معاون وزیر كار به مهر خبر داد

استخراج هزینه معیشت كارگران برای تعیین دستمزد 99 كلید خورد

استخراج هزینه معیشت كارگران برای تعیین دستمزد 99 كلید خورد به گزارش كاروخدمت دبیر شورای عالی كار با اشاره به اینكه این شورا از نشست آتی با دستور كار بررسی دستمزد 99 تشكیل جلسه می دهد، اظهار داشت: از هفته آینده استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران در كمیته دستمزد شروع می شود.حاتم شاكرمی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آغاز جلسات بررسی دستمزد ۹۹ كارگران گفت: چندین جلسه كمیته دستمزد ذیل شورای عالی كار برگزار شده است و طی هفته گذشته این كمیته گزارشی به شورا ارائه داد و شورای عالی كار نیز باتوجه به چارچوب های قانونی برای تعیین حداقل دستمزد دو تصمیم اتخاذ نمود.
معاون امور روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: با توجه به این كه در مناظره های تلویزیونی اخیراً موضوع تعیین دستمزد منطقه ای عنوان شد كه البته برخی با طرح این مساله به دنبال حذف «حداقل دستمزد» بودند، در نهایت با پذیرش نظرات شركای اجتماعی حاضر در شورای عالی كار یعنی نمایندگان كارفرمایی، كارگری و دولت، تعیین دستمزد به صورت منطقه ای و برای صنایع مختلف به صورت جداگانه منتفی شد.
وی با تاكید بر اینكه دستمزد سال آینده كارگران بطور قطع به صورت ملی تعیین می شود، افزود: تصمیم دیگری كه در نشست هفته گذشته شورای عالی كار گرفته شد، این بود كه از هفته آینده كمیته دستمزد شورا وارد مقوله استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران شود.
شاكرمی با اشاره به اینكه مبنای استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران، هزینه های نیمه بهمن به بعد است، اظهار داشت: فاكتورهای این هزینه ها با استناد گزارشات مراجع ذی صلاح در سطح ملی و استانی برآورد شود.
وی با اشاره به اینكه شورای عالی كار از نشست آینده با دستور كار ویژه دستمزد ۹۹ تشكیل می شود، افزود: به استاد ماده ۴۱ قانون كار حداقل دستمزد سالانه باید بر اساس دو شاخص «تورم» و «هزینه زندگی» تعیین شود.
دبیر شورای عالی كار اضافه كرد: شورای عالی كار برای تعیین دستمزد طبق قانون با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت عضو تشكیل جلسه می دهد تا با رعایت اصل سه جانبه گرایی دستمزد مورد توافق به تصویب برسد.
به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، دستمزد سالانه جامعه كارگری و بیمه شدگان تامین اجتماعی هر ساله با چانه زنی و توافق نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت در شورای عالی كار به ریاست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و در ایام پایانی اسفندماه تعیین می شود.
هرساله موضوع تعیین دستمزد كارگران در اسفندماه جدی تر می شود و نمایندگان شورای عالی كار در چندین جلسه بر سر تعیین دستمزد بحث و مذاكره می كنند.
مذاكرات مزدی در ایام پایانی اسفندماه نیز حساس تر می شود بطوریكه شخص وزیر كار بعنوان رئیس شورای عالی كار ریاست جلسه را بر عهده می گیرد.
بر این اساس، در واپسین روزهای سال قبل و در ۲۸ اسفندماه بعد از تشكیل چندین جلسه این شورا با حضور نمایندگان كارگری و كارفرمایی، سرانجام دستمزد سال ۹۸ كارگران با تصویب شورای عالی كار برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد.
همچنین دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، به میزان ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان، افزایش پیدا كرد.


منبع:

1398/11/16
23:01:18
5.0 / 5
3088
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید