شریعمتداری:

نظارت بر تخصیص منابع، مهم ترین رویكرد شورای عالی اشتغال است

نظارت بر تخصیص منابع، مهم ترین رویكرد شورای عالی اشتغال است به گزارش كاروخدمت وزیرتعاون، كار و رفاه اجتماعی نظارت بر تخصیص منابع را مهم ترین رویكرد شورای عالی اشتغال است عنوان نمود و اظهار داشت: برای جلوگیری از مغایرت ها و تبدیل آن به انحراف پایدار و ماندگار، سپردن نظارت به استانها حائز اهمیت می باشد.


به گزارش روز جمعه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» درجلسه كمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال اضافه كرد: هم اكنون نظارت بر تخصیص منابع با سامانه ناظر (سامانه كنترل سیاست ها و برنامه های اشتغال كشور) در حال پایش و نظارت است و از این طریق می توان فهمید سیستم دارای چه نواقصی است و چگونه می توان آنها را رفع كرد.
وی با اشاره به اینكه باید قسمتی از كار نظارت هم باید به استانها سپرده شود، اشاره كرد: سپردن نظارت به استان ها برای جلوگیری از مغایرت ها مهمست تا این مغایرت ها تبدیل به انحراف پایدار و ماندگار نشود.
شریعتمداری اظهارداشت: البته فقدان جایگاه مداخلات توسعه ای ناظر بر بازار كار یكی از نقصها موجود است كه باید با اقدامات توسعه ای زمینه اشتغال واقعی، ماندگار و پایدار فراهم گردد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه بطور معمول فرد وام گیرنده در زمینه كاری خود مهارت دارد، اظهار داشت: اگر افرادی كه در طرح های اشتغال زایی شاغل می شوند، دارای مهارت كافی نباشند لطمه زاست.
وی با تاكید براینكه مسئله آموزش و مهارت در ادامه مسیر اشتغال است اضافه كرد: باید جلسه ای مشترك با سازمان فنی و حرفه ای كشور با سوژه مهارت افزایی درطرح های توسعه اشتغال ملی و روستایی اجرا شود.
شریعتمداری تشكیل كارگروه اشتغال استانی را جهت بررسی برنامه ها و جهت گیریهای اشتغالزایی مهم دانست و اضافه كرد: برای تبیین اعلام نرخ بیكاری در میان مردم، نقش نظام جامع اطلاعات بازار كار بسیار مهمست.
وی همین طور بر ایجاد اشتغال و توانمند سازی افرادی كه تحت پوشش نهاد های حمایتی هستند و خروج آنها از این چرخه اصرار كرد و درباره نقش تعاون در توسعه اشتغال اظهار داشت: آنچه برای ما مهمست افزایش سهم تعاون درتولید ناخالص داخلی است كه باید این مساله را با اشتغال افراد در تعاونی های روستایی پیش برد و باید به شكلی برنامه ریزی شود كه در شرایط برابر، طرح های تعاونی ارجحیت داشته باشند.
شریعتمداری با اشاره به اینكه گزارش طرح های اشتغال زایی باید بوسیله سامانه ناظر اطلاع رسانی شود، افزود: طراحی یك شبكه ارتباطی بین همه واحدهای تولیدی به توسعه بازاركار كمك میكند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بیكاری را از مهم ترین مسائل كشور دانست و اضافه كرد: مدیریت این مساله هم به برنامه های طولانی مدت و كوتاه مدت و هم برنامه های ضربتی نیاز دارد.
مهارت، پایه اشتغال پایدار
«علی اوسط هاشمی» رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور هم با تاكید بر مقوله مهارت و مهارت افزایی اظهار داشت: دنیای امروز دنیای مهارت است و جهت گیری ها باید به مهارت و توانمندسازی معطوف باشد.
وی با اشاره به اینكه ارزش انسان توانمند مورد غفلت واقع شده است، اضافه كرد: با عنایت به شرایط فعلی كشور، سهم انسان توانمند و با تخصص باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور با اشاره به اینكه پایه اشتغال پایدار را مهارت تشكیل می دهد اشاره كرد: آموزش های غیررسمی در كنار نظام آموزشی رسمی میتواند سهم بسیار بالایی در كاهش نرخ بیكاری داشته باشد.
نهادسازی منجر به ایجاد اشتغال پایدار می شود
«محمد جعفر كبیری » معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم اظهار داشت: تثبیت اشتغال موجود منوط به این است كه بازار تولیدات حفظ شود كه در نهایت به ایجاد اشتغال پایدار منجر می شود.
وی اشاره كرد: در بحث توسعه بازار و با هدف تثبیت اشتغال نیازمند جدیت بیشتری هستیم و با اولویت قرار دادن طرح های تعاونی نسبت به طرح های فردی می توان اهداف مورد نظر را محقق ساخت.
وی اضافه كرد: بخش تعاون می تواند به اشتغال پایدار در روستاها كمك نماید و افراد در چارچوب تعاونی ها و با ثبت نام در سامانه كارا می توانند در توسعه اشتغال روستایی نقش ایفا كنند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر ضرورت افزایش سهم بخش تعاون بوسیله اجرای بعضی از طرح ها در این عرصه اصرار كرد و اضافه كرد: در همین راستا اجرای طرح" تاب " در بخش تعاون و در حوزه اشتغالزایی پیش بینی شده است.
وی افزود: با اعمال ابزار نظارتی و جدی گرفتن بعد كنترل و نظارت بر اجرای طرح های اشتغال زایی میزان تاثیر گذاری این سیاست ها بیشتر مشخص می شود.
برنامه محور شدن فعالیت ها در حوزه اشتغالزایی
«عیسی منصوری» معاون توسعه اشتغال و كارآفرینی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم گفت: برای توسعه اشتغال، نیازمند توسعه مهارت، ارتقای فناوری و سرعت بخشیدن به برنامه ها هستیم.
وی اشاره كرد: آنچه كه اشتغال به وجود می آورد تنها وام نیست، بلكه برای رسیدن به برنامه های واقعی اشتغال همه دستگاه های اجرایی باید نقش ایفا كنند.
منصوری تثبیت اشتغال موجود در كنار ایجاد و توسعه اشتغال را مهم ارزیابی كرد و اضافه كرد: بسته های تثبیت اشتغال باید اجرایی شود.منبع:

1398/08/18
14:42:18
5.0 / 5
2388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید