با تحولات صورت گرفته در سن ورود به بازار كار؛

معیار آمار نیروی كار از ۱۰به۱۵سال تغییر نمود، نرخ بیكاری۱۰ ۵درصد شد

معیار آمار نیروی كار از ۱۰به۱۵سال تغییر نمود، نرخ بیكاری۱۰ ۵درصد شد كاروخدمت: مركز آمار ایران با اشاره به كاهش نرخ بیكاری به 10.5 درصد، از تغییر معیار آمارگیری نیروی كار از 10 سال به 15 سال خبرداد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مركز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار درتابستان سال ۱۳۹۸ منتشر گردید. بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۰.۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری از آن حكایت می كند كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۸ درصد كاهش یافته است.
در تابستان ۱۳۹۸، به میزان ۴۴.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی از آن حكایت می كند كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) ۰.۲ درصد افزایش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۴۴ هزار نفر افزایمش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه درتابستان ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۴۹.۱ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲.۰ درصد و كشاورزی با ۱۹.۰درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حكایت می كند كه ۲۶.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۸ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) ۱.۱ درصد كاهش یافته است.
بررسی نرخ بیكاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان داده است كه در تابستان ۱۳۹۸، ۱۷.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند. این در شرایطی است كه تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به تابستان ۱۳۹۷، به میزان ۲.۰ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه در تابستان ۱۳۹۸، ۸.۸ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در شرایطی است كه ۴۰.۷ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند.
شایان گفت است بر طبق بررسی های به عمل آمده، به سبب تحولات اجتماعی صورت گرفته در زمینه سن ورود به بازار كار در سال های اخیر در كشورهای مختلف حداقل سن ۱۵ سال، جهت بررسی فاكتورهای كلیدی بازار كار در نظر گرفته شده است كه به سبب تحولات مشابه در كشورمان، از این پس فاكتورهای عمده بازار كار كشور بر طبق جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر محاسبه و ارائه می شود. لازم به گفت است، بررسی نرخ بیكاری جمعیت ۱۰ ساله و بیش تر فصل تابستان گویای آنست كه ۱۰.۴ درصد از جمعیت فعال بیكار بوده اند و با نگاهی به نرخ مشاركت اقتصادی این گروه سنی ملاحظه می شود كه ۴۰.۸ درصد از جمعیت ۱۰ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند.
با توجه به تحولات اجتماعی صورت گرفته درباب سن ورود به بازار كار مقرر شده است، از این فصل سن اعلام نتایج طرح مذكور از ۱۰ سال به ۱۵ سال تغییر كرده است.


منبع:

1398/07/17
14:31:19
5.0 / 5
1995
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید