مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار:

۲۶۲ هزار نفر سال قبل بیمه بیكاری گرفتند

۲۶۲ هزار نفر سال قبل بیمه بیكاری گرفتند به گزارش كاروخدمت جدیدترین گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار نشان داده است كه سال قبل ۲۶۲ هزار و ۳۰۰ نفر بیمه بیكاری می گرفتند كه نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۶) ۱۹ درصد رشد داشت.


بیمه بیكاری یكی از حمایت های تامین اجتماعی است و بر این اساس سازمان تامین اجتماعی مكلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه شدگانی كه طبق مقررات این قانون، بیكار می شوند مقرری بیمه بیكاری پرداخت كند.
در ماده یك قانون بیمه بیكاری آمده است كه تمام مشمولان قانون تامین اجتماعی به جز بازنشستگان و ازكارافتادگان، صاحبان مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری و اتباع خارجی از این مزایا بهره مند می شوند مشروط به اینكه بدون میل و اراده بیكار شده باشند و علاوه بر آن آماده كار هم باشند.
جدیدترین آمار مقرری بیمه بیكاری نشان داده است كه تا آخر سال گذشته ۲۶۲ هزار و ۳۰۰ نفر بیمه بیكاری می گرفتند كه نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۶) ۱۹ درصد افزایش یافته بود. ۷۷ درصد مقرری بگیران مرد و ۲۳ درصد را زنان تشكیل می دادند.
بیشترین مقرری بگیران بیمه بیكاری مربوط به استان های تهران (۶۵ هزار نفر)، اصفهان (۲۸ هزار و ۶۲۳ نفر)، خراسان رضوی (۱۹ هزار نفر) و البرز (۱۸ هزار نفر) بود.
در قانون كار آمده است؛ كارگرانی كه بدون میل و اراده از كار بیكار شوند با رعایت شرایط و ضوابط قانون بیمه بیكاری، در صورت مجرد بودن حداقل ۶ ماه و حداكثر ۳۶ ماه و در صورت تاهل حداقل ۱۲ ماه و حداكثر ۵۰ ماه مقرری بیمه بیكاری دریافت نمایند.
براساس آمار سال قبل ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر مقرری بگیر جدید ثبت شده كه ۸۴.۱ درصد متاهل و ۱۸.۹ درصد مجرد بودند.
همچنین برپایه آمار از میان بیكاران سال گذشته، ۳۰ هزار و ۳۱۸ نفر برای آموزش مهارت به سازمان فنی و حرفه ای عرضه شدند و می توان اظهار داشت كه ۹ هزار و ۸۶۰ نفر هیچ مهارتی نداشتند.
البته در سال ۱۳۹۷ مقرری ۱۹۲ هزار و ۱۱۷ نفر قطع شد كه بیشترین علت قطع مربوط به پایان دوره استحقاق مقرری است (۱۴۹ هزار و ۸۱ نفر). بررسی ها نشان داده است ۱۸ هزار و ۱۱۲ نفر شغل جدید پیدا كردند، ۱۴ هزار و ۵۴۵ نفر اشتغال پنهان داشتند كه شناسایی شد، ۴۶۴ نفر از حاضر به كار در مشاغل پیشنهادی نبودند.
ماده هشت قانون بیمه بیكاری به قطع مقرری بیمه بیكاری اشاره دارد و در آن آمده است؛ زمانی كه بیمه شده باردیگر مشغول به كار شود یا فرد بیكار بدون عذر موجه از شركت در دوره های كارآموزی یا شغل پیشنهادی امتناع كند مقرری وی قطع می شود.


1398/09/12
14:32:37
5.0 / 5
1929
تگهای خبر: آمار , اشتغال , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید