كاهش ۴۶ درصدی فعالیتهای ساختمانی در فروردین ۹۹

كاهش ۴۶ درصدی فعالیتهای ساختمانی در فروردین ۹۹ به گزارش كاروخدمت میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی در فروردین سال جاری، نسبت به ماه قبل (اسفند) بیشتر از ۴۶ درصد كاهش پیدا كرد و به كمترین میزان در هفت ماه اخیر تنزل یافت.


به گزارش روز یکشنبه اتاق تعاون ایران، صنعت ساختمان برپایه استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی به علت تعطیلات نوروزی و تداوم تعطیلات در نتیجه شیوع کرونا و در نتیجه کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن، میزان معاملات مسکن روند کاهشی شدیدی داشت به صورتی که بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل ۸۷.۸ درصد کاهش پیدا کرد. با این وجود قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) تنها ۲.۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد. عواملی همچون انتظارات تورمی در سال جدید، اعمال کاهش نرخ سودبانکی و انتظار افزایش ورود نقدینگی به بازارهای موازی نظیر مسکن و بورس و هم افزایش نرخ ارز، باعث عدم کاهش محسوس قیمت مسکن شد.
در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تأثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه همزمان با شیوع کرونا و بسته بودن راه های مرزی و تعطیلی فعالیتهای فیزیکی بخصوص در سه هفته ابتدایی فروردین، عملاً میزان فعالیتهای تولید و خدمات با کاهش زیادی نسبت به ماه های قبل مواجه گردید.
در بخش عمرانی هم همچنان بواسطه کمبود اعتبارات عمرانی دولت و عدم پرداخت دستمزد پیمانکاران، کند بودن یا تعلیق روند انجام پروژه های عمرانی کماکان مشهود بود. با عنایت به اهمیت این بخش در افزایش اشتغال و رشد اقتصادی، لازم است در شرایط کنونی، دولت با تخصیص اعتبارات بیشتر به بخش عمرانی، زمینه رونق این بخش را فراهم سازد.
برپایه این گزارش، عدد شاخص کل با کاهش ۴۶ درصدی نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۱۸.۷۵ جای گرفت. چونکه میزان فعالیتهای تولید و یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل بیش از۴۶ درصد کاهش پیدا کرد و به کمترین میزان طی هفت ماه اخیر تنزل یافت.
از طرفی به علت تعطیلی خیلی از مشاغل تولیدی و هم کاهش قدرت خرید، میزان سفارشات جدید ۳۳درصد کاهش داشت. در نتیجه مواد اولیه کمتری هم خریداری شد. قیمت مواد اولیه در اقلامی نظیر آهن و فولاد کمی کاهش پیدا کرد. تعداد نیروی انسانی در مجموع حدود ۲۱ درصد کاهش پیدا کرد که بخشی از آن به علت متوقف بودن خیلی از مشاغل و هم عدم حضور بعضی از کارکنان به دنبال شیوع کرونا بود. در نتیجه عوامل فوق میزان کارهای معوق و ناتمام بیشتر از ۲۶ درصد افزایش یافت.
به گزارش واحدآمار و برنامه ریزی اتاق تعاون، قیمت محصولات و خدمات این حوزه نسبت به ماه قبل در مجموع کمی کاهش پیدا کرد. به علت کاهش تقاضا، میزان فروش بیشتر از ۶۰ درصد کاهش پیدا کرد. با عنایت به کاهش حجم فعالیت ها و تعطیل بودن اغلب مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی ۳۵ درصد کمتر شد. میزان صادرات کالاها و خدمات این بخش که در ماه های قبل هم روند مطلوبی نداشت، در این ماه ۱۶ درصد کاهش ماهانه را تجربه نمود. کاهش چشم گیر مراودات تجاری در نتیجه شیوع جهانی ویروس کرونا، افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخلی و عدم امکان رقابت با محصولات خارجی و افزایش اعمال تحریم ها، منجر به کاهش گسترده فعالیتهای تجاری شده است.
با عنایت به شروع به کار خیلی از فعالان ساختمانی در هفته آخر فروردین و اوایل اردیبهشت و رونق تدریجی کسب و کارها، فعالان این حوزه نسبت به بهبود کسب و کار خود در اردیبهشت نسبت به فروردین، ابراز امیدواری کردند.
این بررسی آماری نشان داد، بیشترین مشکلات موجود الان تاثیرات منفی انتشار کرونا بر فضای عمومی کسب و کار این صنعت است، از مهمترین این مشکلات می توان غیر قابل پیشبینی بودن اقتصاد، تأمین سرمایه در گردش بنگاه ها، قوانین گمرکی حاکم در ثبت سفارشات و ترخیص کالاهای وارداتی مورد نیاز بخش تولید، بی ثباتی قیمت ها و نوسانات مداوم نرخ ارز و در نتیجه ایجاد مشکل در تحویل قراردادهای قبلی، عدم پرداخت بموقع مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان بخصوص در قراردادهای عمرانی بخش دولتی، کماکان از مهمترین مشکلات داخلی فضای کسب و کار در بخش ساختمان هستند.
اتاق تعاون ایران برای اولین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده است که نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود.
شاخص شامخ (PMI) که وضعیت و شرایط کسب وکارها را در ماه نسبت به ماه قبل نشان داده است و می تواند رونق یا رکود تولید در هر ماه و دورنمای وضعیت آن در ماه های آتی را نشان دهد در دستور کار مرکز آمار و بررسی های اقتصادی اتاق ایران قرار گرفته است.
شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن بعنوان یکی از دقیق ترین شاخصهای نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند یکی از مهمترین شاخصهای بیان کننده خصوصیت های اقتصاد، در خیلی از کشورهای جهان است.


1399/02/15
20:37:34
5.0 / 5
1761
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید