معاون وزیر تعاون در گزارش كاروخدمت

تعاونی های متخلف تغییرات ثبتی را بدون دردسر ثبت می كنند

تعاونی های متخلف تغییرات ثبتی را بدون دردسر ثبت می كنند به گزارش كاروخدمت بخشنامه استقلال تعاونی ها كه سال قبل از جانب هیأت مقررات زدایی ابلاغ گردید، ظاهرا شرایط را برای تغییرات ثبتی تعاونی های متخلف تسهیل كرده است؛ موضوعی كه معاون وزیر تعاون از آن انتقاد می كند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، بر مبنای تصمیم سال قبل هیأت مقررات زدایی، بخشنامه استقلال تعاونی ها تصویب گردید كه بر طبق این مصوبه، شركت های تعاونی بدون رفتن به وزارت تعاون، می توانند تغییرات ثبتی خویش را در اداره كل ثبت شركت ها به ثبت برسانند.
اما ابلاغ این مصوبه بارها از جانب كبیری معاون وزیر تعاون مورد انتقاد قرار گرفت و به اعتقاد وی این مصوبه بدون مجوز هیأت دولت ابلاغ گردیده و زمینه ثبت تغییرات ثبتی تعاونی ها بدون اطلاع وزارت تعاون را فراهم آورده است.
معاون وزیر تعاون در آخرین نشست خبری خود كه در شهریورماه برگزار گردید هم نسبت به افزایش فعالیت غیررسمی تعاونی ها اخطار داد و اظهار داشته بود: « متأسفانه تغییرات ثبتی تعاونی ها در حال كاهش است و این یعنی خطر».
در همان نشست، كبیری راهكار پیشگیری از تغییرات ثبتی تعاونی های متخلف را اتصال سامانه سازمان ثبت با سامانه جامع هوشمند بخش تعاون عنوان كرده بود و از تعلل سازمان ثبت در اتصال به سامانه وزارت تعاون گلایه هم كرد.
اما در همین زمینه محمد كبیری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ادامه فعالیت تعاونی های متخلف و ثبت تغییرات ثبتی بدون اطلاع وزارت تعاون خاطرنشان كرد: در بهمن ماه سال قبل به هیأت مقررات زدایی وعده دادیم تا سامانه جامع هوشمند بخش تعاون را راه اندازی نماییم كه این سامانه در انتها خردادماه ۹۸ در هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد عرضه شد تا به تعهد خود پایبند باشیم تا در جهت ابلاغ بخشنامه استقلال تعاونی ها، از پس شركت های تعاونی برای تاسیس یا تغییرات ثبتی در صورتیكه سامانه هوشمند بخش تعاون به سامانه ثبت شركت ها متصل شود، نیازی به رجوع حضوری نداشته باشند. با این رویكرد پنجره واحد بخش تعاون افتتاح شد.
وی اضافه كرد: متاسفانه تابحال سامانه ثبت شركت ها به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون متصل نشده است. از دو هفته گذشته سامانه قدیمی ثبت تعاونی ها در وزارت تعاون را غیرفعال كردیم تا فقط سامانه جامع در دسترس باشد و تعاونی ها برای تشكیل باید به این سامانه رجوع كنند. انتظار ما از قوه قضائیه این است كه برای تحقق دولت الكترونیك و در جهت توسعه شفافیت برای جلوگیری از فساد، سامانه ثبت شركت ها به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون كه با كمك مجموعه های دانش بنیان راه اندازی شده، متصل شود تا در این شرایط شركت های تعاونی برای ثبت هر گونه تغییر نیازی به رجوع حضوری نداشته باشند.
كبیری با تاكید بر اینكه ما منتظر حسن همكاری ثبت شركت ها با وزارت تعاون و اتصال به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون هستیم، اظهار داشت: برای تغییرات ثبتی تعاونی ها، نیازمند این هستیم تا به سامانه ثبت متصل شویم و منتظر پذیرش این مورد هستیم.
ثبت رسمی تغییرات شركت های تعاونی بدون اطلاع وزارت تعاون
وی درباره انتقادات وارده به ابلاغ بخشنامه استقلال تعاونی ها در تابستان سال قبل اظهار داشت: نكته قابل توجه این است كه اطلاعات تعاونی های متخلف كه رای دادگاه ضد آنها صادر شده یا تخلفات مربوط به هیأت مدیره تعاونی ها، صرفا در اختیار وزارت تعاون است و سازمان ثبت از این تخلفات اطلاعی ندارد. ازاین رو با ابلاغ بخشنامه مذكور، یعنی تعاونی هایی كه هیأت مدیره آنها متخلف هستند هم امكان ثبت تغییرات ثبتی در ثبت شركت ها را خواهند داشت.
معاون امور تعاون وزیر تعاون اظهار داشت: ما در نظر داریم تا امكان ثبت تغییرات تعاونی ها بدون نظارت ما فراهم نباشد چونكه اموال مردم در اختیار این تعاونی ها قرار دارد. در شرایط فعلی یك تعاونی مسكن متخلف یا تعاونی های مشكل دار می توانند با برگزاری مجمع و فروش اموال مردم، بدون اطلاع ثبت شركت ها از تخلفات صورت گرفته، هر گونه تغییرات را ثبت كنند.
كبیری تصریح كرد: در جلسه رسمی هیأت مقررات زدایی در خردادماه مدیركل ثبت شركت های سازمان ثبت اعلام نمود در مدتی كه مصوبه هیأت مقررات زدایی بدون اجازه هیأت دولت ابلاغ گردیده تغییرات ثبتی تعاونی ها كم شده است. این به معنای این است كه فعالیت رسمی تعاونی ها كاهش پیدا كرده؛ به عبارتی فعالیت غیررسمی افزایش یافته و هیأت مدیره تعاونی ها گاها تخلفاتی دارند كه اعضا در جریان آنها نیستند.
وی با اشاره به اینكه همچنان اقدام عملی از جانب سازمان ثبت برای اتصال به سامانه هوشمند بخش تعاون دیده نشده است، اظهار داشت: از نظر فنی و اجرایی این آمادگی وجود دارد تا با اتصال سامانه جامع هوشمند بخش تعاون با سامانه ثبت بتوانیم زمینه تخلف در بخش تعاون را از بین ببریم و این اتاق شیشه ای بخش می شود.
معاون امور تعاون وزیر تعاون تصریح كرد: متاسفانه از تابستان سال قبل همزان با ابلاغ غیرقانونی بخشنامه استقلال تعاونی ها از جانب هیأت مقررات زدایی، گزارشات گوناگونی دریافت كردیم كه تعاونی های متخلف توانستند تغییرات ثبتی خویش را ثبت كنند كه این مورد را در چارچوب گزارش های محرمانه در اختیار دستگاه های امنیتی قرار داده ایم.

1398/08/19
21:52:29
5.0 / 5
1837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید