یك كارشناس حوزه كار مطرح كرد

مقاومت ها در پرداخت عیدی كارگری به بازنشستگان

مقاومت ها در پرداخت عیدی كارگری به بازنشستگان كاروخدمت: یك كارشناس حوزه كار معتقد می باشد بااینكه همسان سازی عیدی بازنشستگان طرح خوبی در امتداد پشتیبانی از كارگران بازنشسته است ولی در شرایط حاضر امكان مطرح شدن آن وجود ندارد.علیرضا حیدری در گفت و گو با ایسنا، سوژه همسان سازی عیدی و پاداش كارگران بازنشسته را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: این طرح بااینكه طرح خوبی در امتداد پشتیبانی از بازنشستگان و كمك به معیشت آنها است ولی معتقدم قابل طرح نیست چون با مقاومت هایی از سطوح اولیه سازمان تامین اجتماعی تا مجلس و دولت روبه رو خواهد شد.

وی افزود: طراحان به دنبال همسان سازی عیدی بازنشستگان با كارگران هستند و معتقدند كارگران پس از سی سال كار و بازنشستگی نباید عیدی كارمندی بگیرند كه البته درست است ولی ما باید به فكر منافع بلندمدت باشیم و سازمان تامین اجتماعی در شرایط خاصی قرار دارد پس طرح چنین موضوعاتی باوجود آنكه موجه است نمی تواند به نتیجه برسد.

این كارشناس حوزه كار با اشاره به اینكه امكان به اجرا درآوردن چنین طرحی هم اكنون وجود ندارد، اظهار داشت: بااینكه در بعضی محافل بحث هایی در این خصوص در جریان است ولی مممكن است تامین اجتماعی توجهیش این باشد كه بابت چیزی كه می پردازد حق بیمه وصول می كند و چون از محل عیدی حق بیمه ای دریافت نمی كند با این طرح مخالفت كند.

حیدری اضافه كرد: برمبنای ماده ۷۷ قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی موظف است میانگین دو سال آخر حق بیمه پرداختی و به ازای سنوات مستمری بازنشستگی بدهد ولی همین حالا به سبب كمبود منابع ناشی از تعهدگریزی دولتی و عدم وصول مطالباتش با مشكل روبه رو است پس وقتی منابع كافی برای سازمان در برآوردن تعهدات اولیه تامین نمی گردد نمی توان انتظار داشت چنین طرح هایی به آسانی در دستور كار قرار گیرد.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش هزینه های معیشت، مسكن و درمان بازنشستگان، لزوم بهبود وضع زندگی و پشتیبانی از كارگران بازنشسته بیشتر از پیش احساس می شود. طرح همسان سازی عیدی و پاداش اختتام سال كارگران بازنشسته مشمول قانون كار از سال قبل به جریان افتاده و در صورتیكه در مجلس به نتیجه برسد، عیدی كارگران بازنشسته همچون زمان اشتغال به كار آنها محاسبه و پرداخت خواهد شد.

منبع:

1398/06/28
20:59:54
5.0 / 5
1956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید