، اولویت های اقتصاد در سال ۹۷،

توجه به معیشت و تولید اشتغال مهمترین اولویت امسال

توجه به معیشت و تولید اشتغال مهمترین اولویت امسال كاروخدمت: از نگاه یك كارشناس حوزه كار، تغییرات شدید نرخ ارز در بازار، بنگاه ها و سیاست های اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. او توجه به معیشت مردم در ركود حاكم بر اقتصاد و تولید اشتغال را مهمترین اولویت های اقتصادی در سال ۱۳۹۷ عنوان نمود.علیرضا حیدری در گفت وگو با ایسنا، چشم انداز بنگاه ها در سال ۱۳۹۷ را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: مشكلاتی كه بنگاه ها در سال قبل داشتند، امسال هم به قوت خود باقی است و متغیرهای كلان اقتصادی چشم انداز مناسبی را برای سال جدید از خود نشان نمی دهند.

وی ادامه داد: تغییرات شدید نرخ ارز در بازار به صورت حتم در سیاست های اقتصادی، وضعیت بنگاه ها و حتی سیاست خارجی ما اثرگذار خواهد بود و مدیران بنگاه ها را از تصمیم گیری میان مدت باز خواهد داشت.

این كارشناس حوزه كار ابراز امیدواری كرد كه نرخ ارز بر عدد ۵۰۰۰ تومان ثابت بماند و اظهار داشت: معتقدم دامنه ركود اقتصادی در سال ۱۳۹۷ شدت بیشتری به خود می گیرد و خیلی از سیاست های اقتصادی دولت را تحت شعاع خود قرار خواهد داد.

حیدری در عین حال معیشت را مهمترین مساله جامعه كارگری دانست و اظهار داشت: امسال باید برای پوشش معیشت اقشار محروم و ضعیف سختی های زیادی را به جان بخریم. چراكه بحث معیشت به امنیت هم مرتبط می باشد و وقتی از امنیت شغلی صحبت می نماییم، شرط لازم برای تامین آن داشتن معیشت است.

وی اظهار داشت: باآنكه معیشت به حوزه شاغلان برمی گردد ولی بیكاران هم باید از معیشت مناسب برخوردار باشند، در حالیكه صندوق بیمه بیكاری حداكثر می تواند تا ۲۵۰ هزار نفر بیكار را پوشش بدهد و به لحاظ عملكرد و پوشش بیمه ای ضعیف و ناكارامد است و باید برای منابع آن چاره ای اندیشید و مشتركین جدید را به این صندوق دعوت كرد تا بتواند همه را تحت پوشش قرار بدهد.

كارشناس حوزه كار اضافه كرد: در بحث بیمه بیكاری تنها كارفرما سهم خویش را پرداخت می كند و دولت و كارگر عملا مشاركتی ندارند، البته در قانون به صورت ضمنی گفته شده كه اگر صندوق مشكل منابع پیدا كرد، دولت به آن توجه كند ولی اگر قرار باشد پوشش بیمه بیكاری به شكل موثری خویش را در فضای بازار كار كه به لحاظ عرضه و تقاضا نامتناسب است نشان بدهد باید نرخ بیكاری كه هم اكنون به شكل معناداری بالاست و در تقسیم بندی سنی و جنسی جمعیت بیكار اعداد متفاوتی از خود نشان می دهد، كاهش داد.

به گفته حیدری هم اكنون نرخ بیكاری جمعیت موثر بیكار كه در سن ۱۵ تا ۲۹ سال طبقه بندی می شوند، بیش از دو برابر نرخ بیكاری اعلام شده است و نرخ بیكاری زنان در این فرایند بیشتر است. در بعضی مناطق هم نرخ بیكاری به شدت بالاست و نشان داده است كه پوشش صندوق بیمه بیكاری كه باید در اختیار شاغلان بیكار شده و بیكاران آماده كار قرار گیرد، بسیار ضعیف است.

او صف بیكاران كشور را طولانی توصیف كرد و اظهار داشت: هم اكنون بازار كار ایران با عدم تعادل شدید در حوزه عرضه و تقاضا روبه روست و مدتی كه یك فرد بیكار برای پیدا كردن شغل باید در صف انتظار بماند، طولانی است و همین امر نوعی ناامنی بوجود می آورد.

این كارشناس حوزه كار، درعین حال قراردادهای موقت را باعث ناامنی شغلی دانست و اضافه كرد: امروز ناامنی شغلی بیشتر ناشی از افزایش نرخ بیكاری است تا قراردادهای كار و دسترسی به یك فرصت شغلی با هر خصوصیت بر بیكار بودن ترجیح دارد.

حیدری با اشاره به اینكه دستمزد سال ۹۷ با چالشهای جدی روبه رو شده است، اظهار نمود: نخستین سالی است كه نتوانسته ایم بخشنامه مزد را ابلاغ نماییم و بنگاه های اقتصادی نمی دانند كه با چه نرخ و افزایش رقمی باید مزد نیروهای كار خویش را پرداخت كنند، در حالیكه امسال باید مذاكرات مزد به نتیجه می رسید و این امر نشانگر فاصله و اختلاف نظر بالای گروه های كارگری و كارفرمایی است كه نتوانسته اند دیدگاه خویش را به طرف مقابل نزدیك كنند؛ در حالیكه مذاكرات، فشرده و زمان بر و با صرف انرژی حداكثری بوده و مذاكرات پیش از تشكیل جلسات شورا هم وجود داشته است.

به اعتقاد این فعال كارگری، نگاه معیشتی نیروی كار در شرایط مناسبی قرار ندارد و امكان جبران عقب افتادگی های مزدی با فراز و نشیبهای فراوانی در آینده روبه رو خواهد شد.

شورای عالی كار در جلسه ۲۸ اسفندماه سال گذشته، بعد از ساعت ها بحث و چانه زنی فشرده با افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد كارگران برای سال ۱۳۹۷ موافقت نمود اما طولانی شدن روند مذاكرات باعث شد تا تصمیم گیری در مورد سایر سطوح مزدی به پس از ایام عید موكول شود.

در آخرین جلسه شورای عالی كار هیچگونه افزایشی درباره حق مسكن و خواربار كارگران اتفاق نیفتاد و بر این اساس از ابتدای امسال حق مسكن كارگران همچنان ۴۰ هزار تومان و بن خواربار ۱۱۰ هزار تومان خواهد بود. با افزایش ۲۰ درصدی دستمزد، حداقل مزد كارگران ۱۸۶ هزار تومان افزایش یافت و از ۹۳۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۶ به یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ رسید.
1397/01/17
14:22:29
5.0 / 5
2794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید