خواسته های كارگران در روز جهانی كارگر

خواسته های كارگران در روز جهانی كارگر كاروخدمت: جمعی از كارگران كارخانه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی امروز همزمان با روز كارگر در برابر خانه كارگر تجمع كرده و پیگیری قاطع مطالبات و خواسته های صنفی خویش را خواهان شدند.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، بخش اعظمی از گلایه و انتقاد كارگران در تجمع امروز به تصویب بند «ز» تبصره ۷ بودجه سال ۱۳۹۷ اختصاص داشت كه مجوز واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه كشور را صادر می كند.

این مصوبه سال قبل از تصویب مجلس گذشت و باوجود اعتراض جامعه كارگری و استمداد از شورای نگهبان برای مخالفت با مصوبه مذكور، شورای نگهبان این مصوبه را تایید نمود و خلاف شرع ندانست.

فعالان كارگری بارها اعلام نموده اند كه منابع تامین اجتماعی حق الناس و بین النسلی است و بر این اساس مخالف واریز حق بیمه های كارگران به خزانه كشور هستند.

علی خدایی - رییس كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران - در این باره به ایسنا اظهار داشت: مصوبه بند «ز» تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ بدون رضایت كارگران به تصویب رسیده و به منزله تملك مال غیر است.

به گفته وی این مصوبه، مبحث استقلال سازمان تامین اجتماعی و از حیاتی ترین مسایل جامعه كارگری است و آینده كارگران می تواند با چنین تبصره ها، سیاست ها و تصمیماتی از بین برود.

به گفته خدایی، وزارت بهداشت پس از اجرای طرح تحول سلامت با كاهش شدید بودجه مواجه شده ولی به جای اذعان به شكست طرح تلاش می كند تا منابع مورد نیاز خویش را برای ادامه طرح از بخش های دیگر تامین كند؛ بنابراین این پولی كه از عرق جبین كارگران به دست آمده صرف طرح سلامت وزارت بهداشت خواهد شد.

موضوع همسان سازی حقوق كارگران و بازنشستگان از دیگر خواسته های كارگران در تجمع امروز بود.

علیرضا محجوب ـ دبیركل خانه كارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی - هم با حضور در جمع امروز كارگران اظهار داشت: برنامه ششم توسعه بر ضرورت همسان سازی یا همانندسازی تاكید كرده و ما امیدواریم كه با عنایت به قول مساعد سخنگوی دولت، این طرح هرچه سریعتر عملیاتی شود.

حسن صادقی - رییس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری - هم تشكیل كمیته ای كارشناسی به منظور عرضه فرمولی برای همسان سازی حقوق و دستمزد كارگران و بازنشستگان را از وزارت كار خواهان شد.

توجه به امنیت شغلی، معیشت و حقوق و دستمزد كارگران و بازنشستگان، اصلاح ماده ۷ قانون كار و دیگر قوانین حمایتی از كارگر، صیانت از نیروی كار و پشتیبانی از تولید و كالای ایرانی از دیگر شعارها و مطالبات كارگران در تجمع امروز برابر خانه كارگر بود.

در حالی كه سال قبل مجوز راهپیمایی كارگران در روز كارگر صادر شده بود امسال ظاهرا وزارت كشور این خواسته را نپذیرفته است؛ چنانچه حسن صادقی - رییس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری - در سخنرانی امروز خود اظهار داشت: "این چه منطقی است كه به كارگران در روز خودشان؛ مجوزی برای راهپیمایی و بیان خواسته ها و مطالباتشان نمی دهند؟"

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، یازدهم اردیبهشت ماه روز جهانی كارگر نام گرفته كه در ایران به نام روز كارگر شناخته می شود. اتحادیه های بزرگ كارگری در خیلی از كشورهای جهان همه ساله روز اول ماه مه را با برگزاری جشن ها و راهپیمایی های خیابانی برگزار و مطالبات خویش را مطرح می كنند.

در تقویم ایرانی ها هم پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه بعنوان هفته كارگر نام گذاری شده است.
1397/02/12
19:05:50
5.0 / 5
2425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید