گزارش كاروخدمت؛

كارگران مناطق آزاد محروم از حداقل حمایت ها

كارگران مناطق آزاد محروم از حداقل حمایت ها وزیر كار در حالی تاكید كرده كه حقوق تمامی كارگران در نقاط مختلف كشور باید طبق قانون كار پرداخت گردد، اما سالها است كه كارگران مناطق آزاد نه فقط از قانون كار بلكه از حداقل ها نیز محروم هستند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، بهمن ماه سال قبل بود که در جلسه شورای عالی کار مصوب شد تا کارگروهی سه جانبه با حضور مسئول مناطق آزاد از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده و مسائل و مشکلات کارگران مناطق آزاد را شناسایی و بررسی کند، با این وجود تا به امروز خبری از تشکیل این کارگروه و یا جلسات در رابطه با این مصوبه، منتشر نشده است.
عدم توجه به این مصوبه در حالی است که در کنار انتقادات فراوان فعالان کارگری، مدتی پیش نیز شخص وزیر کار با اشاره به پرداخت حداقل دستمزد به کارگران مناطق آزاد اصرار کرد که حقوق کارگران در همه نقاط کشور، باید مطابق با قانون کار پرداخت گردد.
کارگران مناطق آزاد، محروم از حداقل حمایت ها
سال ها پیش متولیان امر اعلام نمودند که برای اشتغالزایی و رونق تولید، مناطق آزاد باید تحت شمولیت قانون کار قرار گیرند تا این مناطق گلستان شوند! این در حالیست که طی این سال ها، نه فقط اهداف متولیان در مناطق آزاد محقق نشده؛ بلکه تبعیض های به وجود آمده برای کارگران شاغل در مناطق آزاد با کارگران سرزمین اصلی، تبدیل به محلی برای انتقادات و دغدغه نمایندگان کارگری شده است.
خارج بودن از شمول قانون کار، نقض سه جانبه گرایی در تصمیمات مشترک کارگر، کارفرما و دولت، بهره مندی کمتر از مرخصی استحقاقی و فقدان تشکل های رسمی، همچون مهمترین تبعیض های کارگران این مناطق نسبت به سرزمین اصلی است.
فعالان کارگری با انتقاد از خروج کارگران مناطق آزاد و ویژه از چتر حمایتی قانون کار می گویند: شرکت هایی هستند که مجوز تأسیس در مناطق آزاد را برای بهره مندی از مزایای این مناطق همچون موضوع معافیت از مالیات دریافت کرده اند؛ اما حوزه کار و فعالیت آنها خارج از مناطق آزاد است.
در عین حال، هر چند طبق اصل ۲۷ قانون اساسی حق اعتراض و تجمع به رسمیت شناخته شده است، اما ایجاد تشکل برای کارگران مناطق آزاد به رسمیت شناخته نشده است. به همین دلیل، نمایندگان تشکل های کارگری اعتقاد دارند که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، هیچ نظارتی بر فعالیت شرکت ها و کارگران وجود ندارد و به سبب ضعف نظارتی، خیلی از کارفرمایان به پرداخت حداقل دستمزد بسنده می کنند.
یکی از معضلاتی که به دنبال فقدان تشکل های کارگری در این مناطق شکل گرفته، ضعف در رسیدگی به اختلافات کارگری و کارفرمایی است و در مجموع به سبب اینکه کارگران مناطق آزاد از شمول قانون کار خارج می باشند، تبعیض بین کارگران این مناطق با سرزمین اصلی بسیار است.
لازم به ذکر است که هم اکنون، همه کارگران مشمول قانون کار حتی کارگران شاغل در مناطق آزاد باید حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار را دریافت نمایند و غیر از این تخلف است.

1399/06/15
14:22:48
5.0 / 5
1503
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید