گزارش كاروخدمت

مصوبات شورایعالی اشتغال ۹ ماه در انتظار ابلاغ رئیس جمهور

مصوبات شورایعالی اشتغال ۹ ماه در انتظار ابلاغ رئیس جمهور به گزارش كاروخدمت بعد از تشكیل شورایعالی اشتغال در د‎‎ یماه سال قبل و ۱۲ مصوبه این شورا در حوزه سیاست های بازار كار، با وجود گذشت ۹ ماه هنوز مصوبات آن ابلاغ نشده و برنامه های اشتغال ۹۸ همچنان بلاتكلیف است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، به رغم اینكه قانون تشكیل شورایعالی اشتغال، دولت را مكلف كرده تا جلسات این شورا دو بار در سال تشكیل گردد، اما همچنان مصوبات آخرین نشست این شورا كه سوم دیماه ۹۷ به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، از جانب رئیس جهمور ابلاغ نشده است.
البته تجربه تاخیر در ابلاغ مصوبات شورایعالی اشتغال قبل از این هم تكرار شده و مصوبات سه نشست شورای ماقبل آن هم با تاخیرهای حدودا دو ساله ابلاغ گردیده است.
نشست هفتاد و هشتم شورایعالی اشتغال در دی ماه سال گذشته، ۱۲ مصوبه در حوزه سیاست های بازار كار داشت كه این مصوبات به تایید معاون اول رئیس جمهور رسید اما ظاهرا نهاد ریاست جمهوری برای تایید نهایی، این مصوبات را به سازمان برنامه و بودجه ارسال می كند كه در این سازمان هنوز به تایید نرسیده و معطل مانده است.
از جانب دیگر برنامه های اشتغال ۹۸ در حالی دستور كار نشست بعدی شورایعالی اشتغال است كه هنوز زمان برگزاری آن مشخص نمی باشد.
بر اساس ساختاری كه برای تشكیل جلسات شورایعالی اشتغال تعریف شده، باید دستوركارهای نشست اصلی در كمیسیون تخصصی شورایعالی اشتغال در وزارت كار با حضور نمایندگان عضو شورا بررسی شود.
در همین راستا در اردیبهشت امسال كمیسیون تخصصی شورایعالی اشتغال البته آن هم با غیبت نماینده سازمان برنامه برگزار شد؛ در این جلسه دو سناریوی اشتغال برای طرح در نشست شورایعالی مورد بررسی قرار گرفت اما تصویب و اجرای برنامه های ذیل این سناریوها منوط تشكیل شورایعالی است كه فعلا خبری از برگزاری آن نیست.
با این حال با وجود گذشت ۹ ماه از نشست شورایعالی اشتغال پارسال و بیشتر از ۶ ماه از تشكیل كمیسیون تخصصی شورایعالی اشتغال به علت اینكه مصوبات نشست سال قبل ابلاغ نشده، برنامه ها و سیاست های بازار كار برای سال ۹۸ منتظر تشكیل شورایعالی اشتغال است كه هنوز زمان برگزاری آن مشخص نمی باشد.
دو سناریوی بازار كار روی میز شورایعالی اشتغال
سناریوهای اشتغال سال ۹۸ كه در كمیسیون تخصصی این شورا در اردیبهشت ماه، با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت، بعنوان نقشه راه توسعه بازار كار منتظر تشكیل و تصویب شورایعالی اشتغال است.
بر اساس سناریوهای روی میز شورایعالی اشتغال، دو نقشه راه برای اشتغال كشور هدف گذاری شده است. سناریوی نخست مبتنی بر ادامه روند فعلی حاكم بر اقتصاد و سناریوی دوم هم مبتنی بر بهبود متغیرهای اقتصادی می باشد.
در سناریوی نخست، ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیشبینی شده است؛ این هدف گذاری كه به نظر می آید محتمل تر از سناریوی دوم است، با این استدلال روی میز شورایعالی اشتغال قرار دارد كه تغییراتی در متغیرهای كلان اقتصادی ایجاد نشود و اقتصاد كشور روند فعلی را طی نماید.
اما در سناریوی دیگر، ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی پیشبینی شده كه البته در صورتی محقق می شود كه شاهد یك تحول در متغیرهای اقتصادی همچون نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم.

بر اساس این گزارش، نكته مهم در سیاست گذاری برنامه های اشتغال، خلأ مركز فرماندهی واحد برای ساماندهی سیاست های بازار كار و دخالت دستگاه های مختلف در این حوزه می باشد. موضوعی كه رهبر انقلاب در سیاست های ابلاغی ۱۳گانه اشتغال در چارچوب هماهنگ سازی و پایدارسازی سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری و تنظیم بازارهای اقتصادی در جهت كاهش نرخ بیكاری توام با ارتقاء بهره وری عوامل تولید و افزایش تولید بر آن تاكید نمودند.

1398/07/11
12:09:49
5.0 / 5
2012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید