وزیر كار؛

كارآفرین مال اندوز نیست

كارآفرین مال اندوز نیست به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: گره زدن كار خیر با رفاه مردم دشوار است ولی این وزارت آمادگی دارد تا با خیرین در این زمینه همكاری كند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، علی ربیعی در نخستین همایش كارآفرینان خیر و خیرین كارآفرین در مجموعه ورزشی تلاش اظهار داشت: توانمند كردن انسان ها برای زندگی بهتر اصلی ترین كار خیر یك انسان است. انسانی كه به دیگران رزق و روزی می رساند در جهت رضایت خدا حركت می كند. در حالی كه ما تعریف مان از امر خیر بسیار محدود است ولی طیف وسیعی از امر خیر داریم. همین كه به كسی كمك كنیم از خیابان رد شود یا اینكه جای مان را به كسی بدهیم كه بنشیند همه اینها كار خیر است. ازاین رو اگر بخواهیم زندگی بهتری داشته باشیم باید دیگران هم در جامعه زندگی خوبی داشته باشند.
وی اضافه كرد: به عقیده من در جامعه ما ارزش های گرانقدری وجود دارد كه ما آنها را فراموش كرده ایم و لازم است كه كم كم آنها را رو بیاوریم و باید فرصت های برابر اجتماعی برای همه قائل شویم. خیر جمعی همان اعمالی است كه ما آنها را كوچك می شماریم.
وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: كارآفرینی اجتماعی شكل های مختلفی دارد مثلا یك نوع كارآفرینی مخصوص افراد معلول است، یك نوع كارآفرینی مخصوص افراد معتاد و نوع دیگر مخصوص زنان بی سرپرست. كارآفرین كسی است كه به افرادی كه نیازمند توانمند شدن هستند كمك می نماید. لازم است كه برای فضای كارآفرینی جایی تولید كنیم كه بتوانیم آن را توسعه دهیم.
ربیعی اظهار داشت: بین كارآفرین و مال اندوز فاصله هست، كسی كه سرمایه خودش را به فضای یك كشور اختصاص می دهد پرارزش است، حال این فضا چه واقعی باشد چه مجازی. گره زدن كار خیر با رفاه امر دشواری است و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای همكاری در این زمینه اعلام آمادگی می كند.
كارآفرینی اجتماعی رشد داشته است
زهرا آراستی، استاد دانشگاه تهران هم در این همایش اظهار داشت: در گذشته های دور سازمان های مذهبی مسئول خدمات اجتماعی بودند و منابع آنها هم توسط حامیان ثروتمند تامین می شد. بعد از اینكه دولت ها با مشكل برای خدمات اجتماعی مواجه شدند برخی افراد این مسئولیت را بر عهده گرفتند. امروزه با حاكم شدن دموكراسی در جوامع مختلف فعالیت های این افراد و یا سایر سازمان های اجتماعی بیشتر شده به طوری كه ما در سه دهه گذشته شاهد رشد كارآفرینی اجتماعی بوده ایم.
وی اضافه كرد: امروزه مشكلات اجتماعی آنقدر پیچیده شده است كه نیازمند راه حل های نوآورانه برای آنها هستیم. ما باور داریم همانقدر كه كارآفرینی اقتصادی می تواند كمك نماید كارآفرینی اجتماعی هم اثرگذار است.
این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: كارآفرینی عبارت است از فرآیند تولید ارزش با استفاده از تجمیع منابع و استفاده از فرصت هاست و كارآفرینی اجتماعی عبارت است از نگاهی نوآورانه برای تغییر اجتماعی. تفاوت كارآفرینی اقتصادی و اجتماعی در این است كه كارآفرینی اقتصادی منتج به سود اما كارآفرینی اجتماعی منتج به ارزش اجتماعی می گردد. امروزه بالاترین نرخ كارآفرینی اجتماعی را كشور استرالیا و آمریكا دارند.
قائم مقام ربیعی: اقتصاد صنعتی به اقتصاد خدماتی تغییر كرده است
ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم در ادامه تصریح كرد: امروزه در دنیا شاهد اجتماعی تر شدن حوزه سیاسی و اقتصادی هستیم و به بیانی كارآفرینی اقتصادی به كارآفرینی اجتماعی سوق پیدا كرده است. مشاركت های سیاسی هم به شكلی به مشاركت های مدنی تبدیل شده اند. ما در گذشته همیشه به سراغ سرمایه های اجتماعی بودیم ولی امروز به سمت سرمایه اجتماعی حركت می كنیم ازاین رو شاهد نوعی پارادایم شیفت هستیم و باید تلاش كنیم كه در قرن ۲۱ ما در قرن بیستم جا نمانیم.
وی اضافه كرد: در قرن بیستم شهرنشینی توسعه یافته و امید به زندگی افزایش پیدا كرده است. اقتصاد صنعتی به سمت اقتصاد خدماتی حركت كرده و ضعف اخلاق و فردگرایی مفرط سبب شده كارآفرینی اجتماعی مورد توجه قرار گیرد اگر كارآفرینان اجتماعی با نیت خیرخواهانه را حمایت كنیم به موفقیت های بزرگتر می رسیم. كارآفرینی اجتماعی یك ضرورت تاریخی است كه پایداری دارد. ما در دو دهه آینده شاهد تحولات بزرگی هستیم و باید تلاش كنیم كه هوشیاری اجتماعی افزایش پیدا كند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: در یك جامعه شبكه ای كه اجتماعات مختلف تشكیل می شوند نوآوری و ایده ها اهمیت پیدا می كنند. در چنین جامعه ای استارت آپ شكل می گیرند. امروزه هزاران هزار نوآوری با عمر كوتاه وجود دارد در چنین شرایطی است كه در كشورهای توسعه یافته كارآفرینی اجتماعی اهمیت پیدا می كند.

 

1396/08/30
20:10:47
5.0 / 5
2811
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , كارآفرینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید