جزئیات اجرای طرح اشتغال روستایی در دو سال قبل

جزئیات اجرای طرح اشتغال روستایی در دو سال قبل كاروخدمت: وزرات تعاون، كار و رفاه اجتماعی از دو سال قبل روستاها را بعنوان كانون تولید و اشتغال مورد توجه قرار داد و پرداخت تسهیلات را از واحدهای بزرگ به این سمت هدایت كرده است كه در بازدید اصحاب رسانه از این واحدهای تولیدی شاهد گردش چرخ كارگاه ها و فعالیت خیلی از روستاییان در آنها بودیم.


توسعه روستا در خیلی از كشورها منجر به توسعه كارآفرینی، اشتغال­زایی، توسعه صنعتی و ایجاد ارزش افزوده بالا برای آنها شده است و توانسته­ اند از مسیر توسعه روستایی به رشد و توسعه اقتصادی دست یابند. در ایران نیز، اقتصاد روستا همواره جزء لاینفك اقتصاد كشور بوده و سهم عمده ­ای از رشد اقتصادی متاثر از اقتصاد روستایی به ­خصوص در حوزه كشاورزی بوده است.
در این راستا قانون «حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شهریورماه ۱۳۹۶ ابلاغ گردید.
بر اساس این قانون، مقرر شد ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی نزد موسسات عامل (بانك های كشاورزی، پست بانك، توسعه تعاون و صندوق كارآفرینی امید) سپرده گذاری شود و این موسسات نیز به نسبت مبلغ سرمایه گذاری شده در آن، تسهیلات اشتغال به طرح های توجیهی در مناطق روستایی و عشایری بپردازند.
به گفته مسئولان، مهمترین هدف این طرح، ایجاد كسب و كار پایدار و حفظ مشاغل موجود با اولویت مناطق روستایی است و براین اساس ۳۱ استان كشور اجرا شده است.
هفته گذشته خراسان رضوی بعنوان مقصد خبرنگاران برای بازدید از طرح های اشتغال روستایی برگزیده شد. «عیسی منصوری» معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در توضیح اجرای این طرح اظهار داشت: ما در این طرح بر پشتیبانی از بنگاه های موجود و همین طور ایجاد بنگاه های جدید با تاكید بر كسب و كارهای كوچك و خرد تاكید داریم.
به گفته وی از اختتام سال ۱۳۹۶ تا كنون در ازای ۱۱ هزار میلیارد تومانی كه در اختیار فعالان اقتصادی در مناطق روستایی و عشایری قرار گرفته بیشتر از ۱۲۲ هزار واحد كسب و كار از آن بهره مند شدند و ۱۹۷ هزار اشتغال خالص به وجود آمده است.
عیسی منصوری درباره بیمه شاغلان طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری اظهار داشت: در مرحله اول، بیمه الزامی نیست اما در مرحله پرداخت تسهیلات، كارفرما مكلف به بیمه كارگران است و در غیر این صورت اقدامات تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شده است برای نمونه اگر تخلف كنند نرخ تسهیلات بازپرداختی وی به ۱۸ درصد افزایش می یابد.
سرمایه در گردش دغدغه واحد تولیدی
پس از صحبت های معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، خبرنگاران از طرح «تولید انواع نبات و شكرپنیر» در روستای فرخ آباد دیدن كردند. «امیر یزدی مقدم» مدیرعامل شركت درباره فعالیت خود اظهار داشت: سال ۱۳۹۶ در سامانه كارا (سامانه اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی) ثبت نام كردیم و یك سال بعد با دریافت ۹۵۰ میلیون تومان تسهیلات و ۱۵۰۰ میلیون تومان آورده خود كار را شروع كردیم.
وی درباره مشكلات این واحد تولیدی اظهار داشت: این واحد با ۱۵ نفر كارگر سالانه ۱۳۰۰ تن نبات و شكرپنیر تولید می كند و چنانچه مشكل سرمایه در گردش حل شود ظرفیت جذب ۸۰ نفر نیرو را داریم.
این واحد تولیدی كه در مركز روستا قرار داشت بنا بگفته كاركنان آن سبب استقلال مالی برای دختران و زنان جوان روستاهای اطراف بود به شكلی كه برخی به صورت روزمزد مشغول به كار می شدند و منبع درآمدی برای خود داشتند.
اشتغالی از جنس گل شب بو
این بار بازدید خبرنگاران رنگ و بوی گل شب بو داشت و نوبت به بازدید از طرح گلخانه واقع در روستای مهدی آباد در پنج كیلومتری خراسان رضوی بود. «سید حسین تیرگان» مدیرطرح اظهار داشت كه فعالیت خودرا با ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات (با نرخ ۶ درصد) و ۲۰۰ میلیون تومان آورده خود آغاز نموده است.
به گفته مجری طرح در این گلخانه پنج نفر به شكل ثابت كار می كنند و در زمان نشاء ۱۵ تا ۳۰ نفر به تعداد كارگران اضافه می شود كه برابر قانون كار حداقل حقوق یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می كنند.
این تولیدكننده در مورد بازار فروش محصولات كشاورزی خود اظهار داشت كه هفت هزار مترمربع گلخانه دارد كه در مناسبت های خاص فروش قابل قبولی دارد.
روغن كاری چرخ كارخانه با تسهیلات اشتغال روستایی
مقصد بعدی خبرنگاران روستای بازحوض و كارخانه تولید زیره كفش بود. «محمد مهدی فلك دین» درباره فعالیت خود اظهار داشت: این واحد از سال ۱۳۷۸ بدون دریافت كمكی كار خودرا آغاز كرد تا اینكه دو سال قبل با تخلف یكی از بدهكاران و برای ادامه كار مجبور به گرفتن تسهیلات شد.
وی اضافه كرد: تسهیلات دریافتی ما ۳۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۰ درصد است و باید ظرف یك سال و نیم تسهیلات خودرا بازگردانیم.
این تولیدكننده اظهار داشت: در این مدت ممنوعیت واردات كه به سبب تحریم وضع شد سبب رونق كسب و كار ما شد به این صورت كه ۲۰ نیروی شاغل در این واحد در سه نوبت كاری روزانه سه تن پارچه نبافته برای تولید زیره كفش تولید می كنند و از این طریق درآمد كسب می كنند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاران كه در دریافت تسهیلات چه مشكلی داشت، اظهار داشت: سرمایه در گردش دغدغه ماست برای رفع آن درخواست تسهیلات دادیم كه زمان بازپرداخت آن خیلی كوتاه است و چنانچه تسهیلات بیشتری دریافت نماییم می توانیم دستگاه های تولیدی را ارتقا دهیم و محصولات بیشتری تولید نماییم.
مهاجرت معكوس بعد از اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی
روستای یوسف آباد در شهر نیشابور یكی از روستاهایی است كه بعد از اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی مهاجرت معكوس داشته است.
در بازدید از این روستای بدون بیكار (رضا تازیكی) مدیرملی طرح توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار (تكاپو) اظهار داشت: در این طرح ابتدا رسته های اولویت دار در روستاها همچون دام، زراعت، باغبانی و صنایع دستی كه روستائیان در آن فعالیت می نمایند را شناسایی می نماییم و در مرحله بعد زنجیره تولید و فروش را به هم متصل می نماییم.
«ابراهیم عطار» یكی از دامداران روستای یوسف آباد كه از تسهیلات وزارت كار بهره مند شده توضیح داد: در سال ۷۲ فعالیت خودرا با ۸۰ دام شروع كردم و دو سال پیش بود كه درخواست تسهیلات دادم و پس از دریافت ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعداد دام را به ۲۳۰ راس رسید و ماشین شیردوشی صنعتی و سیلوی جدید خریداری كردیم.
مدیر شركت تعاونی دامداری كشاورزی اضافه كرد: هم اكنون ۱۵ نفر در دو شیفت در این واحد مشغول به كارند و چنانچه بتوانیم تسهیلات بیشتری دریافت نماییم، ظرفیت نگهداری ۷۰۰ راس دام را داریم.
شروع به كار بزرگترین شركت تولید فرش دستباف
فعالیت در روستای یوسف آباد تنها به دامداری محدود نمی گردد، در این روستا، دارهای بافت فرش دستباف به همت زنان روستایی و تسهیلات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار شده است.
بزرگ ترین شركت تولید فرش دستباف كه فرش پنج هزار متری برای عمان و بحرین بافته بود به سبب نبود سرمایه تعطیل شده بود اما بعد از دریافت وام باردیگر آغاز به كار كرد و نزدیك به ۲۰۰ خانوار هزینه زندگی خودرا از این طریق تامین می كنند.
زنان قالی باف در این شركت تعاونی به تعداد روزهای كاری ۶۰ تومان حقوق دریافت می كنند و معمولا سه تا چهار روز در هفته مشغول هستند.
بوم كلبه و اشتغال خانوادگی
بوم گردی در شهر درّود نیشابور یكی دیگر از مواردی است كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ایجاد اشتغال روستایی به آن توجه كرده است.
«محمد رامشینی» صاحب یكی از كلبه های بوم گردی در این منطقه اظهار داشت: دو سال پیش با دریافت ۲۳۰ میلیون تسهیلات و ۸۰ میلیون آورده خانواده نوسازی خانه روستایی در نزدیكی كوه بینالود را شروع كردم سالانه بطور میانگین ۷۰ میلیون درآمد دارم.
وی اضافه كرد: در اینجا ما به صورت خانوادگی فعالیت می نماییم و ۲ كارگر هم داریم و هشت نفر نیز بطور غیرمستقیم فعالیت می نمایند و میانگین ۵۰ هزار تومان درآمد دارند.
بیمه كارگران روستایی را پیگیری می كنیم
«عیسی منصوری» معاون توسعه كارآفرینی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی درانتها بازدید درباب بیمه افراد، اظهار داشت: سال قبل از مجموع ۴۳۰ هزار شغل به وجود آمده تنها ۳۸ درصد بیمه بودند یعنی كسب و كار رسمی شكل گرفته بود.
وی افزود: همانطور كه از ابتدا گفتیم در گام اول اجرای طرح توسعه كارآفرینی و اشتغال روستایی بیمه افراد الزامی نیست و در مراحل بعد پرداخت تسهلات منوط به بیمه كارگران است.
منصوری اظهارداشت: البته باید دقت كنیم كه بر طبق قانون كار كارگاه هایی كه زیر ۵ نفر كارگر دارند از شمول قانون كار و شمول حق بیمه كارگران معاف هستند.
وی اظهارداشت: در طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایر در روستاهای زیر ۱۰ هزار نفر اجرا می شود و ما به دنبال ایجاد كسب و كارهای خرد در این مناطق هستیم.
معاون وزیر كار اظهار داشت: در شرایط ركود نمی توانیم همه كارخانه ها را مجبور به پوشش بیمه ای بكنیم و از طرف دیگر چون این طرح ها در روستاها و عشایر اجرا می شود و كارگران به صورت پاره وقت و حتی چند روز در ماه كار می كنند مشمول قوانین بیمه ای نیستند.
وی اشاره كرد: تلاش داریم در اجرای این طرح بحث بیمه كارگران را نیز در اولویت قرار دهیم.منبع:

1398/11/20
13:48:47
5.0 / 5
3064
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , تعاونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید