رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اعلام كرد؛

آموزش مهارتی ۱۲۰ هزار سرباز و ۷۲ هزار زندانی در سال ۹۸

آموزش مهارتی ۱۲۰ هزار سرباز و ۷۲ هزار زندانی در سال ۹۸ رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور اعلام نمود كه سال قبل 120 هزار سرباز و 72 هزار زندانی دوره آموزش های فنی و حرفه ای را گذرانده و گواهی دریافت نمودند.


«علی اوسط هاشمی» روز دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز ملی مهارت انجام شد با اشاره به لزوم توجه به مهارت، اظهار داشت: مهارت و کار دو بال پرواز هستند و هیچکدام بدون دیگری امکان پذیر نیست.
وی اضافه کرد: شیوع بیماری کرونا نشان داد که اگر مهارت نداشته باشیم، به روز نباشیم و رابطه مهارت و کار را به درستی تبیین نکنیم نمی توانیم اشتغال پایدار داسته باشیم.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: آموزش های دانشگاهی به تنهایی نمی تواند به افراد فرصت موثر بدهد، چونکه کارفرما و کارآفرین در جستجوی نیروی کارآمد است و به توانمندی فرد فکر می کند. مدرک تحصیلی تنها می تواند قدرت تغییر و انعطاف به افرد و مهارت ضامن ماندگاری است.
وی اشاره کرد: امروز مهارتی معنا دارد که تغییر را رقم بزند و با مواجهه با مشکلات بتواند خودرا از شرایط موجود بیرون بیاورد.
هاشمی اظهار داشت: نباید خودرا محدود به تحصیلات دانشگاهی نماییم و باید به سمت تربیت و توانمندسازی افراد برویم تا آدمی انسانی موثر باشد.
وی با اعلان اینکه امروز آموزش فنی و حرفه ای شاه کلید آموزش است، اضافه کرد: انتظار داریم که وزن اجتماعی مهارت را بالا ببریم و نگاه جامعه به مهارت را ترویج دهیم.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تاکید بر اهمیت توجه به دانشگاه های آزاد مهارتی، اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ بهار آموزشگاه ها برای توسعه و واگذاری آموزشگاه های آزاد است و بتازگی در هیات مرکزی، مجوز ایجاد آموزشگاه ها را فراهم کردیم.
وی اضافه کرد: در ۵۰ سال قبل با آموزشگاه های آزاد در رقابت بودیم اما در نظر داریم برنامه ریزی نماییم که آموزشگاه های دولتی به آموزش های تخصصی بپردازند و مراکز آزاد و خصوصی به آموزش های مهارتی مشغول باشند.
هاشمی اشاره کرد: گردنگیر به فراگیری مهارت لزوم ملی است و باید در برنامه هفتم توسعه به موضوع مهارت پرداخته شود چونکه پیوند جهش مهارت و تولید می تواند سبب شغل پایدار باشد.
وی اضافه کرد: اگر می خواهیم بنگاه های تولیدی در راه پویایی باشند و سهمی در بازار بدست آورند شرط آن در کسب مهارت است و اگر گردنگیر به فراگیری مهارت برای اشتغال جدی بگیریم خسارت ها به حداقل می رسد و کیفیت ارتقا می یابد و هر کس به آسانی نمی تواند مبادرت به کسب جواز کند.
معاون وزیر تعاون درباره تعداد مهارت آموزان فنی و حرفه ای در سال گذشته، اظهار داشت: در سال 98، ۹۰۰ هزار نفر در آموزشگاه های دولتی شرکت کردند و به همان میزان در بخش آزاد در حوزه های خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی آموزش دیده اند.
وی اضافه کرد: سال قبل آموزش های ما در بخش کشاورزی ضعیف بوده است و امسال در نظر داریم این کمبود را جبران نماییم و زمینه مهاجرت معکوس را فراهم نماییم.
هاشمی درباره تفاهم نامه ها با وزارتخانه های مختلف اظهار داشت: تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش برای مهارت آموزی به دانش آموزان امضا می نماییم تا بجای هر ایرانی یک مهارت، هر دانش آموز یک مهارت را داشته باشیم، همین طور با دانشگاه فرهنگیان نیز برای مهارت آموزی فارغ التحصیلان امضا خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: همین طور با وزارت راه و شهرسازی برای بازآفرینی شهری و ارتقای مهارت رانندگی برای کاهش تلفات جاده ای امضا خواهیم کرد.
تدوین هزار استاندارد جدید برای آموزشگاه ها
وی درپاسخ به ایرنا درباره برنامه سازمان آموزش و فنی و حرفه ای برای ارتقای کیفیت آموزش در آموزشگاه ها، اظهار داشت: هزار استاندارد جدید در بحث آموزش تدوین کردیم تا با کمک آنها بتوانیم در بازار جهانی حضور داشته باشیم.
هاشمی همین طور درباره آموزش به زندانیان و سربازان نظام وظیفه اظهار داشت: در بحث های آموزش مهارت 17 گروه مورد توجه است که دو گروه مربوط به زندانیان و سربازان است.
وی افزود: سال قبل 120 هزار سرباز در دوره های آموزش فنی و حرفه ای شرکت کردند که در نظر داریم تا سال 1401 سرباز بدون مهارت نداشته باشیم و برای این منظور تفاهم نامه سه سال با قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح امضا کردیم.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای درباره آموزش به زندانیان اظهار داشت: سال قبل 72 هزار زندانی در کلاس های ما شرکت کردند و بنا بر آمار 70 درصد زندان اولی ها فاقد هرگونه مهارت بودند.
وی اضافه کرد: بر طبق پژوهش انجام شده در زندان ها بعد از آموزش مهارت آمار بازگشتی های زندانیان آموزش دیده تا 30 درصد کاهش داشته است.


1399/04/30
23:57:31
5.0 / 5
1547
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید