موسوی: دولت با ابزار مالیات می تواند بازار مسكن را مدیریت كند

موسوی: دولت با ابزار مالیات می تواند بازار مسكن را مدیریت كند به گزارش كاروخدمت نایب رییس كمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینكه مسكن تابعی از اقتصاد ایران است و متأثر از سایر بازارهاست اظهار داشت: دولت برای كنترل بازار مسكن در گام اول باید سیاستی را برای ساماندهی مسكن استیجاری اتخاذ كند كه یكی از ابزارهای آن مالیات است كه با عرضه طرح هایی در این زمینه می تواند بازار مسكن را مدیریت كند.


ابوالفضل موسوی بیوكی در گفتگو با ایسنا درباره تأثیر افزایش بی رویه قیمت اجاره خانه ها و بازار نابسامان مسكن بر سبد خانواده ها بیان كرد: افزایش قیمت مسكن و نابسامانی بازار آن بر سبد خانوار افرادی كه صاحب خانه هستند تأثیر زیادی نداشته است اما افرادی كه دارای مسكن استیجاری هستند نابسامانی بازار مسكن و افزایش چند برابری اجاره بها بر سبد خانوار آنها تأثیر پررنگی گذاشته است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: تابحال سهم مسكن در سبد خانوارها در روستاها و شهرها از ۱۵ درصد تا ۳۰ درصد بوده است اما امروز با افزایش قیمت مسكن آمارها نشان داده است سهم ۴۵ درصد تا ۵۰ درصدی در سبد خانوارها پیدا كرده است و تاب آوری این وضعیت برای معیشت مردم كمی دشوار می باشد.
نماینده مردم یزد در مجلس خاطرنشان كرد: دولت باید سیاست هایی را اعمال نماید كه مسكن استیجاری روندی را بپیماید تا سهم ۵۰ درصدی آن در سبد خانوارها كاهش یافته تا فشار اقتصادی بر مردم كاهش پیدا كند.
ایشان در ادامه با اشاره به علل نابسامانی در بازار مسكن اظهار نمود: قیمت مسكن تابعی از اقتصاد ایران است و نمی توان آنرا از اقتصاد ایران جدا دانست. نابسامانی اقتصاد كشور ابتدا بر بازار ارز سپس بر سكه و سپس بر خودرو تأثیر گذاشته و در نهایت فشار بر روی همه این بازارها در بازار مسكن خویش را نشان داده است. برای كاهش فشار بر بازار مسكن ابتدا باید نوسانات در سایر بازارها كاهش پیدا كند تا بتوان بازار مسكن هم به حالت عادی بازگردد.
موسوی در ادامه اضافه كرد: اقتصاد كشور مانند فنری است كه فشارها سبب ذخیره انرژی در آن می شود و در نهایت در بازار مسكن این انرژی تخلیه شده و خویش را نشان داده است. دولت برای كنترل بازار مسكن در گام اول باید سیاستی را برای ساماندهی مسكن استیجاری اتخاذ كند كه یكی از ابزارهای آن مالیات است كه با عرضه طرح هایی می تواند بازار مسكن را مدیریت كند. در گام بعدی هم سیاست تولید مسكن می باشد كه می تواند اثر گذار باشد.1398/03/31
21:16:42
5.0 / 5
2507
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید