صادرات 10 میلیارد دلاری توسط بخش خصوصی در 1401

صادرات 10 میلیارد دلاری توسط بخش خصوصی در 1401 کاروخدمت: به گزارش کاروخدمت، رئیس سازمان توسعه تجارت از احیای بازارهای صادراتی آگاهی داد و اظهار داشت: بازارهای شرق آسیا و آمریکا جنوبی به فراموشی سپرده شده که باید فعال شود.


به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری دوجانبه معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و گمرک جمهوری اسلامی ایران امروز در محل مجموعه فرهنگی تلاش اجرا شد. در نشست تخصصی راهکارهای توسعه صادرات بخش تعاون جمهوری اسلامی ایران، مهدی ضیغمی، رییس سازمان توسعه تجارت در این جلسه اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت قرارگاه صادراتی در عرصه غیرنفتی است. وی ادامه داد: در دو سال اخیر با رویکرد دولت سیزدهم برنامه توسعه غیرنفتی سرعت گرفته است. وی با اشاره به برنامه های جدید سازمان افزود: پیدا کردن بازارهای جدید برای شرکت های فعال در عرصه صادرات غیرنفتی مانند بازار آفریقا از دیگر اهداف سازمان توسعه تجارت است. در صورتیکه صادرات ایران در عرصه صادرات غیرنفتی شرکت های تعاونی یک میلیارد دلار بود این عدد برای همسایگان ما بالغ به ۳۰ میلیارد دلار می رسد. ضیغمی با اعلان اینکه بازارهای شرق آسیا و آمریکای جنوبی در بازارهای هدف ما به فراموشی سپرده شده است، اظهار داشت: ایجاد گروههای کالایی جدید یکی از موضوعات برای رشد صادرات در این بخش است و برگزاری نمایشگاه یکی از این بسترها است.
او اظهار داشت: یکی از خلاءهای نمایشگاه های داخلی خلأ اهدافی مانند تمرکز بر صادرات است. بدین جهت در عرصه صادرات محصولات غیرنفتی تمرکز بر بخش خصوصی است که سال قبل ۱۰ میلیارد دلار صادرات داشت و هدف سازمان توسعه تجارت کمک به این گروه ها بوده تا حجم صادرات افزایش یابد. ضیغمی با اعلان اینکه در نمایشگاه اکسپو امسال از ۱۳۰۰ تجار از ۷۰ کشور دعوت شد، اظهار داشت: وظیفه سازمان کاهش هزینه ها برای بخش خصوصی است تا ورود آنها به بازار جهانی تسهیل شود. رییس سازمان توسعه تجارت در آخر با اشاره به شرکت های خدماتی و صادرات در این بخش عنوان کرد: یکی دیگر از اهداف سازمان تمرکز بر حوزه های خدماتی همچون خدمات فنی و مهندسی و نیز آی تی است. متأسفانه این شرکتها کوچک بوده و باید این امکان فراهم گردد تا بتوانند در قالب تعاونی شکل بگیرند و کمک به درامدزایی اقتصاد کشور در بخش صادرات شود.


منبع:

1402/04/16
13:15:56
5.0 / 5
291
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , تعاونی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید