مهر خبر می دهد

شروع كسب وكار در ۱۰ استان دیگر ۳ روزه می شود

شروع كسب وكار در ۱۰ استان دیگر ۳ روزه می شود پنجره واحد فیزیكی شروع كسب وكار كه پروسه ستاندن مجوز را از متوسط 72.5 روز به 3 روز كاهش داده است، در گام دوم در 10 استان دیگر افتتاح می شود.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، فضای کسب و کار همچون فاکتورهای تعیین کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می توان، به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط بخش های مختلف پرداخت. در این بین یکی از مؤلفه های مهم در فضای کسب و کار مربوط به «شروع کسب و کار» است؛ در ایران به سبب تعدد قوانین و دستگاه های تصمیم گیرنده و مجوزدهنده، فرایندی که یک فعال اقتصادی برای شروع کسب و کار خود باید طی نماید بطور میانگین ۷۲.۵ روز محاسبه شده است.
یعنی فرد ۷۲.۵ روز باید بین دستگاه های مختلف پاسکاری شود تا بتواند کسب و کار خودرا آغاز کند. البته این ۷۲.۵ روز عدد میانگین بوده و بطور قطع تعداد روزهای انتظار برای شروع کار، بیشتر از این عدد هم می شود. همین موضوع موجب می شود فرد انگیزه خودرا برای ورود به کار از دست بدهد. از سویی دیگر نیز طولانی بودن پروسه شروع کسب و کار سبب شده رتبه ایران در شاخص «شروع کسب و کار»، ۱۷۸ از بین ۱۹۰ کشور باشد.
پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار چه فرایندهایی را یکپارچه می کند؟
در این بین به اعتقاد خیلی از کارشناسان، فقدان پنجره واحد کسب و کار مانعی برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار و شروع به کار سریع شرکتهاست که در این راستا مرکز ملی مطالعات و پایش بهبود فضای محیط کسب و کار طی ماه های گذشته به دنبال راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار با همکاری دستگاه های همجوار بوده است تا با متمرکز کردن فعالیت ها، روند صدور مجوز کسب و کار از متوسط ۷۲.۵ روز به سه روز کم شود که در نهایت بعد از بررسی های همه جانبه، دهم خرداد ماه این پنجره واحد در اتاق بازرگانی برای استان تهران شروع به کار کرد.
منظور از شروع کسب و کار نیز ثبت یک شرکت مسئولیت محدود و انجام امور اولیه مالیاتی، دریافت کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی، انجام امور انتشار آگهی روزنامه رسمی، انتشار آگهی روزنامه کثیر الانتشار و ثبت درخواست دفاتر پلمب شده از شرکت پست است که با بهره بردن از پنجره واحد، این فرایندها یکپارجه می شود.
بر این اساس، بعد از تقریباً دو ماه، پنجره واحد در ۴ استان دیگر شامل اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد راه اندازی شد که جمع شهرهای دارای پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار به ۵ شهر رسید.
شروع کسب وکار در ۱۰ استان دیگر ۳ روزه می شود
بر پایه این گزارش، پیگیری های خبرنگار مهر از وزارت امور اقتصادی و دارایی حاکی از آنست که دوشنبه هفته آینده سوم شهریور ماه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در ۱۰ استان دیگر نیز افتتاح می گردد تا بدین سان پروسه صدور مجوزها برای شروع به کار شرکت ها، به ۳ تا ۴ روز کم شود.
این ۱۰ استان شامل آذربایجان غربی، کرمان، کرمانشاه، همدان، خوزستان، البرز، لرستان، گیلان، مرکزی و بوشهر می شود.
گفتنی است، هم اکنون در پنجره واحدها، هنوز برای ثبت شرکت های سهامی خاص خدمات ارائه نمی گردد اما طبق مصوبه هیأت مقررات زدایی، ثبت شرکت سهامی خاص تا پیش از اختتام فصل تابستان، به خدمات پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار اضافه خواهد شد.
لازم به ذکر است، اجرای مراحل ثبت نام مالیات مستقیم و دریافت کد اقتصادی و همین طور ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده در پروسه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در استان های فوق الذکر فقط مطابق با بخشنامه شماره ۱۹۴۸۷ مورخ ۱۳۹۹/۲/۲۰ وزیر امور اقتصادی و دارایی درباب اصلاحیه مواد فصل دوم بخشنامه اجرایی موضوع تبصره ۳ ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم (اصلاحی ۹۴/۴/۳۱) و همین طور دستور العمل شماره ۵۰۶/۲۰۰/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۲/۲۱ سازمان امور مالیاتی کشور درباب ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده" کشور صورت می گیرد. تمامی ادارات سازمان امور مالیاتی کشور مکلفند اطلاع رسانی لازم دراین زمینه را بوسیله نصب تخته اعلانات، آگهی و درج در وبگاه سازمان امور مالیاتی کشور به اطلاع مودیان برسانند. همین طور سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است، اطلاع رسانی لازم را درباب در بخشنامه فوق الذکر به مراجع و سازمان هایی که برای ارئه خدمت نیازمند کد اقتصادی هستند، انجام دهد.

1399/06/01
13:50:48
5.0 / 5
1622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید