گزارش كاروخدمت به نقل از مهر؛

افزایش ۹ درصدی اعتبارات آموزش های مهارتی برای ۹۸

افزایش ۹ درصدی اعتبارات آموزش های مهارتی برای ۹۸ به گزارش كاروخدمت اعتبارات بخش آموزش های فنی و حرفه ای برای ارتقای سطح مهارت های فنی از رشد ۹ درصدی در بودجه سال آینده برخوردار می باشد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، مركز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی بودجه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی پرداخت. بر طبق این گزارش آموزش های فنی وحرفه ای بعنوان یكی از سه حوزه اصلی آموزش نیروی انسانی (آموزش عمومی، آموزش فنی وحرفه ای، آموزش عالی) در كشور وظیفه تربیت نیروی انسانی ماهر را عهده دار است كه سیاست های كلی نظام از قبیل سیاست های كلی اشتغال (بند «۲») بر آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و كارآمد متناسب با نیازهای بازار كار و توأم كردن آموزش و مهارت تاكید دارد.
گزارش مركز پژوهش های مجلس تصریح می كند كه در قانون برنامه ششم توسعه در مواد (۴، ۶۳، ۶۴، ۶۵، ۶۶ و ۶۹) احكامی در ارتباط با آموزش های فنی وحرفه ای مقرر شده و ارتقای شاخص های كمّی وكیفی آموزش های فنی وحرفه ای همچون مقررات این احكام است.
بر اساس مطالعات انجام شده از جانب این مركز، لزوم توجه به آموزش های فنی وحرفه ای باعث تصویب و ابلاغ قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی وحرفه ای و مهارتی شده است كه باید در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ اعتبارات لازم از سرجمع اعتبارات فصل آموزش های فنی وحرفه ای برای تشكیل شورای عالی آموزش های فنی وحرفه ای و مهارتی در نظر گرفته شود.
گزارش حاضر تصریح می كند كه اعتبارات متفرقه كه گستردگی آن نقطه ضعفی در نظام بودجه ریزی است، در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ با یك شیب ملایم وارد اعتبارات دستگاه ها شده كه امر مثبتی است، اما هنوز به صورت كامل محقق نشده است.
همچنین اعتبارات متفرقه دستگاه های اصلی عرضه كننده آموزش های فنی وحرفه ای فقط در پنج عنوان تعیین شده اند كه چهار مبحث آن مربوط به سازمان آموزش فنی وحرفه ای است و سه مورد آن درآمدهای اختصاصی سازمان و یك بند آن از جنس مصارف است. بخش دیگر از پنج عنوان اعتبارات متفرقه هم مربوط به دانشگاه فنی وحرفه ای و مبحث ساماندهی مدرسین حق التدریس دانشگاه است.
بر اساس این گزارش، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ اعتبار هزینه ای امور آموزش و پژوهش ۷۲۷.۴۷۴ میلیارد ریال تعیین شده كه نسبت به قانون مصوب ۱۳۹۷ رشد ۲۲ درصدی را نشان داده است. فصل آموزش های فنی وحرفه ای با اعتبار ۶۱.۹۷۹ میلیارد ریال هم ۱۹ درصد رشد داشته است.

اعتبارات هزینه ای برنامه های ذیل سازمان آموزش فنی و حرفه ای در سال ۹۷ نسبت به لایحه بودجه ۹۸

براساس این گزارش، اعتبارات سازمان آموزش فنی و حرفه ای در مجموع از ۱۲ درصد رشد نسبت به بودجه ۹۷ برخوردار می باشد. علاوه بر این بودجه بخش برنامه آموزش غیررسمی و مهارتی ۹ درصد، برنامه آموزش های شغلی ۶ درصد و برنامه های مشاوره شغلی و رهیگیری اشتغال ۲۴ درصد رشد دارد. اما در مقابل اعتبارات برنامه تدوین استاندارد مهارت و همینطور اعتبارات برنامه سنجش مهارت ۱۲ درصد كاهش داشته است.
همچنین یكی از موضوعات مهم در لایحه بودجه ۱۳۹۸ كه در قانون ۱۳۹۷ هم دیده می شود رشد ۱۰۷ درصدی اعتبارات برنامه كارشناسی مهارتی هم زمان با كاهش ۱۲.۵ درصدی اعتبارات كاردانی مهارتی است كه نشان از یك تغییر رویكرد در برنامه آموزش تكنسینی (كاردانی فنی وحرفه ای و مهارتی) دارد. در حالیكه مأموریت اصلی دانشگاه فنی وحرفه ای به استناد قوانین و پیشینه دانشگاه باید متمركز بر تربیت تكنسین باشد كه به اشتباه اعتبارات برنامه كارشناسی مهارتی افزایش داشته است. شایان ذكر است اعتبار برنامه كارشناسی مهارتی ذیل دانشگاه فنی وحرفه ای ۱۵۱ درصد رشد داشته كه مؤید این تغییر دیدگاه است. بنابراین لازم است بخش عمده اعتبارات برنامه كارشناسی مهارتی به برنامه كاردانی مهارتی انتقال یابد.

1397/11/02
15:22:00
5.0 / 5
2151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید