معاون ساماندهی صندوق كارآفرینی امید در گفت و گو با كاروخدمت؛

۲۶ هزار فرصت شغلی برآیند اجرای طرح های روستایی در ۲ سال

۲۶ هزار فرصت شغلی برآیند اجرای طرح های روستایی در ۲ سال به گزارش كاروخدمت معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق كارآفرینی امید اظهار داشت: در بحث توسعه اشتغال روستایی دو طرح «روستای بدون بیكار» و «هر روستا یك محصول» اجرا شده كه این طرح ها در مجموع ۲۶ هزار فرصت شغلی در دو سال قبل در روستاها بوجود آورده است.


بسیاری از صاحبنظران معتقد توسعه پایدار از روستاها آغاز می شود و افزایش توان اقتصادی خانوارهای روستایی در این امر ضروریست و تنها ابزار لازم برای رشد و توانمندسازی روستائیان اشتغال است.
دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۶ با اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات اشتغال به طرح های توجیهی در مناطق روستایی و عشایری را جزو برنامه های خود اعلام نمود.
صندوق كارآفرینی امید بعنوان یكی از موسسان عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر انتخاب گردید. اعتبار ابلاغ گردیده برای این صندوق ۲۶ هزار و ۲۳۶ میلیارد ریال است كه در مجموع ۷۵ درصد مبلغ پرداختی معادل ۱۸ هزار و ۴۵۸ میلیارد ریال پرداخت شده است.
معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق كارآفرینی امید روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره برنامه های این صندوق اظهار داشت: توسعه كسب و كار در مناطق كم برخوردار از استراتژی های صندوق كارآفرینی امید است و در این راستا طرح های «هر روستا یك محصول»، «روستای بدون بیكار» و «صندوق های خرد محلی» هدفگذاری شدند.
«علی اصحابی» در تشریح طرح «هر روستا یك محصول» اظهار داشت: در این طرح با همكاری دستگاه های اجرایی استان ها همچون جهاد كشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر دستگاه ها كارگروهی تحت عنوان شورای سیاستگذاری توسعه روستا تشكیل شد.
وی اضافه كرد: در مرحله بعد بعد از شناسایی روستاهای دارای ظرفیت اشتغال، مبادرت به توانمندسازی روستائیان و عرضه آموزش های مهارتی و حرفه ای، اجتماعی و مالی را در دستور كار قرار دادیم.
اصحابی افزود: استعدادیابی و شناسایی رسته فعالیتهای روستا هم توسط متخصصان انجام می شد برای نمونه در استان همدان تولید صنایع چوبی همچون مبلمان و در روستاهای مناطق شمالی گردشگری و بوم گردی هدفگذاری شد و آموزش های لازم به روستائیان در این خصوص عرضه شد.
وی اظهارداشت: از سال ۱۳۹۵ تا كنون ۱۱۰ روستا برای طرح هر روستا یك محصول شناسایی شد و ۱۸ روستا در استان های لرستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تبریز، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، كرمانشاه و برخی استان های شمالی و شرقی برای این منظور هدفگذاری شد.
اصحابی افزود: در بحث توانمندسازی این روستا ۱۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده و در مجموع ۱۲ هزار فرصت شغلی در حوزه گردشگری، بومگردی، طبیعت گردی، صنایع چوب، پوشاك و تولید لوازم التحریر بوجود آمد.
به گفته وی صندوق كارآفرینی امید، نمایشگاه های محلی برای عرضه محصولات روستائیان هم در نظر گرفته است و مجموع این اقدامات از یك سو باعث مهاجرت معكوس روستائیان و عشایر از شهرها به روستاها و تمایل فارغ التحصیلان برای حضور در این فعالیتهای اقتصادی شده است.
معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق كارآفرینی امید درباره ضمانت تسهیلات عرضه شده به متقاضیان اظهار داشت: در این نوع از كسب و كارها ضمانت ها سهلتر از بانك هاست و اعتماد اجتماعی را محور كار خود قرار می دهیم. برای نمونه در صندوق خرد زنان روستایی هیچ ضمانتی دریافت نمی گردد یا اینكه محل اجرای طرح بعنوان ضمانت عرضه می شود.
بیكاری در ۱۲۰ روستا از بین رفت
اصحابی در تشریح طرح «روستای بدون بیكار» هم اظهار داشت: در این طرح یك دستورالعمل و شیوه نامه اجرایی تعریف شده است، به این صورت كه شورای سیاستگذار توسعه روستایی متشكل از فرماندار، بخشدار، شورای روستا، كارآفرینان و دانشجویان فارغ الحصیل روستایی تشكیل می شود و مزیت های نسبی روستا مطالعه می شود.
وی اضافه كرد: دستگاه های اجرایی، سازمان برنامه و بودجه، استانداری و سایر دستگاه های متولی توسعه روستایی، جلساتی برگزار می كنند و براین اساس از ظرفیت مطالعه شناختی برای حمایت مالی و آموزش جامعه محلی استفاده می نماییم.
معاون ساماندهی صندوق كارآفرینی امید اظهار داشت: در طرح روستای بدون بیكار به جای یك محصول چند رسته برای پایداری كسب و كارهای محلی را حمایت می نماییم. برای نمونه در گیلان، فعالیتهای گردشگری، بومگردی، استخر پرورش ماهی، تولید شمع و پوشاك انجام می شود.
وی تصریح كرد: در این طرح تلاش داریم افراد در سنین ۱۸ تا ۵۵ سال كه می توانند در تولید نقش آفرینی كنند را شناسایی و چنانچه مهارتی داشته باشند برای شروع كسب و كار تسهیلات دهیم.
اصحابی افزود: ۸۰ درصد نیروهای فعال اقتصادی در روستاها كه توانایی گرفتن وام و مدیریت كسب و كار دارند تسهیلات گرفتند و در بحث فروش هم تفاهم نامه ای با شهرداری تهران منعقد شده تا افراد تولیدات خویش را در نمایشگاه ها عرضه كنند.
معاون ساماندهی صندوق كارآفرینی امید اظهار داشت: در طرح روستای بدون بیكار ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و در ازای آن ۱۴ هزار فرصت شغلی بوجود آمده است.
وی افزود: طرح روستای بدون بیكار در ۱۵ استان اجرا شده است و در مجموع بیكاری در ۱۲۰ روستا از بین رفته است.
اصحابی خاطرنشان كرد: در طرح های اشتغال روستایی تمركز بیشتر بر كسب و كارهای كوچك و پایدار می باشد و درصدد هستیم تا محصولات به بازار فروش متصل شود و با آموزش های لازم در بحث بسته بندی و تولید محصولات چند منظوره كالاهای مشتری پسند وارد بازار شود.
به گفته وی آموزش به روستائیان و عشایر با همكاری گروه تسهیلگر و از محل منابع داخلی صندوق كارآفرینی امید و مجانی عرضه می شود.


1398/12/05
22:21:47
5.0 / 5
2356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید