نبض بازار مسكن به دست خریداران افتاد

نبض بازار مسكن به دست خریداران افتاد به گزارش كاروخدمت مشاوران املاك می گویند وضعیت بازار مسكن كه تا قبل از این توسط فروشندگان تعیین می شد، حالا توسط خریداران انجام می شود.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، تا حدود یك ماه قبل فضای كلی بازار مسكن در دست فروشندگان بود اما نخستین نشانه های قرار گرفتن خریداران در موضع برتر بروز كرده است. دفاتر املاك عنوان می كنند كه طی دو هفته اخیر دو اتفاق در بازار مسكن رخ داده است؛ نخستین مبحث تثبیت قیمت ها است و مساله ی دیگر به انتظارات كاهشی مربوط می شود. در این شرایط، خریداران دست بالا را دارند.
یكی از مشاوران املاك واقع در منطقه ۵ تهران با بیان این كه بازار حدودا از حالت گیجی خارج شده است می گوید: حدود یك ماه قبل برای یك آپارتمان مشتری پیدا كردم كه حاضر بود آنرا متری ۱۹ میلیون تومان خریداری كند اما مالك از فروش امتناع كرد. حالا همان فروشنده حاضر است متری ۱۷ میلیون تومان ملك خویش را بفروشد اما مشتری پیدا نمی گردد. درمورد املاك كلنگی هم این اتفاق افتاده و قیمت ها شكسته شده است.
وی بیان می كند: ركودی كه تا حدود یك ماه قبل در بازار وجود داشت به نبود فروشنده مربوط می شد اما حالا فروشنده زیاد شده و خریدار نیست. البته قیمت ها هنوز آن طور كه باید و شاید كاهش نیافته اما اغلب مشاوران، ثبات یا كاهش نسبی قیمت ها را پیشبینی می كنند.
كارشناسان معتقدند اشباع قیمت، كاهش ۶۷ درصدی معاملات، افت شدید توان متقاضیان و ثبات نسبی بازار ارز در تثبیت بازار مسكن موثر بوده است.
اسلامی: راه مقابله با گران فروشی مسكن نخریدن است
هم چنین وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه كسی در خرید مسكن عجله نكند، اظهار داشت: نخریدن چاره مقابله با گران فروشی مسكن می باشد. محمد اسلامی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره وضعیت قیمت مسكن اظهار نمود: چاره مقابله با گران فروشی مسكن نخریدن آن است. رشد قیمت مسكن حباب گونه بوده و منطقی پشت آن نیست و راه مقابله با آن این است كه كسی در خرید مسكن عجله نكند.
چرخش انتظارات در بازار مسكن
خرید و فروش سفته بازانه در بازار مسكن پایتخت به صورت كامل متوقف شده است. دفاتر املاك شهر تهران می گویند كه ایجاد ثبات قیمتی در بازار ارز، خروج دلالان از بازار ملك را به دنبال داشته و خریداران مصرفی در انتظار كاهش قیمت ها به سر می برند. اطلاعات رسیده از آن حكایت می كند كه نخستین نشانه های شكست مقاومت مالكان در حال بروز است و روز به روز به تعداد فروشندگان پول لازم كه املاك خویش را زیر قیمت، فایل می كنند افزوده می شود.
سال قبل به علت رشد خرید و فروش از جانب واسطه گران، نمای كلی بازار مسكن، صعودی بود و پیشبینی ها از افزایش قیمت منجر به رشد بازار می شد كه تا انتهای خردادماه ۱۳۹۸ ادامه یافت. هرچند معاملات در بازه ۱۵ ماهه افت شدیدی كرده بود اما ركود تورمی در بازار حاكم بود.
با این وجود از آغاز تیرماه، دفاتر مشاور املاك ایجاد ركود كامل در بازار خرید و فروش به همراه روند كاهنده قیمت ها را تایید نموده اند. یكی از مشاوران املاك كه در محدوده مناطق ۱۳، ۱۴ و ۱۵ فعالیت می كند به ایسنا اظهار داشت: خرید و فروش مسكن متوقف شده است. البته قیمت معاملات قطعی به صورت كلی پایین نیامده اما برخی فروشندگان پول لازم فایل خویش را گاها تا متری ۲ میلیون تومان زیر قیمت عرضه نموده اند. این مساله سبب شده تا حد انتظارات در بازار مسكن، كاهشی شود.
ركوردها كاهشی شده است
وی ادامه داد: معمولا زمان رشد قیمت ها در یك نقطه خاص، یك نفر خانه خویش را متری ۱۵ میلیون تومان می فروشد همان قیمت، ملاكی برای سایر فروشندگان می شود. در شرایط نزولی هم همین اتفاق می افتد و اگر كسی با قیمت ۱۴ میلیون بفروشد ملاك خریداران، این قیمت می شود و به همین ترتیب بازار نزولی می شود. سال قبل ركوردها افزایشی بود اما الان كاهشی شده است.1398/05/03
11:23:57
5.0 / 5
2126
تگهای خبر: خرید , فروش , متقاضیان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید