وزیر كار:

سال قبل ۵۰۰ میلیون دلار صادرات فرهنگی داشتیم

سال قبل ۵۰۰ میلیون دلار صادرات فرهنگی داشتیم به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سال قبل ۵۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع فرهنگی داشتیم، در حالیكه با عنایت به جمعیت كشور و بازار جهانی، حجم صادرات می تواند بیشتر از پنج میلیارد دلار باشد.


«محمد شریعتمداری» امروز (یكشنبه) در مراسم افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی كه در فرهنگستان هنر برگزار شد، اضافه كرد: رشد اقتصادی بخش های فرهنگی و خلاق بسیار بالا است. بر مبنای آمار یونسكو در سال ۲۰۱۳، نزدیك ۳۰ میلیون اشتغال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی وجود داشته و حدود دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار هم گردش مالی در این صنایع بوجود آمده است.
وی اضافه كرد: بیشترین سهم آن متعلق به قاره آسیا و اقیانوسیه با ۳۴ درصد سهم از ارزش افزوده و ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر فرصت شغلی است.
وزیر كار اظهار داشت: در طبقه بندی كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) هم حجم اقتصاد خلاق در سال ۲۰۱۳ بیشتر از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار معادل پنج درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا خواهد بود.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ میزان صادرات محصولات و خدمات خلاق و فرهنگی بیشتر از ۵۰۹ میلیارد دلار بوده كه سهم كشورهای در حال توسعه در این عرصه بیشتر از كشورهای توسعه یافته و معادل ۲۶۵ میلیارد دلار بوده است.
وزیر كار اظهار داشت: صنایع خلاق و فرهنگی در واقع نقطه تقاطع هنر، كسب و كار و فناوری است و امتیاز آن نسبت به صنایع دیگر هزینه كمتر و اشتغال زایی بیشتر است.
وی اضافه كرد: هزینه ایجاد هر شغل پایدار در خیلی از رشته ها بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان است، ولی درحوزه صنایع فرهنگی ایجاد یك شغل احتیاج به حدود ۷۰ میلیون تومان هزینه برای هر نفر دارد.
شریعتمداری تصریح كرد: یكی از ركن های اصلی صنایع فرهنگی، انسان و انسان محوری است و تا وقتی خلاقیت انسان وجود دارد، از راه فرهنگ هم می شود ثروت آفرینی كرد.
وی افزود: حالا این انگاره در جامعه حاكم است كه برای ایجاد و اجرای یك رویداد فرهنگی حتما باید دولت هرینه كند و این نشان دهنده یك خلا است. متكی كردن برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی و هنری به بودجه های دولتی مانع از تحقق این هدف است.
وزیر كار با اشاره به اینكه خیلی از برنامه های فرهنگی در كشور با حمایت دولت انجام می شود، اظهار داشت: تشكیل بنیاد ملی توسعه فناوری فرهنگی راهی برای ورود محكم بخش خصوصی به حوزه توسعه صنایع فرهنگی با تمركز بر توسعه تكنولوژی های جدید در این حوزه می باشد.1398/11/07
13:24:19
5.0 / 5
2787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید