محافظ شارژر دارم، ضد كروناس

مواجهه كودكان كار با كرونا

مواجهه كودكان كار با كرونا كاروخدمت: «كودكان كار»، این نان آوران كوچك خانواده ها كه احتمال شیوع كرونا در میان آنها قوی تر است نیاز به مراقبت هایی ویژه دارند.


تب كرونا بالا گرفته و حالا به كشورمان رسیده است؛ این روزها وارد هر محفلی كه می شویم صحبت از این ویروس مسری است. رسانه های رسمی و غیررسمی، فعالان در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی راه های پیش گیری از ویروس كرونا را آموزش می دهند.
اما در این روزها كه همه به دنبال دستكش و ماسك و انواع ضدعفونی كننده ها هستند، چه كسی از كودكان كار مراقبت می كند؟ این بچه ها تا چه حد با این ویروس و راه های مقابله با آن آشنا هستند؟ آنها كه از بامداد تا شب غرق در دنیای كودكانه خود، به دنبال كسب درآمد برای خانواده هایشان هستند.
بعد از اتمام كار وقتی كه با تمام وسواس از گیت خبرگزاری خارج شدم، ناگهان كودكی كه چند بسته دستمال كاغذی و چسب زخم داشت نزدیك یكی از رستوران ها مقابلم ایستاد و مرا از دنیای تولید خبر بیرون كشید. در عین حال كه دستش را به چادرم گرفته بود با صدایی ملایم بدون وقفه تكرار می كرد «خانم تورو خدا دستمال بخر».
هاج و واج تماشا می كردم كه در كمتر از چند ثانیه دختركی با دسته ای از پاكت های فروش فال حافظ به ما ملحق شد. دخترك یك دست به روسری می كشید و با دست دیگر پاكت ها را ورق می زد و می گفت «خانم فال حافظ نمی خری؟ هر چقدر دوست داشتی بده»
وقتی از این كودكان جدا شدم با خودم فكر كردم، گویی اصلا در دنیای كودكانه و بازار كار آنها خبری از كرونا، این ویروس واگیردار كه این روزها بر هر كسب و كاری تاثیرگذاشته خبری نیست.
محافظ شارژر دارم، ضد كروناس
همینطور با خودم كلنجار می رفتم كه وارد مترو و بلافاصله سوار قطار شدم. پسرك ریزنقشی كه دسته ای محافظ شارژر، هندزفری و محافظ صفحه گوشی تلفن همراه در دست داشت وسط قطار راه می رفت و اجناس خودرا تبلیغ می كرد «خانم محافظ شارژر دارم، ضد كروناس»
وقتی نزدیك تر شد، دیدم كه ماسك معمولی به صورت دارد، با جدیت تمام باردیگر تكرار كرد «خانما بخرید دیگه، نترسید كرونا نداره، ببینید ماسك زدم».
مسافران هر كدام واكنش متفاوتی داشتند، برخی بی تفاوت مشغول بازی با گوشی تلفن خودشدند، عده ای با تاسف سر تكان دادند، برخی نیز با دیدن این صحنه دستكش و ماسك خودرا باردیگر مرتب كردند و به نقطه ای خیره شدند. اما در این بین هیچ كس حاضر نشد ژل ضدعفونی كننده و یا دستكشی به این نان آور كوچك خانواده ها هدیه كند.
در این روزها كه همه سرگرم ضدعفونی كردن شهر و خانه و محل كار خود هستند چقدر به كودكان كار توجه می شود؟ در حالی كه این كودكان و خانواده های آنها به سبب محیط زندگی نامناسب، فقدان امكانات درمانی و دارویی و فقدان توانایی جسمی مناسب لطمه پذیرتر از سایرین هستند.
علاوه بر نهادهای دولتی مانند سازمان بهزیستی، تك تك مردم موظفند آموزش بهداشت فردی و ارائه وسایل مورد نیاز در این خصوص را در اختیار این كودكان قرار دهد تا علاوه بر انجام تكلیف انسانی، جامعه را از گسترش بیماری كرونا مصون نگه دارند.منبع:

1398/12/06
23:18:58
5.0 / 5
2383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید