كاهش ۱۸ درصدی فعالیتهای ساختمانی در تیر۹۹

كاهش ۱۸ درصدی فعالیتهای ساختمانی در تیر۹۹ به گزارش كاروخدمت میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی در تیر سال جاری، نسبت به ماه قبل (خرداد) ۱۸ درصد كاهش پیدا كرد و عدد شامخ كل به عدد ۵۲.۷۸ درصد رسید.


شاخص شامخ (PMI) که وضعیت و شرایط کسب وکارها را در ماه نسبت به ماه قبل نشان داده است و می تواند رونق یا رکود تولید در هر ماه و دورنمای وضعیت آن در ماه های آتی را نشان دهد. شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن بعنوان یکی از دقیق ترین شاخصهای نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند یکی از مهمترین شاخصهای بیان کننده خصوصیت های اقتصاد، در خیلی از کشورهای جهان است.
به گزارش اتاق تعاون ایران، صنعت ساختمان برپایه استاندارد بین المللی طبقه بندی فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با ۱۴ هزار و ۴۷ واحد مسکونی، نسبت به ماه قبل ۳۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد. قیمت مسکن هم در تهران با متوسط قیمت ۲۰ میلیون و ۹۰۰ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۰.۴ درصدی را تجربه نمود.
افزایش مداوم نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و هم تداوم معاملات سوداگرانه، باعث افزایش قیمت مسکن شد.
به گزارش واحد آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون، در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی هم تحت تأثیر نوسانات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه در بعضی اقلام، کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع کرونا و وجود بی انگیزگی در این قشر به علت تورم عمومی موجود، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (بویژه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، نگرانی از ادامه روند موجود و تردید نسبت به آینده کسب و کارهای این بخش را افزایش داد.
در بخش های عمرانی و دیگر فعالیتهای پیمانکاری، کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان و عدم تناسب نرخ تعدیل با تورم موجود، فعالان این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
با توجه به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۵۲.۷۸ جای گرفت. چونکه میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند نزولی داشت که عدم ثبات قیمت ها و در نتیجه عدم عرضه مواد اولیه به علت مشخص نبودن قیمت ها و نگرانی کارفرمایان از آینده بازار، در ایجاد این شرایط بسیار موثر بود. متعاقبا میزان سفارشات جدید و بنابراین میزان خرید مواد اولیه با وضعیت کاهشی مواجه گردید. با عنایت به رکود موجود و هم شیوع بیشتر ویروس کرونا، میزان بکارگیری نیروی انسانی هم کمتر شد. در نتیجه از سرعت انجام سفارشات هم کاسته شد.
قیمت مواد اولیه در خیلی از مصالح ساختمانی افزایش یافت و قیمت فروش هم بیشتر شد اما در مقابل از حجم فروش کاسته شد. علیرغم مشکلات موجود در تکمیل سفارشات، با تحویل سفارشات معوقه از ماه های ابتدایی سال، میزان کارهای معوقه در مجموع کاهش پیدا کرد. میزان مصرف حامل های انرژی در رابطه با بخش تولید کمتر شد و با عنایت به مشکلات مرزی، میزان صادرات هم همچنان سیر نزولی داشت.
با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، اغلب فعالان این حوزه نسبت به بهبود فضای کسب و کار خود در مرداد، امیدوار نبودند.
دیگر شاخصهای موجود در میان پنج مولفه اصلی شامخ که شامل میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و جذب نیروی انسانی است هم کاهش میزان شاخص را تجربه کردند.
شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۳۵.۵۵، کاهش امیدواری فعالان اقتصادی نسبت به بهبود وضعیت بخش ساختمان در مردادماه را نشان داده است.منبع:

1399/05/16
22:52:27
5.0 / 5
1751
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید