مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون اعلام كرد:

پرداخت بیمه بیكاری كرونا در انتظار تخصیص بودجه

پرداخت بیمه بیكاری كرونا در انتظار تخصیص بودجه كاروخدمت: مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص موجود منتظر اعلام و تخصیص اعتبار سازمان برنامه و بودجه كشور در ارتباط با مبحث پرداخت مقرری بیمه بیكاری مشمولان هستیم.


بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کروناست که به واسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب وکارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور می شود.
در شرایط عادی، چنانچه کسی شغل خویش را از دست بدهد و مانند مشمولان قانون کار، سه درصد حق بیمه بیکاری را پرداخته باشد، می تواند ضمن درخواست استفاده از بیمه بیکاری در ادارات کار و بعد از طی مراحل اداری، تا سقف ۸۰ درصد حقوق ماهانه خویش را بعنوان مستمری در دوره بیکاری دریافت نمایند.
این مبلغ از صندوق بیکاری بیمه تأمین اجتماعی و در ازای سه درصد حق بیمه ای که به نام کارگر در دوره اشتغال پرداخت شده، به حساب کارگران واریز می شود.
اما کسانی که در دوره کرونا بیکار شده اند و از بیمه بیکاری محروم بوده اند، شرایط متفاوتی دارند و باید به دنبال استفاده از نوع تازه ای مستمری بیکاری باشند که دولت در نظر گرفته است.
دولت برای پشتیبانی از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره انتشار کرونا کار خویش را از دست داده اند، پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف پشتیبانی از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند.
برای همین منظور سامانه ای به ادرس bimebikari.mcls.gov.ir افتتاح شد تا افراد درخواست خویش را در ان ثبت کنند.
مدیرکل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تا کنون ۷۶۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند و ۶۵۰ هزار نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری شناسایی شدند.
«مسعود بابایی» تصریح کرد: در مرحله اول از میان متقاضیان دریافت بیمه بیکاری که تا ۱۵ فروردین ماه ثبت نام کرده بودند فهرست حدود ۲۷۵ هزار مشمول را به تأمین اجتماعی ارسال کردیم و ۱۸۱ هزار نفر از این تعداد مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند.
وی اضافه کرد: فهرست افرادی که تا ۱۵ فروردین ماه ثبت نام کرده ومشمول دریافت بودند، در اختیار استان ها قرار گرفت و آنها هم به ادارات تأمین اجتماعی ارسال کردند. این ادارات باید تفکیک رسته های ۱۰ گانه را که مشمول دریافت بینه بیکاری کرونا هستند را انجام دهد.
بابایی با اشاره به اینکه فعلا سامانه فعال است کفت: افرادی که از ۱۵ فروردین تا ۳۱ فروردین ماه ثبت نام کردند فایل اطلاعاتی آنها در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفت تا پالایش اطلاعات از لحاظ نوع بیمه پردازی شود و سپس استانها اطلاعات را به اداره کل تأمین اجتماعی ارسال کنند
وی درباره زمان مشمول شدن متقاضیان بیمه بیکاری اظهار داشت: مشاغل پرخطر تا آخر اردیبهشت بیمه بیکاری دریافت می کنند و مشاغل کم خطر که به دستور رئیس جمهوری باید فعالیت خویش را آغاز کنند فعلا تصمیم براین است که تا آخر فروردین ماه بیمه بیکاری دریافت نمایند.
بابایی اظهارداشت: باآنکه موارد قانونی را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردیم اما شروع پرداخت، مبلغ پرداخت و مدت پرداخت هنوز اعلام نشده است.
وی درباره پرداخت مجدد بیمه بیکاری به مشمولان اظهار داشت: دریافت مجدد بیمه بیکاری منوط به این است که ستاد ملی مقابله با کرونا تایید کند که آیا با ادامه انتشار کرونا و تعطیلی کارگاه ها افراد مشمول دریافت مجدد هستند یا نه؟
بابایی اضافه کرد: پیشبینی شده در کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چنانچه عناوین شغلی احتیاج به بازبینی داشت بازبینی شود.


1399/02/11
20:57:58
5.0 / 5
2183
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید