حوادث شغلی معادن ۳۱ و هفت دهم درصد كم شد

حوادث شغلی معادن ۳۱ و هفت دهم درصد كم شد كاروخدمت: بررسی وضعیت حوادث شغلی معادن در 10 سال قبل نشان میدهد كه حوادث شغلی از 365 به 277 مورد رسیده و 31.7 درصد كم شده و میزان فوتی ها نیز در این دوره 36 نفر ثبت گردید.


حفظ سلامت نیروی کار در واقع صیانت از سرمایه های ملی است و این مساله در مواد ۵۲، ۶۱ و ۶۵ قانون کار قید شده است.
حوادث شغلی، حادثه ای است که حین انجام وظیفه شغلی یا در رابطه با آن در داخل یا خارج از مکان یا محل فعالیت اتفاق می افتد و سبب لطمه شاغل می شود و ممکن سبب جراحت، آزار فرد و حتی در بعضی مواقع سبب مرگ نیروی کار شود.
به گفته کارشناسان بیشترین آمار تلفات نیروی کار و اعداد و ارقام حوادث ناشی از کار متعلق به حوادث ساختمانی و بعد از آن معدن است.
مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گزارشی از وضعیت بهداشت و ایمنی در معادن در حال بهره برداری را منتشر نموده است. بر طبق این گزارش در سال ۱۳۹۷ تعداد چهار هزار و ۹۱۶ معدن در کشور در حال بهره برداری بود و ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر در آنها فعالیت داشتند.
حضور مسوول فنی در بحث امنیت نیروی کار در معادن، برای حفظ سلامت کارگران ضروری می باشد. مطابق آمار ارائه شده در میان معادن کشور ۳۶ درصد معادن مسوول ایمنی، هشت درصد واحد بهداشتی و ایمنی و سه درصد مسوول بهداشت حرفه ای داشتند.
مطابق آخرین آمار انتشار یافته در سال ۱۳۹۷ تعداد ۲۷۷ حادثه شغلی در معادن رخ داده است و یک هزار و ۵۴۶ نفر لطمه دیدند و ۳۶ نفر فوت کردند.
برحسب فعالیت اقتصادی معادن، بیشترین حادثه شغلی به ترتیب در «استخراج سنگ تزئینی» و «استخراج زغال سنگ خشک» اتفاق افتاده است. همین طور استان های مازندران، کرمان، سمنان و فارس بیشترین تعداد حادثه شغلی را به خود اختصاص داده اند.
بررسی جداول آماری نشان میدهد که در ۱۰ سال قبل (۹۷- ۱۳۸۸) شمار معادن بهره برداری شده تعداد ۴۹۰ معدن اضافه شده و از رقم چهار هزار و ۴۲۶ معدن به چهار هزار و ۹۱۶ معدن رسیده است. همین طور تعداد شاغلان نیز از ۷۶ هزار و ۸۵۴ نفر به ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بالغ گشت.
براساس این بررسی با وجود رشد معادن و تعداد شاغلان، حوادث شغلی در معادن در ۱۰ سال قبل روند نزولی داشته و تعداد آن از ۳۶۵ حادثه به ۲۷۷ حادثه کاهش یافته و تعداد فوت شدگان نیز از ۴۹ نفر در سال ۱۳۸۸ به رقم ۳۶ نفر رسیده است.
گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون در بررسی علت مستقیم لطمه شغلی در معادن در حال بهره برداری نشان میدهد بیشترین علت حادثه شغلی مربوط به تصادم یا تصادف با اجسام درحال حرکت، برخورد عمودی یا افقی با اجسام در حال سکون و تماس با اجسام برنده و تیز یا ناهموار بود.


منبع:

1399/05/22
21:59:05
5.0 / 5
1660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید