متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری چقدر است؟

متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری چقدر است؟ کاروخدمت: سال 1401 متوسط هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی به ترتیب 137 و 79 میلیون تومان برآورد شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، رفاه اجتماعی ارتباط مستقیم با اقتصاد کشور و سطح درآمد افراد دارد. کاهش قدرت خرید، تهدیدی برای معیشت جامعه بوده که به میزان دستمزد افراد بر می گردد. رفاه به این معنا است که اعضای یک جامعه به چه میزان از درآمد کافی و شغل مناسب و قدرت خرید برخوردار می باشند و به کالاها و خدمات مورد نیاز مثل مسکن، غذا، تفریح و وسایل زندگی مناسب دسترسی دارند. متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری چقدر برآورد می شود؟ آمارهای انتشار یافته حاکی از آنست که رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیش از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. سال ۱۴۰۱ متوسط هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی به ترتیب ۱۳۷ و ۷۹ میلیون تومان برآورد شده است. به گزارش مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار با قدمتی بیش از ۵۰ سال، از مهم ترین طرح های آماری مرکز آمار ایران است. هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استانها است. نگاهی به اهم نتایج طرح در سال ۱۴۰۱ در مناطق شهری و روستایی نشان میدهد که:
- متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۱.۳۷۱.۴۶۰ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۴۸.۳ درصد افزایش نشان میدهد. از هزینه کل سالانه خانوار شهری ۳۷۶.۸۲۲ هزار ریال با سهم ۲۷.۵ درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و ۹۹۴.۶۳۸ هزار ریال با سهم ۷۲.۵ درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. در میان هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه گوشت با سهم ۲۰.۷ درصد و در میان هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۵۲.۵ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۱.۶۶۹.۶۴۱ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ۴۸.۵ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ۱۴۰۱ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیش از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان میدهد که ۳۲.۸ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۱۶ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و ۲.۵۱ درصد از محل درآمدهای غیر شغلی خانوار تامین شده است.
درآمد خانوار برمبنای تفکیک استانی
بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان میدهد که استان تهران با ۱.۹۶۱.۸۹۴ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ۷۹۰.۵۱۷ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۴۰۱ داشته اند.
همچنین استان تهران با ۲.۳۰۶.۶۲۲ هزار ریال بیشترین و استان خراسان شمالی با ۱.۰۲۴.۶۳۵ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۴۰۱ به خود مختص کرده است.
بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان میدهد که استان مازندران با ۱.۳۰۳.۶۳۹ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۴۲۱.۴۳۹ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۴۰۱ داشته اند.
همچنین استان مازندران با ۱.۶۷۶.۲۵۰ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۴۴۰.۵۵۱ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۴۰۱ به خود مختص کرده است.
هزینه و درآمد خانوار
- مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، نشان میدهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ۹۸.۸ به ۹۸.۵، تلویزیون رنگی از ۹۷.۶ به ۹۷، جاروبرقی از ۹۲.۱ به ۹۱.۶، ماشین لباسشویی از ۸۸.۱ به ۸۸، یخچال فریزر از ۷۰.۸ به ۶۷.۷، اتومبیل شخصی از ۵۳.۹ به ۵۳.۷، ماکروویو و فرهای هالوژن دار از ۱۱.۹ به ۱۲.۹ و ماشین ظرفشویی از ۸.۳ به ۸ درصد تغییر کرده است.
- در سال ۱۴۰۱، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ۹۵.۵ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.
- متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار روستایی ۷۸۸.۵۹۴ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۵۱.۹ درصد افزایش نشان میدهد. از هزینه کل سالانه خانوار روستایی ۳۲۸.۵۲۷ هزار ریال با سهم ۴۱.۷ درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و ۴۶۰.۰۶۸ هزار ریال با سهم ۵۸.۳ درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است.
در بین هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه گوشت با سهم ۲۰.۷ درصد و بعد از آن هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده ای آن با ۲۰.۴ درصد و در میان هزینه های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ۳۲.۸ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی ۹۸۶.۳۸۳ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۵۴.۸ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان میدهد که ۳۲ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۳۰.۱ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۳۷.۹ درصد از محل درآمدهای غیرشغلی خانوار تامین شده است.
- مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ۹۸.۵ به ۹۷.۸، تلویزیون رنگی از ۹۵.۱ به ۹۳.۶، جاروبرقی از ۶۸.۹ به ۶۹.۴، ماشین لباسشویی از ۵۹.۸ به ۶۰.۵، یخچال فریزر از ۵۵.۲ به ۵۴.۸، اتومبیل شخصی از ۳۵.۹ به ۳۷.۱، ماکروویو و فرهای هالوژن دار از ۲.۱ به ۲.۳ و ماشین ظرفشویی از ۰.۵ درصد به ۰.۴ و درصد تغییر کرده است.
- در سال ۱۴۰۱ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ۷۹.۴ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ۹.۵ درصد نفت سفید بوده است.
اطلاعات تفصیلی را از اینجا دریافت کنید.


1402/05/27
00:00:40
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید