همزمان با بیستمین سالمرگ لاله و لادن تشریح شد

علت به هم چسبیدگی برخی دوقلوها چیست و چقدر امکان جداسازی آنها وجود دارد؟

علت به هم چسبیدگی برخی دوقلوها چیست و چقدر امکان جداسازی آنها وجود دارد؟ به گزارش کاروخدمت، حدودا ۲۰ سال پیش دو خواهر دوقلوی بهم چسبیده از سر، مهم ترین تصمیم زندگی خویش را گرفتند؛ آنها انتخاب کردند که به جای ادامه زندگی در شرایط سخت، تن به انجام یک جراحی پیچیده دهند و از یکدیگر جدا شوند: جراحی که در نهایت موفقیت آمیز نبود و البته این دوقلوهای بهم چسبیده را به سرخط مهم ترین خبرهای آن روزها تبدیل کرد...


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، شاید بتوان اظهار داشت که لاله و لادن بیژنی معروف ترین دو قلوی ایرانی هستند که در فیروزآباد فارس به دنیا آمدند. دوقلوهایی به هم چسبیده از ناحیه سر که حتی اینروزها و در بیستمین سالمرگشان، هنوز هم اغلب مردم آنها را به واسطه همین مبحث می شناسند.
دو خواهری که سر انجام در آستانه ۳۰ سالگی تصمیم گرفتند تا تحت عمل جراحی قرار گرفته و از یکدیگر جدا شوند. به دنبال همین تصمیم هم بود که با سفر به کشورهای مختلف این درخواست را با پزشکان حاذق مطرح نمودند اما، تنها پاسخی که شنیدند این بود: « مرگ یا فلج شدن.» پاسخی که آنها را از تصمیم شان منصرف نکرد و سر انجام در سنگاپور با تیمی متشکل از چندین پزشک تحت عمل جراحی چندین ساعته قرار گرفتند که متاسفانه موفقیت آمیز نبود و آنها را به کام مرگ کشاند.
البته لاله و لادن شاید یکی از چندین نمونه دوقلوی به هم چسبیده در ایران و جهان باشند که تصمیم به جراحی گرفتند. هنوز هم سالیانه دوقلوهایی با چنین شرایطی به دنیا می آیند. اما علت این مورد چیست؟
سهم اندک بروز ناهنجاری های جنینی در تولدهای زنده در این خصوص دکتر شهرزاد هاشمی _ متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ حاملگی های پرخطر در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که ناهنجاری جنینی به هر نوع اختلال یا بدشکلی که هنگام تولد در نوزاد قابل تشخیص می باشد گفته می شود، اظهار داشت: این اختلالات طیف وسیعی دارند که می توانند از یک تا چند ارگان بدن نوزاد را درگیر کنند و شدت متفاوتی برجای بگذارند. در موارد شدید که جزو گروه ماژور طبقه بندی می شوند معمولاً احتیاج به درمان و مداخلات قابل توجه دارند.
وی ادامه داد: شیوع ناهنجاری مادرزادی ماژور حدود ۲ تا ۴ درصد در تولدهای زنده است. البته این شیوع در موارد مرده زایی یا منجر به سقط خیلی بیشتر است.
علت بروز ناهنجاری های جنینی چیست؟ او در رابطه با دلایل بروز ناهنجاری های جنینی، خاطرنشان کرد: این دلایل در دو گروه عمده تقسیم بندی می شوند. یک سری دلایل ژنتیکی و یک سری دیگر دلایل غیر ژنتیکی دارند. دلایل ژنتیکی می تواند در سطح ژن یا کروموزوم باشد. در واقع کروموزوم ها می توانند از نظر شکلی مشکل داشته باشند یا به دلیل بالا بودن سن مادر به درستی تقسیم نشوند. دلایل غیرژنتیکی به دسته های مختلفی شامل بیماری های مادر، کمبودهای تغذیه ای، داروها و عوامل شیمیایی، مصرف الکل، برخی عفونت ها بخصوص در سه ماهه نخست حاملگی و... تقسیم می شوند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با تکیه بر این که حاملگی چند قلویی هم عاملی موثر در بروز ناهنجاری های جنینی است، بیان نمود: این مورد بخصوص در چند قلویی های تک تخمکی (دوقلوهای همسان) بیشتر اتفاق می افتد. این اتفاق دلایل مختلفی دارد؛ یک مبحث کم بودن فضای داخل رحم است که در رشد کافی جنین ها موثر است و وقتی یک مادر چندقلو آبستن است تحرک جنین ها کاسته شده و فشار مکانیکی به بچه ها وارد می شود که بیشتر هم اندام های تحتانی را درگیر می کند. در موارد تک تخمکی یا چندقلوهای همسان بروز ناهنجاری ها شدیدتر است؛ چونکه امکان دارد اتصالات عروقی بین آنها اتفاق بیفتد و انتقال خون گرفتار مشکل شده و بروز سندروم های مختلف را شاهد باشیم. در واقع در ابتدا یک جنین وجود دارد که آغاز به تقسیم شدن می کند و هرچقدر مراحل تقسیم شدن دیرتر اتفاق بیفتد شرایط بدتر می شود؛ اگر تقسیم شدن پس از روز سیزدهم اتفاق بیفتد دوقلوهای به هم چسبیده را شاهد خواهیم بود.
سهم بالاتر جنین های دختر در به هم چسبیدگی ها وی با اشاره به اینکه دوقلوهای به هم چسبیده طیف وسیعی دارند، اظهار نمود: این به هم چسبیدگی می تواند از یک اتصال ساده شروع شده و تا شرایط سختی همچون وجود یک جنین درون یک جنین دیگر پیش برود. شیوع این مشکل از هر ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تولد یک مورد است و در دخترها سه برابر بیشتر از پسرها احتمال وقوع دارد. این نوع از ناهنجاری ها بسته به مهارت شخصی که سونوگرافی را انجام می دهد معمولاً در سنین حاملگی کمتر از ۱۲ هفته هم مشخص می شود.
او تصریح کرد: بعد از تشخیص بروز ناهنجاری در جنین معمولاً با عنایت به شرایط و درمان سخت بعد از تولد، سفارش می نماییم که ختم حاملگی صورت گیرد اما تصمیم این مورد کاملا بر عهده والدین است و اگر به هر علتی حاملگی ادامه پیدا کرد حتما باید زایمان به صورت سزارین و بعد از بلوغ ریه های جنین صورت گیرد.
چه زمانی انجام جراحی در دوقلوهای به هم چسبیده موفق است؟ هاشمی در رابطه با جراحی جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده هم به ایسنا اظهار نمود: میزان موفقیت جراحی، بسته به نوع اتصال متفاوت است؛ برخی موارد به صورت کلی غیرقابل جداسازی هستند. در مواردی که جراحی قابل انجام است می توان این کار را اوژانسی و یا با فاصله انجام داد که روش دوم موفق تر است اما در صورتیکه یک جنین مرده به دنیا بیاید یا ناهنجاری قابل توجه داشته باشد ناچارا باید آنها را به صورت اورژانسی از یکدیگر جدا کرد. میزان موفقیت در این نوع از جراحی وابسته به محل اتصال، متفاوت می باشد. اگر اتصال در سر، قفسه سینه و یا در لگن باشد احتمال موفقیت کم خواهد بود. بالاترین امکان موفقیت در اتصالات شکمی است که حدود ۸۰ درصد موفقیت آمیز است و در موارد اتصال دنده به دنده حدود ۶۸ درصد جراحی الکتیو موفقیت آمیز است.
راه های پیشگیری از بروز ناهنجاری های جنینی وی در رابطه با مداخلات موثر در پیشگیری از بروز ناهنجاری های جنینی، توضیح داد: در مباحث ژنتیکی همیشه پیشگیری بهتر است بنابراین؛ بهتر است در موارد پرخطر که ازدواج فامیلی داشتند یا نوعی از بیماری خاص در خانواده شان تکرار شده است، حتما مشاوره شوند. اگر ژن بیماری داشته باشند شناسایی می شود و به آنها اخطار داده می شود که از آن ازدواج صرف نظر کنند. اگر ازدواج انجام شد میتوان این ژن معیوب را با انجام آمینوسنتز ارزیابی کرد و در همان سنین ۱۲ تا ۱۴ هفته حاملگی تشخیص داد که در صورت امکان حاملگی را ختم کرد.
هاشمی در انتها تصریح کرد: درمواردی که با دلایل محیطی مانند بیماری مادر روبرو باشیم باید به سراغ درمان او برویم؛ بعنوان مثال دیابت را کنترل می نماییم. این که سطح قندخون در زمان لقاح تحت کنترل باشد اهمیت فراوانی دارد که احتمال بروز ناهنجاری های جنینی در مادران دیابتی را می کاهد. به صورت کلی انجام مراقبت ها و چکاپ های قبل از حاملگی در این حوزه بسیار کمک کننده است. از طرفی شروع مصرف اسیدفولیک از یک ماه قبل از مبادرت به حاملگی تا سه ماه بعد از آن بسیار کمک کننده است که تا ۹۰ درصد بروز اختلالات کانال عصبی را در جنین می کاهد.

منبع:

1402/04/17
09:28:39
5.0 / 5
830
تگهای خبر: ارگان , پزشك , تخصص , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید