گزارش كاروخدمت

غفلت دولت از كارگران اخراج شده فاقد بیمه

غفلت دولت از كارگران اخراج شده فاقد بیمه 5ماه از شیوع ویروس كرونا می گذرد و حدودا كارگران زیادی كار خودرا ازدست داده اند كه خیلی از آنها تحت پوشش بیمه بیكاری نبوده اند اما دولت تابحال برنامه ای برای پشتیبانی از آنها اعلام نكرده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، بااینکه طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار دارند و برمبنای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که مطابق با قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند، اما یکی از معضلات اصلی بازار کار ایران، شانه خالی کردن کارفرمایان از بیمه کردن کارگران است.
این در حالیست که بند الف ماده ۴ قانون تامین اجتماعی می گوید کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تامین اجتماعی هستند. بدین سبب هر کارگری (که مشمول قانون تامین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد؛ اما با این وجود شاهد فرار بعضی از کارفرمایان از بیمه کردن کارکنان خود هستیم.
کارفرمایان معمولاً به دلایلی همچون کسب منافع مالی بیشتر، پرداخت حقوق کم و همین طور عدم پرداخت سنوات و عیدی کارگران، به موضوع بیمه توجهی نمی کنند؛ اما مساله حائز اهمیت این است که شاید برای یک شخص کارفرما، عدم بیمه شدن کارگران سودده باشد، اما این مساله برای قشر کارگر عواقب خوشی ندارد برای اینکه نه فقط موضوع بازنشستگی کارگران را با مشکل مواجه می کند بلکه در شناسایی این افراد نیز در زمانی که حوادث مترقبه و غیرمترقبه ای رخ می دهد، وقفه به وجود می آورد.
کارگران فاقد بیمه، به کجا مراجعه کنند؟
در آخرین نمونه، می توان به واریز بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد؛ دولت در این طرح اعلام نمود که ۵ هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته است؛ یعنی تمامی این مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان فقط به کارگران بیمه شده تعلق می گیرد و مابقی کارگران در این بسته حمایتی دولت جایی ندارند، این در حالیست که طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود ۶ میلیون نفر از شیوع ویروس کرونا لطمه دیده اند که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای بیمه و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم فاقد بیمه هستند.
البته نباید موضوع پشتیبانی از کارگران فاقد بیمه را با کسب و کارهای فاقد کد بیمه اشتباه گرفت؛ مدتی پیش دولت برای پشتیبانی از بنگاه های فاقد بیمه برنامه ای را تدوین کرد و مقرر شد به خوداشتغال ها همچون دستفروش ها، کارگاه های فاقد رابطه کارفرما-کارکنی و … وام پرداخت کند که در این راستا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بنگاه شناسایی شد.
بنابراین حتی اگر این کسب و کارها را نیز در دسته بندی کارگران فاقد بیمه قرار دهیم، باز هم کارگران زیادی هستند که به سبب عدم احصای شغل، از هر گونه حمایتی دور مانده اند.
این موضوع با انتقادات فراوانی از طرف فعالان کارگری روبه رو شده است، چونکه کارگران فاقد بیمه از هیچ گونه حمایت بیمه ای همچون دریافت بیمه بیکاری در دوران بیکاری برخوردار نیستند و این در حالیست که تبعات کرونا بیشتر این اقشار را که اغلب نیز از قشر ضعیف جامعه هستند، متوجه خود ساخته است.
در این رابطه می توان به کارگرانی اشاره نمود که تحت عنوان کارگران زیرپله و شاغل در واحدهای خرد و کوچک شناخته می شوند که عمدتاً از حداقل های قانون کار و بیمه و حقوق مصوب شورای عالی کار محرومند. در این کارگاه ها چهار تا پنج نفر کارگر مشغول کارند و کارفرما نه فقط مالیات و عوارض نمی دهد بلکه از بیمه نیروهای خود خودداری می کند؛ بدین جهت در صورت بیکار شدن این کارگران به سبب انتشار ویروس کرونا، مشمول هیچ حمایتی نیستند.
دولت باید برای پشتیبانی از کارگران فاقد صندوق بیمه بیکاری تدبیری بیاندیشد
در این راستا، اکبر شوکت رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی به خبرنگار مهر می گوید: انتظار می رفت در این شرایط کرونایی، دولت فکری به حال کارگران بیکار شده فاقد بیمه کند، اما هنوز اتفاقی در این عرصه نیفتاده است.
وی ادامه می دهد: این در حالیست که دولت حتی می تواند یک مبلغ کوچکی از صندوق توسعه ملی برای این کار اختصاص دهد که رقم زیادی هم نخواهد شد. حتی از آن مبلغ ۵ هزار میلیارد تومانی که برای صندوق بیمه بیکاری اختصاص داده شد، دولت می توانست یک پنجم را به کارگران بیکار شده ای که فاقد صندوق بیمه بیکاری هستند، همچون کارگران ساختمانی اختصاص دهد برای اینکه این افراد هم جزو جامعه کارگری هستند.
به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، بطور قطع آمار کارگران فاقد بیمه بیشتر از اعدادی است که توسط نهادهای دولتی و رسمی اعلام می شود به شکلی که طبق آمار غیررسمی ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور در حال فعالیت هستند. این وضعیت به قدری غیرقابل قبول است که حتی سال گذشته، کارشناسان برای شفاف سازی این موضوع، راه اندازی یک سامانه ملی توسط وزارت کار و فراخوان سازمان تامین اجتماعی در مراجعه کارگران فاقد بیمه را جهت شناسایی و بیمه این دسته از کارگران الزامی عنوان می کردند؛ اما به هر حال هنوز اتفاقی در حوزه نیفتاده است و انتظار می رود، دولت حتی به بهانه کرونا هم که شده، اقدامی برای شناسایی کارگران فاقد بیمه که بعضاً زیر یک میلیون تومان نیز دستمزد می گیرند، انجام دهد.

1399/04/25
00:05:14
5.0 / 5
1766
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید