چه كسانی بیشترین حقوق را می گیرند؟

چه كسانی بیشترین حقوق را می گیرند؟ كاروخدمت: برمبنای تازه ترین نظرسنجی انجام شده از طرف یك وب سایت استخدامی از حدود ۴۰۰۰۰ نفر از شاغلان تمام وقت استان تهران در سال ۱۳۹۷ متوسط درآمد كارشناسان، ۲.۸ میلیون تومان و مدیران ارشد ۶.۲ میلیون تومان بوده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار گزارش حقوق و دستمزد كاركنان دولت و اعلام میزان افزایش حداقل حقوق در سال جدید و مباحث مختلف توجه بیشتر از پیش به سوژه حقوق و دستمزد جلب شده است. این گزارش كه با استفاده از اطلاعات موجود و مواردی همچون تفاوت درآمد در بخش خصوصی و دولتی، تأثیر سابقه كار و میزان تحصیلات بر دریافتی به دست آمده نشان داده است كه افراد شاغل در شركت های بازرگانی بیشترین حقوق را دریافت می كنند و سطح تحصیلات افراد در بخش دولتی تأثیر بیشتری بر دستمزد آنها در مقایسه با بخش خصوصی دارد.

نتایج این پژوهش میانگین دریافتی در سال ۱۳۹۷ در رده كارشناس را ۲.۸ میلیون تومان، در رده مدیران میانی را ۴.۱ میلیون تومان و در رده مدیران ارشد را ۶.۲ میلیون تومان نشان داده است.

بر اساس این گزارش، میانگین دریافتی مدیران ارشد حدود ۲.۲ برابر میانگین دریافتی كارشناسان آن مجموعه است و متوسط دریافتی میان مدیران ارشد و كارشناسان آن قدرها هم زیاد نیست.مدیران ارشد تنها ۳ برابر كارشناسان دستمزد می گیرند!

بر اساس نتایج پژوهش صورت گرفته توسط مجموعه ایران تلنت، بطور كلی میانگین دریافتی در سال ۱۳۹۷ در رده كارشناس، ۲.۸ میلیون، در رده مدیران میانی ۴.۱ میلیون تومان و در رده مدیران ارشد ۶.۲ میلیون تومان بوده است. بنابراین، می توان چنین نتیجه گرفت كه میانگین دریافتی مدیران ارشد حدود ۲.۲ برابر میانگین دریافتی كارشناسان آن مجموعه است. این یعنی برخلاف تصور رایج، تفاوت متوسط دریافتی میان مدیران ارشد و كارشناسان، آن قدرها هم زیاد نیست.

شركت های بازرگانی؛ ایده آل برای مدیران

در قسمتی از نتایج این پژوهش كه به بررسی تأثیر نوع فعالیت شركت بر میزان حقوق و دستمزد پرداخته، مشاهده می شود شاغلان در شركت های بازرگانی (صادرات و واردات) بیشترین دریافتی ها را در سطوح مدیریتی نسبت به مدیران در سایر گروه ها داشته اند. افزون بر این، در شركت های بازرگانی بیشترین تفاوت دریافتی میان رده های سازمانی (كارشناس، مدیر میانی و مدیر ارشد) باز مشاهده می شود.

دریافتی شاغلان شركتهای بزرگ بیشتر است

مطابق انتظار، شاغلان در شركت های بزرگ دریافتی بیشتری نسبت به مجموعه های كوچك تر دارند. تفاوت میانگین دریافتی رده سازمانی كارشناس شركت های بزرگ و كوچك ۱۷ درصد، برای مدیران میانی ۲۰ درصد و برای مدیران ارشد ۱۴ درصد است. نكته جالب توجه این است كه با عنایت به روند تغییرات در سه سال قبل بنظر می رسد این تفاوت ها در گذر زمان كمتر شده و دریافتی شاغلان در شركت های كوچك و بزرگ در حال نزدیكتر شدن به یكدیگر است.حقوق كارشناسان بخش دولتی ۲۵ درصد بیشتر از بخش خصوصی

مقایسه دریافتی افراد در بخش دولتی و خصوصی نشان داده است میانگین دریافتی مدیران در این دو بخش تقریباً برابر است اما كارشناسان شاغل در بخش دولتی حدود ۲۵ درصد بیشتر از همتایان خود در بخش خصوصی حقوق می گیرند. این در شرایطی است كه در شركت های بین المللی تفاوت زیادی در میانگین درآمد خصوصاً در سطح مدیران ارشد وجود دارد. برمبنای داده های موجود در سرویس حقوق و دستمزد ایران سلری میانگین دریافتی مدیران ارشد (ایرانی) در این شركت ها مبلغ ۱۲.۲ میلیون تومان است.

تأثیر سابقه كار بر حقوق و دستمزد

در مورد تأثیر میزان سابقه كاری بر دریافتی به نظر می آید، بیشترین تأثیر در سال های اول كاری تا ۱۵ سال اتفاق می افتد. برمبنای آمار می توان چنین پیش بینی نمود كه یك مدیر ارشد با دریافتی تقریباً ۳ برابر یك كارشناس تازه كار بازنشسته می شود. همچنین، برمبنای اطلاعات سرویس ایران سلری یك كارشناس در زمان بازنشستگی میانگین دریافتی ای حدوداً ۱.۸ برابر یك كارشناس تازه كار در حوزه كاری مشابه را دارد.

دولت مدرك گرا، بخش خصوصی مهارت گرا!

در مورد تأثیر مدرك تحصیلی، بنظر می رسد تأثیر مدرك تحصیلی در بخش دولتی بیشتر باشد. تفاوت دریافتی یك مدیر ارشد فوق لیسانس بخش دولتی ۲۵ درصد بیشتر از همتای دارای مدرك كارشناسی خودش است. این میزان در بخش خصوصی تنها ۱۳ درصد است. این اتفاق را می توان نشانه مثبتی از تمایل بیشتر بخش خصوصی به مهارت گرایی و سنجش افراد بر اثر توانمندی و اثربخشی آنها و نه صرفاً مدرك تحصیلی دانست.

اطلاعات موجود در این گزارش با استفاده از آمار موجود در سرویس حقوق و دستمزد iransalary.com گردآوری و مورد تحلیل قرار گرفته و بر اساس «میانگین» حقوق و دستمزد در رده های سازمانی و مجموعه های مختلف است.
1398/02/03
16:20:34
5.0 / 5
2694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید