وزیر اقتصاد:

اصرار داریم شركت های سودآور را امسال واگذار نماییم

اصرار داریم شركت های سودآور را امسال واگذار نماییم كاروخدمت: وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاكید بر اینكه امسال باقی مانده سهم دولت در 18 بنگاه های بورسی را واگذار می نماییم، از بازبینی در روش های واگذاری آگاهی داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، فرهاد دژپسند بامداد امروز سه شنبه ۱۸ تیر ماه در مراسم روز جهانی تعاون و سالگرد بیست و پنجمین سال تاسیس اتاق تعاون ایران گفت: ما اگر بخواهیم اقتصاد ایران را در شرایط فعلی نگاه نماییم با دو پدیده مواجه هستیم. پدیده نخست تحمیل تحریم ظالمانه خارج از عرف و معادلات بین المللی است. پدیده دوم كه اتفاق میمونی برای اقتصاد كشور است، اهتمام و اراده نظام برای واگذاری تصدی های اقتصادی به بخش غیردولتی است.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با تاكید براینكه این دو بال و پدیده نگاه مان به اقتصاد كشور خصوصاً در حوزه تعاونی ها را متحول می كند، اضافه كرد: وقتی صحبت از تحریم می شود یكی از راهكارهای غلبه بر آن افزایش نقش مردم در اقتصاد است كه در راه مردم بنیان كردن اقتصاد، تعاونی ها به واسطه اینكه سرمایه سالاری و واسطه گری انحصاری را در ذات خود ندارند بیشتر از پیش مورد توجه قرار می گیرند.
دژپسند با اشاره به اینكه ما ناگزیر به افزایش مداخله نهادها، دستگاه ها و بنگاه های مردم بنیان در اقتصاد هستیم، افزود: تعاونی ها بطور مشخص در دو مولفه تامین و توزیع كالاها و همین طور افزایش سهم در اقتصاد می توانند نقش آفرینی كنند.
دژپسند اضافه كرد: در دوره ای كه دشمن ورودی منابع و كالاها را محدود می كند تا با خیال باطل خود مردم را مقابل نظام قرار دهد، در این دوره تعاونی ها می توانند این تهدید را تبدیل به فرصت كنند تا هم در حوزه رفع مشكل نظام توزیع كالاها و هم افزایش سهم تعاون در اقتصاد موثر واقع شود.
وی به هدف گذاری سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی برمبنای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره نمود و اضافه كرد: امروز سهم تعاون در اقتصاد ملی حداكثر ۶ تا ۷ درصد است و تا هدف ۲۵ درصدی فاصله بسیاری داریم و به جهت اینكه این هدف را محقق سازیم باید از فرصت های اقتصاد تعاونی به بهترین نحو استفاده نمائیم.
دژپسند با اشاره به اینكه تامین و توزیع كالاها از مجاری تعاونی ها یك فرصت بی نظیر برای شكافتن راه های محدود شده دولت در جهت تامین كالاهای اساسی مردم است افزود: امروز با كمك اتاق تعاون ایران، سامانه مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی (مهتا) رونمایی گردید تا بوسیله این سامانه نظام تامین و توزیع كالاهای اساسی مدیریت شود.
دژپسند اشاره كرد: ما در سال ۹۸ اصرار داریم شركت های سودآور را واگذار كنیم؛ ضمن اینكه تجربه ادوار گذشته نشان داده واگذاری به صورت نقد و اقساط چالش برانگیز است و بنا بر این مقرر است واگذاری ها صرفاً به صورت نقد باشد.
وی بنگاه داری را یكی دیگر از نقش آفرینی های بخش تعاون در اقتصاد عنوان نمود و افزود: سوژه واگذاری ها را بعنوان رویكرد اصلی دولت در دستور كار قرار دادیم و این مساله چند بار مورد تاكید رهبر انقلاب نیز قرار گرفت. در امتداد این سیاست، اصرار داریم امسال باقیمانده سهم دولت در بنگاه ها را در چارچوب ۱۸ شركت بورسی واگذار نماییم و بعد از آن نیز شركت های غیربورسی در دستور كار قرار دارند.
دژپسند همین طور با تاكید بر اینكه روش های واگذاری را نیز باید بازبینی نماییم، افزود: روش های واگذاری مدیریت، اجاره به شرط تملیك و حتی روش تلفیقی از این دو همچون مدلهای واگذاری هستند كه بر آن متمركز شدیم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه كرد: ما برای تعاونی ها فرش قرمز پهن می نماییم اما افزایش سهم آنان در اقتصاد كشور مستلزم آمادگی بخش تعاون با محوریت اتاق تعاون است.
نرخ تورم كاهشی شده استدژپسند همین طور در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به سهم پایین تعاون در اقتصاد كشور اظهار داشت: در این زمینه رویكرد های مختلفی وجود دارد كه قسمتی از آن به حاكمیت و دولت بر می گردد. وی افزود: برای افزایش سهم تعاون در اقتصاد باید زیرساختهای لازم فراهم گردد و این مساله بطور قطع در دستور كار دولت خواهد بود. دژپسند همین طور درباره آخرین وضعیت تورم نیز اظهار داشت: ما سه نوع تورم سالیانه، نقطه به نقطه و ماهانه داریم كه خوشبختانه تورم ماهیانه با ۰.۸ درصد كاهش، روند كاهشی پیدا كرده است.


منبع:

1398/04/19
15:13:41
5.0 / 5
2594
تگهای خبر: اقتصاد , تعاونی , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید