شریعتمداری از اجرای طرح خرید اعتباری در ماه های آتی اطلاع داد

شریعتمداری از اجرای طرح خرید اعتباری در ماه های آتی اطلاع داد به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اجرای طرح اعتبار مصرف كننده می تواند كمك شایان توجهی به تحریك تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید كالاهای ایرانی باشد.


«محمد شریعتمداری» روز یکشنبه در یک برنامه رادیویی اظهار نمود: بین ۲۳ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان منابعی که بانک ها در اختیار مردم برای افزایش قدرت خرید مردم قرار می دهند، در واقع یک شوک ۲۵ هزار میلیارد تومانی به بازار که حداکثر دو ماه تحت تاثیر مشکلات ناشی کرونا بوده به نظر می آید جهت راه اندازی واحدها رقم قابل قبولی باشد اما برای تحریک تقاضا باید روش های جدیدی در ادامه برنامه ها عملیاتی شود که در این حوزه مذاکرات زیادی با بخش های مختلف دولتی به خصوص در جهت ایجاد اعتبار مصرف کننده صورت گرفته است.
وی ابراز امیدواری کرد که در ماه های آتی با همکاری بانک مرکزی، سیستم بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سیستم تولید و توزیعی طرح اعتبار مصرف کننده در کشور راه اندازی شود که بدون شک این طرح می تواند کمک شایان توجهی به تحریک تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید کالاهای ایرانی باشد.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار نمود: دولت با شیوع کرونا در کشور تابحال تصمیمات مختلفی را اتخاذ نموده است.
شریعتمداری اظهار داشت: برای حمایت عمومی از تمامی اقشار جامعه، افزایش قدرت خرید برای تأمین نیاز واحدهای تولیدی و همینطور کمک به تأمین معیشت خانوارهای متوسط و ضعیف در جامعه اقدامات خوبی انجام شده است.
وی اضافه کرد: برای نمونه دولت برای ۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در چارچوب ۲۴ میلیون خانوار که از مجموعه حساب یارانه استفاده می نمایند اعتبار یک میلیون تومانی قرض الحسنه تعیین کرد که مرحله اول و دوم آن تا به امروز پرداخت شده است.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: تابحال نزدیک به ۱۹ میلیون و ۴۰۰ تا ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مجموعه خانوارهای ایرانی مشمول دریافت این تسهیلات قرض الحسنه شده اند.
وی افزود: علاوه بر این سه میلیون خانواده که از حداقل درآمدها و هزینه ها در سطح کشور برخوردار بودند تحت پوشش کمک های ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی یارانه ای دولت به ازای خانوار تک نفره، پنج نفر و به بالا قرار گرفته اند.
وزیر کار اظهار داشت: این رقم در اسفند و فروردین ماه پرداخت شده و در ماه مبارک رمضان به صورت مضاعف صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: بدیهی است که در ماه های اردیبهشت و خرداد سالجاری هم این سه میلیون خانوار از یارانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی دولت برخوردار خواهند شد.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: یک میلیارد یورو با تصویب دولت و با اذن رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش بهداشت و درمان و سایر نیازمندی های حوزه کرونا اختصاص پیدا کرده که از این میزان ۱۳ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش بهداشت و درمان و پنج هزار میلیارد تومان مقرر شده برای کمک به صندوق بیمه بیکاری تخصیص یابد که هنوز مبلغی پرداخت نشده است.
وی بیان نمود: علاوه بر این با کمک نهادهای انقلابی و حمایتی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و همه نهادهای که متصل به دفتر مقام معظم رهبری هستند هماهنگی های لازم به عمل آمد و هرکدام در یک حرکت همدلانه با ملت ایران مشارکت کردند.
وزیر کار اظهار داشت: ۳.۵ میلیون بسته غذایی و کمک حمایت معیشتی از سوی سپاه و کمکی که خیران در اختیار سپاه قرار دادند در نیمه اول ماه مبارک رمضان بین نیازمندان سراسر کشور توزیع شده است.
وی اضافه کرد: جدا از این یک میلیون بسته حمایتی معیشتی که فردا برنامه نمادین آن از شهر ری آغاز خواهد شد از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در میان خانواده های نیازمند سراسر کشور توزیع می شود.
شریعتمداری اظهار نمود: علاوه بر این ۵۰۰ هزار بسته حمایتی معیشتی تأمین مالی شده از جانب بنیاد مستضعفان و همچنین ۴۴۵ هزار بسته حمایتی معیشتی از جانب آستان قدس رضوی در اختیار محرومان جامعه البته با گرایش استان خراسان رضوی، استان های مجاور و دیگر نیازمندان در سرتاسر کشور قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همینطور ۲۵۰ هزار بسته حمایتی معیشتی هم از جانب هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در اختیار مردم محروم زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرارگرفته که به نوبه خود می تواند کمکی به رفع مشکلات جاری کشور باشد.
وزیر کار اظهار داشت: نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار ۱۱ رسته شغلی تاثیر پذیر از بروز ویروس منحوس کرونا قرار داده خواهد شد.
وی درباره منبع تأمین مالی این طرح اظهار داشت: بانک مرکزی برخی ذخایر قانونی بانک ها را برای تحقق این هدف آزاد و در ضمن بانک ها را همزمان مکلف کرده که از محل منابع داخلی خود معادل همان میزان اعتبار وارد صحنه کنند و در مجموع نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع بوجود آمده است.
شریعتمداری اظهار نمود: تسهیلات ۱۲ درصدی در اختیار ۱۱ رسته شغلی از واحدهای مختلف تولیدی کشور که بر اثر شیوع کرونا لطمه دیده اند، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قرار داده می شود.
وی افزود: واحدهایی که به صورت مستقیم از سوی دولت تعطیل اعلام شده اند به ازای هر نفر بیمه شده به میزان ۱۶ میلیون تومان از تسهیلات ۱۲ درصد بهره مند خواهند شد؛ البته این مورد مشروط به حفظ نیروی کار است اما واحدهای که به صورت مستقیم از سوی دولت تعطیل اعلام نشده اند اما در رسته های هستند که با تصویب ستاد ملی کرونا تاثیر پذیر بودن از تعطیلی سایر واحدها یا شیوع کرونا به ازای هر نفر کارگر رسمی دارای کد بیمه ماه دی و بهمن از تسهیلات ۱۲ میلیون تومان بهره مند خواهند شد.
وزیر کار بیان نمود: این تسهیلات با وثیقه سهل و راحت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد؛ به صورتی که واحدهایی که زیر ۵۰ نفر کارگر دارند، فقط با تودیع سفته، بنگاه هایی که بالای ۵۰ نفر کارگر دارند سفته بعلاوه یک تا سه ضامن و از ۲۰۰ میلیون تومان به بالا تسهیلات اگر در اختیار قرار گرفته باشد، سایر وثایق مورد قبول نظام بانکی از واحدهای تولیدی برای این وام ۱۲ درصد در اختیار بانک ها قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: وام مزبور تا سه ماه تنفس و ۲۴ ماه هم زمان پرداخت دارد؛ یعنی در مدت دو سال این منابع باید به سیستم بانکی عودت داده شود.
شریعتمداری اظهار نمود: این تسهیلات به بنگاه های اقتصادی پرداخت می شود که نسبت به اخراج کارگران خود اقدام نکرده اند و به یک معنا، همان تعداد کارگر بیمه شده ای که در دی و بهمن ماه سال قبل در اختیار داشته اند همان افراد را باردیگر بکارگیری کنند.
وی اظهار نمود: این هم اقدام مناسبی است که از آخر اردیبهشت سالجاری شروع می شود.
وزیر کار اظهار داشت: علاوه بر این، عده ای در مشاغل غیر رسمی یا در خانه های مردم کار می کردند و اگر مشاغلی هم داشتند، شهرداری ها بیشتر با آنها در تماس و ارتباط بودند؛ مثل دستفروشان که ۱۸۲ هزار نفر در تهران و یک میلیون نفر در سطح کشور از راه شهرداری ها البته با گرایش شهرداری کلانشهرها شناسایی و از وام قرض الحسنه دو میلیون تومانی بهره مند خواهند شد.منبع:

1399/02/17
16:11:04
5.0 / 5
2226
تگهای خبر: اقتصاد , بیكاری , بیمه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید