یادداشت؛

هزینه تحریم ها فقط بر دوش مردم نباشد

هزینه تحریم ها فقط بر دوش مردم نباشد كاروخدمت: روزبه كردونی پژوهشگر اجتماعی نوشت: مردم باور داشته باشند هزینه تحریم ها را مسئولین و مردم، همه با هم تحمل می كنند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، روزبه كردونی پژوهشگر اجتماعی در یادداشتی با ذكر نكاتی در حوزه جنگ رسانه ای آمریكا ضد ایران، تصریح كرد: مردم باور داشته باشند هزینه تحریم ها را مسئولین و مردم با هم تحمل می كنند و در تصمیماتی كه برای مواجهه با این شرایط گرفته می گردد نظرات آنها هم شنیده، بررسی و توجه می گردد.
آمریكا اعلام نموده است كه ضد ما یك جنگ اقتصادی به راه انداخته است علاوه بر این آنها جنگ رسانه ای و سیاسی بوجود آورده اند تا بر افكار عمومی ملت ما تاثیر بگذارند؛ این ها عباراتی است كه معاون اول رئیس جمهور هفته پیش بیان كرده اند. همینجا باید اشاره شود كه ریچارد نفیو در كتاب هنر تحریم ها به صراحت بیان كرده است هدف تحریم ها تحت الشعاع قرار دادن قاطعیت و عزم روان شناختی كشور تحریم شونده است و تحت تاثیر قرار دادن مبنا و پایه جسمی فیزیكی برای كاهش استقامت روان شناختی كشور هدف است.
در این میان و در یك چارچوب ادبیات سیاست گذاری باید عنوان شود كه معاون اول رئیس جمهور «جنگ رسانه ای امریكا ضد ایران» را بعنوان یك دستور كار سیاستی دولت پذیرفته و اعلام نموده اند. اما سوال مهم این است كه آیا راهكار سیاستی برای مواجهه با این مورد هم تدوین شده است؟
آیا برای مقابله با رقیبی كه در تدوین جنگ اقتصادی رسانه ای تبلیغاتی ضد ایران از جمعیت شناسی كشور و توجه به تفاوت فشارهای اقتصادی در جمعیت جوان و پیر تا توجه به تحریم مسافرتی كه ازادی حركت جمعیت شهری و دانشجویان را تحت تاثیر قرار می دهد تا عدم منع برخی واردات به منظور تحلیل ذخیره ارزی كشور، را مد نظر قرار داشته است حداقل در حوزه رسانه ای تبلیغاتی یك آمادگی نسبی در كشور بوجود آمده است ؟
واقعیت این است همانگونه كه رهبری نظام به تازگی عنوان كرده اند این جنگ رسانه ای بر فضای عمومی كشور تاثیر گذار بوده است.در این چارچوب با عنایت به اینكه یكی از دغدغه های اقای جهانگیری جنگ رسانه ای آمریكا ضد ایران است نكات زیر شاید در این حوزه مفید باشد.
۱- به نظر می آید بسیار ضروری می باشد دولت یك تحلیل دقیق، صادقانه، واقع بینانه و فراتر از كلیشه های موجود از وضعیت كشور عرضه نماید. این تحلیل باید مبتنی بر شناخت دقیق از دغدغه ها، باورها و سوالات و ابهامات مردم باشد.
۲- نتایج یك نظرسنجی ملی كه به تازگی به سفارش وزرات تعاون كارورفاه اجتماعی توسط موسسه ایسپا انجام شده است نشان داده است كه بیش از ۶۲ درصد مردم بر این نظر قایل هستند كه ارتباط نزدیك تر وزرا و مسئولین با مردم بر آرامش فضای روانی جامعه تاثیر زیاد یا مثبتی دارد. نكته جالب توجه اینكه جامعه روستایی تاثیر این ارتباط را بیش از جامعه شهری ارزیابی كرده است. با این وصف مناسب می باشد با پرهیز از گزاره های آمرانه، سفارش گرایانه و كلی گرایانه، دولتمردان حضور تحلیلی اقناعی و نه حضور خبری تبلیغاتی بین مردم داشته باشند.
۳- باید در حوزه عمومی و رسانه ای از تولید فضای دولت ضد دولت پرهیز داشت. صدای واحدِ تحلیلی از دولت باید به گوش برسد. نتایج همان نظر سنجی نشان داده است اكثریت پرسش شوندگان در پاسخ به این سوال كه مسئول اصلی تولید یا تشدید موقعیت كنونی را كدام وزارتخانه یا وزیر می دانید اعلام نموده اند همه وزرای دولت را مسئول می دانند.
۴- از جانب دیگر باید توجه داشت كه با اقشار مختلف جامعه كه گرایش های سیاسی متفاوت دارند و دارای علایق و ارزش های متفاوتی هستند باید به ادبیات متفاوت سخن گفت. راب ویلر استاد جامعه شناسی داشنگاه استانفورد در این خصوص عنوان می كند اگر می خواهیم گفت و گوهای سیاسی موفق داشته باشیم و نظر كسی را به موضوعی جلب نماییم باید آن مبحث را به ارزشهای اخلاقی بنیادی آن فرد یا گروه مرتبط نماییم.
۵- نكته دیگر توجه به كاهش تاثیر گذاری گروهای مرجع و به انتها رسیدن دوران تریبون مركزی در گفت و گو با جامعه است. دولت برای گفت و گو با مردم باید از قابلیت افراد تاثیر گذار بخصوص تاثیرگذاران سیاستی ( policy influencer ) چه در سطح محلی چه در سطح ملی استفاده نماید.
نكته آخر اینكه همه این موارد زمانی می تواند موثر باشد كه مردم باور داشته باشند هزینه تحریم ها را مسئولین و مردم با هم تحمل می كنند و در تصمیماتی كه برای مواجهه با این شرایط گرفته می گردد نظرات آنها هم شنیده، بررسی و توجه می گردد. معاون اول رئیس جمهور در همین سخنان خود اشاره كرده اند كه «تحریم ها اثر زیادی داشته است». باید به راهكارها، اقدامات و تصمیماتی اندیشید كه این باور را در مردم پدید آورد كه اثر تحریم ها را همه با هم تحمل می كنند.

1397/06/27
14:48:16
5.0 / 5
2652
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید