع کشور شاهد می باشیم غیررقابتی بودن محصولات است. محصولات تولیدی باید قدرت رقابت داشته باشند تا رشد ۸ درصدی اقتصاد عملیاتی شود. بعنوان مثال در جلسه هیأت دولت با مطرح شدن واردات خودرو تولیدکنندگان نگران از بازارشان شدند اما آن چه مهم تر است نگرانی ما نسبت به سلامت مردم جامعه است.
وی تصریح کرد: در تولید باید به نقطه ای برسیم که با عنایت به ظرفیتهای موجود کشور در حوزه انرژی و نیروی کار ارزانقیمت و در نتیجه هزینه کمتر کارفرمایان، تولید رقابتی داشته باشیم.
مرتضوی در رابطه با هدف از برگزاری جشنواره سلامت محور، اظهار داشت: کارگر باید به لحاظ جسمی و روحی در سلامت باشد تا بتواند کار مفید داشته و بهره ور باشد. بر مبنای شاخصهای سازمان بهداشت جهانی نرخ امید به زندگی ایران در مقایسه با خیلی از کشورها مناسب می باشد و امید به زندگی از حدود ۵۵ سال در شروع انقلاب هم اکنون به بیشتر از ۷۵ سال رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به بهداشت و ایمنی کار اظهار داشت: جان انسان ها در کارگاه ها امانتی در دست کارفرمایان است. بهداشت و ایمنی کار مسئله مهمی است ازاین رو برای کارگاه های دارای نیروی انسانی بالاتر از ۵۰۰ نفر مرکز بهداشت راه اندازی شده و این خدمات قابل رقابت با استانداردهای جهانی است.
مرتضوی ضمن اشاره به سلامت روان کارگران خاطرنشان کرد: بهداشت روان نیروی کار هم مبحث مهمی است که احتیاج به طبیب مورد اعتماد و رازدار دارد.
وی افزود: اقداماتی با مشارکت وزارت بهداشت انجام شده و برای پیگیری درمان و جلوگیری از مخاطرات روحی برنامه های زیادی در دستور کار قرار دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: امتیازات در حوزه بهداشتی و درمانی مناسب بوده و در حوزه معیشت کارگران هم سفارش هایی به کارفرمایان شده است؛ بعنوان مثال حداقل دستمزدی که از جانب شورایعالی کار اعلام گردید محدودیت ایجاد نمی کند و کارفرمایان باید نسبت به نیروی انسانی خود توجه ویژه ای داشته باشند و اگر کارگری فعالیت بیشتری دارد متناسب با آن از مزایای بهتری برخوردار شود.


منبع:

1402/04/01
19:49:55
5.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید