گزارش كاروخدمت به نقل از مهر؛

تغییرات۱۰ماهه هزینه خوراك خانوار، فاصله ۳ ۵میلیونی دستمزدتا معیشت

تغییرات۱۰ماهه هزینه خوراك خانوار، فاصله ۳ ۵میلیونی دستمزدتا معیشت كاروخدمت: روند ۱۰ ماهه افزایش هزینه سبد خواركی خانوار كارگری نشان داده است كه فاصله مجموع دستمزد و مزایا تا هزینه ماهیانه معیشت خانوار به ۳.۵ میلیون تومان رسیده است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، میزان سرانه مصرف ۱۴ قلم ماده غذایی و ضروری خانوار كارگری كه مبنای محاسبات مزدی قرار دارد، از آن حكایت می كند كه هزینه سرانه مصرف روزانه سبد غذایی از حدود ۶۸۷۰ تومان در دیماه پارسال با گذشت حدود ۱۰ ماه در آبان ماه سال جاری به ۱۱ هزار و ۸۸۵ تومان رسیده است.
بر اساس این گزارش، هزینه خوراكی ها و آشامیدنی های یك روز خانوار در آبان ماه امسال نسبت به دی ماه پارسال ۷۳.۰۱ درصد رشد داشته است؛ با عنایت به اینكه برمبنای محاسبات مزدی پارسال هزینه ماهیانه سبد معیشت خانوار كارگری در سال ۹۶ معادل ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بود، حالا طبق محاسبات صورت گرفته، صرفا با شرط رساندن سطح معیشت خانوار به سال ۹۶، هزینه معیشت خانوار ۲ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش پیدا كرده است.
به این ترتیب هزینه سبد معیشت خانوار كه در پارسال ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده است، برمبنای محاسبات منتهی به اواسط آبانماه سال جاری، به ۴ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۶۰۲ تومان افزایش پیدا كرده است.

جدول روند یكساله افزایش هزینه سبد غذایی در ۱۰ ماه گذشته


محاسبات مزدی نمایندگان كارگری شورای عالی كار از روند افزایش هزینه سبد معیشت ماهیانه خانوار طی ۱۰ ماه گذشته، حكایت از جهش ۸۷.۲۳ درصدی هزینه سبد خانوار در این بازه زمانی دارد.
همچنین این محاسبات مزدی نشان می دهد، فاصله حداقل دستمزد و مزایا با احتساب حق اولاد، مسكن و بن كارگری تا سبد معیشت كه در پارسال یك میلیون و ۳۴۴ هزار و ۲۶۰ تومان بود، طبق محاسبات انجام شده در آبانماه سال جاری به ۳ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۸۷۰ تومان افزایش یافته است.
بر این اساس، در پارسال دستمزد خانوار فقط ۵۲.۰۶ درصد از هزینه های ماهیانه را پوشش می داد اما هم اكنون سطح پوشش دستمزد به هزینه سبد خانوار به ۲۸.۳۳ درصد كاهش پیدا كرده است.
وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی وعده داده بود جلسه شورای عالی كار برای تصمیم گیری در مورد جبران قدرت خرید كارگران تشكیل شود؛ این جلسه تشكیل شد اما منجر به اتخاذ تصمیم نشد.

1397/09/07
21:49:17
5.0 / 5
2214
تگهای خبر: خرید , كارگر , مسكن , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید