وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی:

ایجاد اشتغال رسالت اصلی وزارت کار است

ایجاد اشتغال رسالت اصلی وزارت کار است به گزارش کاروخدمت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که ایجاد اشتغال رسالت ملی فردی و اجتماعی این وزارتخانه است، اظهار داشت: حتی وجود یک فرد بیکار زیبنده این مرز و بوم نیست.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، سید صولت مرتضوی شامگاه دوشنبه در کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان، اضافه کرد: این جلسه ها می تواند به بیان دیدگاه ها، ارائه راه حل ها و برون رفت از مشکلات به وزارت کار و تمام سیستم اجرائی کمک نماید.
وی افزود: از بابت خدماتی که به برکت نظام جمهوری اسلامی در دهه های اخیر انجام شده خدا را شاکریم، اما این خدمات در بازه های زمانی دارای فراز و نشیب های مخصوص به خود است.
مرتضوی اظهار داشت: یکی از اشکالات و مشقاتی که کشور ما را از رشد نگه داشته نحوه مدیریت در دهه ۹۰ بود در این جهت اگر عزیزان صاحب نظر به نماگرهای اقتصادی در این دهه نگاه کنند نشان میدهد این دهه، فصل رکود بود و معدل رشد اقتصادی کشور به کمتر از هشت دهم درصد رسید.
وی با اشاره به این که در دهه ۹۰ میزان سرمایه گذاری به شدت با کاهش مواجه بود، اظهار داشت: در آن دهه متأسفانه تلاش داشتند کشور را در یک بن بسته خود خواسته قرار بدهند و مثال های مختلفی برای این مساله وجود دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: کاهش صادرات نفت، عدم برگشت منابع، بلوکه کردن منابع کشور در بعضی از کشورها، سیاست خارجه غیرفعال سبب شد که در دهه ۹۰ گرفتار مشکلات جدی شدیم و در نهایت این مشکلات موجب ایجاد تورم در کشور شد.
مرتضوی افزود: در دهه ۹۰ مازاد برداشت دستگاه های اجرائی از منابع نزد مردم و استقراض از بانک مرکزی دشواری های ایجاد کرد و در همین راستا مطالبات صندوق های تامین اجتماعی و ناترازی آنها آزار دهنده بود.
وی با اشاره به این که دولت سیزدهم بدون تکلف اقتصاد کشور را در ریل واقعی قرار داد، اظهار داشت: در دهه ۹۰ ناترازی صندوق های بازنشستگی به جایی رسیده بود که حدودا بیش از ۶۰۰ همت مطالبات معوق داشتند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که دولت سیزدهم تا حالا ۱۸۰ همت برای معوقات صندوق های بازنشستگی پرداخت کرده است، اظهار داشت: تا بهمن پارینه ماهانه صندوق تامین اجتماعی از منابع عمومی و بانکی ۶ هزار میلیارد تومان استقراض می کرد اما از شروع امسال درهمی هم استقراض نکرده است.
مرتضوی با اشاره به این که در عرصه سیاست خارجی، در دولت سیزدهم هم اینک سیاست عزت، حکمت و مصلحت جاری است، اظهار داشت: نظریه ایران ستیزی رنگ باخته و ارتباطات با سایر کشورها برقرار شده است.
وی اظهار داشت: پس از سال ها منابع بلوکه شده کشورمان در کشور کره جنوبی آزاد شده اما برخی از رسانه ها دعوا راه انداختن که چرا این پرداخت به دلار نبود اما باید توجه کرد که کار بزرگی انجام شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص این که برای رفع اشتغال باید مانند دوران دفاع مقدس قرارگاه ایجاد کرد، اظهار داشت: به استان کرمان آمده ام تا دست تک تک کارآفرینان و مدیران پر تلاشی که تلاش کردند اشتغال در استان کرمان ایجاد شود را ببوسم.
مرتضوی با اعلان اینکه در کلان کشور نرخ بیکاری پارینه نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود یک درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: خوشبختانه اشتغال پایدار در کشور بالا رفته است.
وی با اشاره به این که پارینه میانگین اشتغال استان از متوسط کشوری بالاتر بود که جای تقدیر دارد، اظهار داشت: بعضاً افرادی به این آمار خدشه وارد می کنند اما این آمار را ما به انحای مختلف راستی آزمایی می نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات انجام شده در عرصه اشتغال را ناکافی دانست و اظهار داشت: استان کرمان افتخار دارد که پایتخت مقاومت جهان اسلام است از طرفی افتخار دارد پایتخت معادن کشور نیز هست و این مزیت معادن در کنار مزیت کشاورزی می تواند بخش اعظمی از مساله اشتغال کشور را حل کند البته در این جهت همه باید کمک نماییم.
مرتضوی با اشاره به این که برای ایجاد اشتغال بر روی طرح های کلان و خرد باید سرمایه گذاری کرد، اضافه کرد: نقدینگی اگر در بحث دولت هدایت شود تورم زا نیست و رشد را بدنبال دارد.
وی با اشاره به این که بانک مرکزی سهم بانکهای عامل را از محل منابع تبصره ۱۸ مشخص کرده است، اظهار داشت: از مسئولان استان می خواهم حتما شورای عالی بانکها را تشکیل دهند و اگر بانکی در پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ تقصیر دارد به ما اعلام نماید تا از بانک مرکزی در تهران تذکرات لازم داده شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که طبق گزارشات رسیده پیشرفت استان در عرصه اشتغال خوب بوده است، اظهار داشت: در مجموع سیاست ریاضت در بانکهای اقتصادی معنا ندارد مگر می شود منابع وجود داشته باشد اما تسهیلات پرداخت نشود.
ضرورت تقویت سرمایه در گردش
استاندار کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: تامین اجتماعی در استان کرمان نقش پررنگی دارد و این سازمان سهامدار برخی شرکت های بزرگ اقتصادی کرمان است.
محمدمهدی فداکار با اعلان اینکه بوسیله لاستیک بارز صرفه جویی ارزی خوبی داریم بیان کرد: شرکتها به سرمایه در گردش نیاز دارند که درخواست داریم بانکها به این مساله توجه ویژه داشته باشند.
وی بیان کرد: اگر بانکها به تعهد خود در سال قبل کامل عمل می کردند نرخ اشتغال استان بیشتر می شد.
پیگیری وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه اظهار داشت: همه آمارها نشان میدهد استان کرمان پارینه بازار کار خوبی داشت و از منطقه بحرانی اشتغال فاصله گرفته و در این جهت نرخ بیکاری استان پارینه کمتر از میانگین کشوری بود.
محمد کریمی بیرانوند افزود: سامانه رصد اشتغال کشور با تدابیر وزیر کار هر روز بروز می شود و این سامانه بمنظور سه هدف طراحی شده که نخستین هدف آن شفافیت است.
وی با اشاره به این که دومین هدف این سامانه نظارت و سومین هدف سیاست گذاری است، افزود: کاهش بیکاری فارغ التحصیلان سر فصل کاری امسال در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به این که در موضوع مشاغل خانگی اولویت ما بازار است، اظهار داشت: امسال به اشتغال تعاونی ها بیشتر بها داده خواهد شد.
کریمی بیرانوند با اعلان اینکه محتوای کارگروه های اشتغال امسال آموزشی و فرهنگی است، اشاره کرد: باید مراکز فرهنگی در کنار دستگاه های اقتصادی باشند و مسئولیت بپذیرند.
وضعیت اشتغال استان کرمان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: از شروع امسال تا حالا سه کارگروه اختصاصی اشتغال در سطح استان برگزار شده است.
مجتبی مصباح با اشاره به این که امسال تعهد اشتغال استان ۴۶ هزار و ۱۳۸ مورد است که تا حالا ۳۵ درصد آن محقق شده است، بیان کرد: پارینه نرخ بیکاری استان از ۱۱.۲ درصد به ۸.۶ رسید.
وی با اشاره به این که استان کرمان از جهت ثبت اشتغال رتبه هشتم کشور را داراست، بیان کرد: پارینه چهار هزار و ۱۷۸ میلیاردریال تسهیلات اشتغال زایی بصورت های مختلف پرداخت گردید.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به این که پارینه مراکز کاریابی در استان به ۵۰ مورد رسید و از شروع امسال تا حالا نیز پنج مرکز کاریابی جدید در این استان ثبت شده است، اظهار داشت: مراکز کارآفرینی در استان رشد قابل توجهی داشته و پارینه ۶ مورد به آن افزوده شد و از شروع امسال تا حالا نیز سه مرکز کارآفرینی در استان به وجود آمده است.
مصباح اشاره کرد: مشکل عمده اشتغال استان عدم مهارت کارجویان است، بدین جهت کمیته آموزش و مهارت را در استان تشکیل دادیم و دستگاه های متولی را در این کمیته عضو کردیم.


منبع:

1402/06/04
14:29:25
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید