شریعتمداری در حاشیه جلسه دولت:

اعتبار كافی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان نداریم

اعتبار كافی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان نداریم به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان به 15 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم كه صرفاً سه هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته كه كافی نیست.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهارداشت: در همه صندوق های بازنشستگی بحث همسان سازی بعنوان امری جدی مورد توجه است اما در هیچ یك از صندوق های بازنشستگی، همسان سازی به صورت متوازن صورت نگرفته است.
وی اضافه كرد: در واقع بازنشستگان سال های خیلی قبل با میزان حقوق كمتری بازنشسته شده اند اما در سال های اخیر با حقوق بیشتری افراد بازنشسته شده اند و این ناهمسانی برای افرادی كه در موقعیت مشابه بوده اند، اهمیت سوژه همسان سازی را بیشتر می كند.
شریعتمداری اشاره كرد: البته ما برای انجام این كار نیاز به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار داریم كه در بودجه ۹۸ تنها سه هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته بود كه با كاهش میزان بودجه، بطور قطع قسمتی از این اعتبار هم محقق نخواهد شد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه حق با بازنشستگان است و انجام همسان سازی حقوق آنان امری لازم است و ما مكلف به انجام آن هستیم، افزود: به محض آنكه شرایط بودجه عمومی كشور به نحوی باشد كه سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری كل كشور توانایی پرداخت این منابع را داشته باشند، نسبت به این مساله اهتمام خواهیم داشت. شریعتمداری اظهار داشت: دولت در قانون بودجه سال ۹۸ به حذف یارانه سه دهك درآمدی بالاتر مكلف شده است. یعنی افرادی كه دارای درآمدهای بالاتری هستند و درآمدشان به صورتی نیاز به دریافت یارانه را برای آنها نفی می كند. وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اشاره كرد: برای تحقق این هدف بخشنامه اجرایی پیش بینی شده بود و بخشنامه در دولت به تصویب رسیده و قرار شده بر اساس تصمیمی كه بین وزارت تعاون، وزارت كشور، وزارت ارتباطات و سازمان برنامه وبودجه تنظیم می شود این اقدام از اختتام شهریورماه صورت گیرد. وی ادامه داد: دولت حساسیت جدی دارد كه باتوجه به شرایط اقتصادی كشور و برخی فشارهایی كه بطور طبیعی روی اقشار متوسط و پایین جامعه وجود دارد، ضریب خطا در انتخاب افرادی كه نیازمند دریافت یارانه نیستند تا حد ممكن كاهش پیدا كند تا از این محل فشاری به طبقه متوسط متوسط رو به پایین جامعه وارد نشود كه برمبنای همین وسواس قرار شده با همكاری استانداران و فرمانداران و بخشداران در سراسر كشور و با استفاده از بانكهای اطلاعاتی موجود در كشور عمل شود. شریعتمداری افزود: امكان دارد ما نتوانیم به همه آنچه كه مصوب مجلس شورای اسلامی است، یعنی حذف یارانه هر سه دهك، به سبب شرایط خاص اقتصادی كه كشور دارد عمل نماییم اما تا حد ممكن به این تكلیف قانونی عمل خواهیم كرد تا فشاری به جامعه ضعیف و متوسط كشورمان وارد نشود. وزیر تعاون در پاسخ به این پرسش كه تعداد افرادی كه مشمول این حذف خواهند شد و سقف درآمدی كه شامل آن سه دهك می شود چقدر است؟ اظهار داشت: در بخشنامه سقف معینی برای حذف وجود ندارد و نشان تمكن برای سه دهك درآمدی بالا میزان مصرف خانوارها در دهك های بالای درآمدی است. وی اشاره كرد: جمعیت ۸۰ میلیون نفری ما هر دهكش شامل ۸ میلیون نفر می شود. آن دسته از خانواده ها كه میزان مصرفشان از حد معینی بالاتر است آنها مشمول این اقدام هستند و در سه دهك بالا میزان مصرف سرانه دهك اول، دوم و سوم برمبنای بررسی های بانك مركزی مشخص می شود. شریعتمداری اشاره كرد: باتوجه به شرایط اقتصادی كشور و فشارهایی كه نظام سلطه بر ملت ایران اعمال كرده و آثاری كه در نرخ تورم و افزایش قیمت ها به وجود آمده، سطح درآمدی مردم ما با سبد معیشتی شان در تطابق كامل نیست و طبیعتا این كار باید با احتیاط كامل صورت گیرد به شكلی كه تا جایی كه امكان دارد ضریب خطا كاهش پیدا كند و به مردم فشاری نیاید. وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درانتها اشاره كرد: آنهایی هم كه دارای تمكن مالی هستند و درآمدهایی دارند و دریافت این یارنه برایشان لازم نیست یا دریافت می كردند و خودشان به فقرا می دادند بر این اساس دولت به این وسیله آنها را حذف كند و خودش در بودجه عمومی در اختیار نهادهای حمایتی قرار دهد.


منبع:

1398/06/23
22:14:14
5.0 / 5
1960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید